Skocz do zawartości

[Konkurs] Robomaticon 2011 (Minisumo, MicroMouse, Linefollower, Freestyle)


Robomaticon

Pomocna odpowiedź

Z jednej strony dobrze, ze wasza trasa jest nieco "inna niż wszystkie inne", bo wprowadza to pewne utrudnienia i może się okazać, że któryś robot złamie hegemonie diabelskich robotow nesa i timonka, ale z drugiej... nie startowałem nigdy w LF, ale trasa jest chyba... przesadzona. Już eliminacyjna była dość trudna, ale w sumie OK (może poza tym kątem prostym po długiej lini prostej). A tu. W sumie to zależy w jakiej skali jest trasa, jaka będzie powierzchnia i jak będzie naniesiona linia? Napisaliście ze 19mm - wnioskuje, że taśma... No, wyklejania na kilka godzin... A chcieliście to wykleić na tym samym kawałku podloza co eliminacyjna?

Te schodki na początku - wg mnie za małe i nie podoba mi się ten pomysł. Seria zygzaków - do przyjecia, choć... za dużo. Długa prosta i ostry skręt - obawiam się, że znów dużo robotów poleci jak strzała prosto (zeby tylko nie stała tam ściana, bo się to może źle skończyć 🙂 - podobny element trasy był na Sumo Challenge i sprawiał duże problemy, choć prosta wcale nie była długa. Sinusoida - zależy od skali. Pętla (ta z logo w środku), element przypadkowości, ale osobiście jestem za (ciekawy efekt by to dało na dwóch równoległych trasach jak np. w Wiedniu).

Ile zamierzaliście robotów zakwalifikować do finału? Przy małej liczbie robotów może sie okazać, że to nie tyle wyścig na czas, co na to, który robot zajedzie najdalej 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pierwszy raz organizujecie zawody to moglibyście choć w niewielkim stopniu wzorować się na innych. Nie mam nic przeciwko trudnym trasą ale to co zaprezentowaliście wynika z braku doświadczenia albo z "robienia trasy pod siebie". Jeśli trasa jest tak zaprojektowana, żeby wasze roboty miały przewagę to nie mam nic przeciwko.

może sie okazać, że to nie tyle wyścig na czas, co na to, który robot zajedzie najdalej 😋

o tym samym pomyślałem 🙂

No i żaden przegubowiec tego nie przejedzie 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Okej, czas napisać konkretnego posta 🙂 Z całą pewnością żaden obecnie zbudowany robot nie będzie w stanie przejechać trasy finałowej w rozsądnym czasie. A nawet jeśli znajdzie się taki to z całą pewnością nie awansuje do finału. Myślę, że przy tak skomplikowanym torze poślizgi stają się widoczne już powyżej 0,5m/s (mało strasznie mało...). Ba, do tego nawet minimalny kurz na trasie będzie w stanie wypaczyć wynik.

Żeby nie być gołosłownym, spójrzcie na filmik Inferno w wersji slow motion - zwolnienie 5x (wybrałem skrajny, ale dobrze obrazujący problem):

Niestety czas reakcji silników i bezwładność robota jest czymś czego ominąć nie można.

A teraz konkretne komentarze do trasy:

➡️Element 1

Bardzo fajny, dość trudny element, ale z całą pewnością do przejechania. Wszak Wonsza i Tsunami to ja na tym elemencie 'nie widzę', a chyba nie o to w tym wszystkim chodzi 😉

➡️Element 2

Wszystko fajnie, tylko po co to logo w środku? żeby przypadkiem skrajnym czujnikiem z linią pomylić?

➡️Element 3

Kolejny fajny element jak dla mnie 🙂

➡️Element 4

Bezsensu, bezsensu i jeszcze raz bezsensu... długie proste mają to do siebie, że osiąga się na nich duże prędkości. Ten odstęp 10cm od linii do przeszkody w postaci drugiej linii to ciut za mało.

➡️Element 5

I znowu to logo... które robot może z linia pomylić...

A to już jest skrajna głupota. W tą dziurę zmieści się 1 czujnik linii? a może dwa? W 3/4 trasy mam software'owo wyłączyć większość czujników linii na haaalo!

Naprawdę zróbcie coś z tą finałową trasą, bo ani rywalizacji, ani widowiska nie będzie 🙂 Uwielbiam skomplikowane trasy... Inferno wręcz kocha 🙂 ale to jest istna masakra jakaś.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za wszelkie uwagi (jak i krytykę, która jest bardzo potrzebna). Wysyłając projekt trasy wyraźnie zaznaczyłem, że jest to propozycja i wszystko jeszcze może się zmienić. Ja również obawiałem się kilku elementów tej trasy, dlatego chciałem konieczni poznać waszą opinię. Przekaże informacje (a raczej link do dyskusji) osobie odpowiedzialnej za konkurencje i myślę że w najbliższym czasie powinniście się doczekać tutaj jakiejś dłuższej odpowiedzi w tej sprawie.

