Skocz do zawartości

Robot gąsienicowy


Girdian

Pomocna odpowiedź

Dostałem PW żeby dodać informację po jakim podłożu ma jeździć robot...

Ciężko sprecyzować, bo to nie ode mnie będzie zależeć, ale mogę założyć parkiet, beton, płytki, linoleum, blat stołowy.

Możliwe że skuszę się na gotowy napęd: gąsienice, czekam tylko na odpowiedź na PW jak on się sprawdza, jeśli chodzi o przyczepność jak i trzymanie się na kołach podczas skrętu.

Co do gąsienic podanych przez Mactro, to idę jutro do promotora, jak on się zapatruje na gotowe podwozie

Link do komentarza
Share on other sites

Dodam swoje trzy grosze:

Bardzo tanie silniki z przekładnią:

http://allegro.pl/silnik-z-przekladnia-hl149-6v-21-1-160prm-i1605123260.html ("SILNIK Z PRZEKŁADNIĄ HL149 / 6V 21:1 160prm" sprzedawca goldtech)

Powinny dać radę jeśli robot nie wyjdzie zbyt ceglasty.

Do zwykłego robota omijającego przeszkody w zupełności wystarczy atmega8, a na jakimś tiny pewnie też dało by radę. 20zł oszczędności.

Bateria zdecydowanie li-po/ion. Szkoda ładować do robota taką cegłę skoro można w podobnej cenie dostać normalną baterię. Zależnie od tego, jak długo ma to jeździć modelarskie li-pol lub przeróbka z laptopowej(na allegro baterie złożone z 9szt. ogniw 1,25Ah panasonic można dostać za 15zł).

Link do komentarza
Share on other sites

Byłem dzisiaj u promotora, mogę jako podwozie użyć gotowego zestawu, i teraz narodziło się pytanie:

czy w przypadku użycia podwozia, w którym są dwa silniki DC, trzeba mieć taki sterownik?

Bo w innym przypadku można złożyć osobno 2x serwo + mostek H?

Link do komentarza
Share on other sites

W podwoziu są zamontowane silniki, natomiast potrzebujesz do nich mostka. Szkoda że w opisie nie ma napisane o nich więcej niż to, że są klasy 280.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sterownik możesz mieć dowolny. Zwykły L293 w zupełności wystarczy. Nie wiem natomiast czy dobrze zrozumiałem: chcesz zamocować serwa do tego podwozia? Byłoby ciężko, pomijając w ogóle sensowność takiego pomysłu.

Link do komentarza
Share on other sites

Sterownik możesz mieć dowolny. Zwykły L293 w zupełności wystarczy. Nie wiem natomiast czy dobrze zrozumiałem: chcesz zamocować serwa do tego podwozia? Byłoby ciężko, pomijając w ogóle sensowność takiego pomysłu.

Nie, zastanawiam się nad kupnem tego podwozia, i jaki musiałbym do niego dołożyć sterownik (L293 po tym co napisałeś), albo druga opcja to kupić gąsienice Tamiya, dołożyć do nich przerobione serwo i mostek H. Zastanawiam się co lepsze będzie

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli parametry Ci odpowiadają, to polecam to gotowe podwozie (mam identyczne i zdążyło mi się już przydać). Nie mierzyłem momentu, ale wystarczy nawet, gdybyś chciał do robota napakować ołowiu 🙂. Do tego konstrukcja jest bardzo zwarta i estetyczna - nie musisz kombinować z obudowami, a komisja na pewno przychylniejszym okiem spojrzy na estetyczny projekt. Jedyny potencjalny problem to wymiary - jeśli chcesz dodawać manipulatory i inne pierdółki, to musisz oszacować czy się zmieścisz z tym wszystkim. Opcja z Tamiya daje Ci możliwość niemal dowolnego poszerzania konstrukcji, ale połączenie serw z kołem napędowym może okazać się trudne. Znacznie prościej użyć dedykowanych silników z przekładniami, ale wtedy masz to samo co RP5 (tylko bez obudowy).

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę czasu minęło, w tym tygodniu kończę kompletować części...

mam pytanie co do sterowania L293d, mianowicie:

l293d.png

Wejścia 1,2,7 dla JP1 oraz 9,10,15 dla JP2 służą do sterowania prędkością obrotu silników, PWM1 i PWM2 to szerokość impulsu, a pozostałe wejścia JP1 i JP2? Kierunki obrotu podane z uC?

Wyjścia 3 i 4 oraz 11 i 14 idą do silników, one dają do każdego napięcie pobrane z wejścia 8 do którego podłączamy zasilanie silników, oraz masę?

Pewnie jest to trywialne, ale proszę o wyrozumiałość.

EDIT:

Już chyba zrozumiałem o co chodzi 🙂 W razie pytań będę dalej męczyć

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.