Ja, mimo tego że specem od LF nie jestem, nie uważam żeby kąty proste był aż takie "do pupy". Jeżeli ktoś ma odpowiednio rozłożone czujniki linii (np. jak to jest w Inferno z tego co mi się wydaję) to sobie z nimi jakoś radzi. Poza tym to nie jest jakaś nowość.

PS. Trasa nie będzie "klejona". O technice jej wykonywania postaram się napisać (ja albo ktoś inny) również niedługo.

Link do komentarza
Share on other sites

PS. Trasa nie będzie "klejona". O technice jej wykonywania postaram się napisać (ja albo ktoś inny) również niedługo.

Przy malowaniu musicie tez pamiętać o tym, że nawet spray może zrobić zacieki/nanieść się nieregularnie. Gdzieś też czytałem o wycieraniu się trasy,,,

BTW Cieszę się, że nareszcie organizatorzy zawodów powoli zaczynają dostrzegać Diode jako miejsce, gdzie znajdą część swoich przyszłych zawodników i dzięki temu można tutaj rozwiązać wiele spraw 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Pojawiła się propozycja trasy finałowej do linefollowerów:

Co o niej sądzicie? Zastanawiam się, czy nie jest ona troszeczkę za trudna, jednak należy wziąć pod uwagę, że będzie się na niej "ścigać" czołówka konkurencji ;]

PS. Widać od razu, że osoba, która to projektowała, nigdy w życiu nie wystawiła żadnego lfr'a do zawodów.

Z całym szacunkiem dla organizatorów, ale wprost nie mogę sie powstrzymać od komentarza. Buhahahahaha 🤣 No ale skoro tak ma być, niech wygra lepszy:)

Mała rada. Zastanówcie się jaki efekt chcecie uzyskać w finale. Oglądać szybkie przejazdy linefollowerów, czy oglądać który linefollower powooooli pokona całą trasę. Jeśli to drugie - ok, no problem, damy radę, ale szału nie będzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja, mimo tego że specem od LF nie jestem, nie uważam żeby kąty proste był aż takie "do pupy".

Kąty proste są od dłuższego czasu na zawodach, ale to co wy chcecie wprowadzić to nie są zwykłe kąty proste.

Jak nazwałbyś to:

żaden robot nie pojedzie "normalnie" po tym, sądząc po skali odcinki w tym przebiegu prostokątnym mają po 2-3cm, więc poza rozdzielczością czujników większości linefollowerów.

Jeżeli ktoś ma odpowiednio rozłożone czujniki linii (np. jak to jest w Inferno z tego co mi się wydaję) to sobie z nimi jakoś radzi. Poza tym to nie jest jakaś nowość.

Nikt specjalnie nie będzie budował robota tylko na wasze zawody bo wy chcecie je udziwnić. Weźcie przykład z innych organizatorów i zróbcie zawody na torze podobnym do tych na dotychczasowych zawodach. Jeszcze raz powtórzę, nie udziwniajcie na siłę tego toru, kolegom z Bionikalii to nie wyszło na dobre.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre oczywiście, że pojedzie! Ten element jest wręcz trywialny do przejechania. Dlaczego wprowadzasz organizatorów w błąd?

Proszę dowód (nic nie zmieniałem w kodzie od zawodów w Szczawnie):

Link do komentarza
Share on other sites

TIMONek, czy ja napisałem, że Inferno nie pojedzie? Napisałem, że żaden nie pojedzie "normalnie" ze względu na zbyt małą odległość pomiędzy tymi zakrętami. Cieszę się, że twój robot nie ma z tym problemu. Mój z całą pewnością nie pojedzie bez znacznego dopasowania softu do tego toru.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, a czy Inferno przejechał to anormalnie na filmiku?

Nie wydaje mi się, żeby nasz robot miał jakiś niespotykany rozstaw czujników linii 🙂 na 99% GENEK też przejedzie ten 'kształt' i nie on jedyny. Nie przesadzajmy i nie idźmy w skrajność. Wiem, że prościej powiedzieć organizatorom zmieńcie ten element niż dopisać parę linijek kodu. Musiałby by być robot rzeczywiście z rozstaw czujników co 2-3cm... a takich to już raczej wielu nie ma hm?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.