Skocz do zawartości

Szaman 4


zuba1

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Zasilanie stanowią 4 akumulatorki NI-MH 2500mAh firmy tronic.Całość jest stabilizowana stabilizatorem 5v

Jesteś pewny? Cztery w pełni naładowane akumulatorki nigdy nie mają 1,5V. Jakieś 1,45V to maksimum i to zaraz po naładowaniu, a napięcie dość szybko spada. Tak więc masz około 5,8V, a prawdę mówiąc to pewnie znacznie mniej. Tak więc twój stabilizator nie ma czego stabilizować, nawet jeśli byłby to stabilizator o niskim spadku napięcia, bo pod obciążeniem nie masz więcej niż 5V na 4 akumulatorkach.

Link do komentarza
Share on other sites

złącze programistyczne(ISP)

Raczej do programatora/do programowania mikrokontrolera 😉

Robot wygląda całkiem fajnie jak na zrobionego w 3 dni, ale jednak płytki uniwersalne według mnie niszczą efekt... Trawienie płytek nie gryzie, a daje na prawdę obiecujące efekty 😉 Dziwi mnie obecność tylko jednego czujnika białej linii. Szkoda było kasy na dwa? 🤣 (oczywiście żart). Po co wzmacniacz operacyjne skoro M8 posiada ADC? 😃 Pojemność akumulatora to przerost formy nad treścią, ale jeśli miałeś takowy na zbyciu to czemu nie? 😉 Do minusów natomiast zaliczyłbym jeszcze procesor wlutowany bezpośrednio w płytkę, mostek również, bardzo cienkie kable zasilania... Wygląda to tak jakbyś grubsze prowadził do czujników 🤣

Następnym razem postaraj się bardziej o estetykę i przede wszystkim zmniejszenie plątaniny kabli 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Pojemność akumulatora to przerost formy nad treścią, ale jeśli miałeś takowy na zbyciu to czemu nie? 😉

Miałem w domu 12 akumulatorków i postanowiłem je wykorzystać.

ale jednak płytki uniwersalne według mnie niszczą efekt... Trawienie płytek nie gryzie, a daje na prawdę obiecujące efekty 😉

Wiem ale z natury jestem leniwy a że miałem w domu płytki uniwersalne to czemu nie

Dziwi mnie obecność tylko jednego czujnika białej linii. Szkoda było kasy na dwa? 🤣 (oczywiście żart). Po co wzmacniacz operacyjne skoro M8 posiada ADC?

Postanowiłem spróbować i daje efekty a co do ADC to masz rację ale nie chciałem komplikować kodu

zuba1 napisał/a:

Zasilanie stanowią 4 akumulatorki NI-MH 2500mAh firmy tronic.Całość jest stabilizowana stabilizatorem 5v

Jesteś pewny? Cztery w pełni naładowane akumulatorki nigdy nie mają 1,5V. Jakieś 1,45V to maksimum i to zaraz po naładowaniu, a napięcie dość szybko spada. Tak więc masz około 5,8V, a prawdę mówiąc to pewnie znacznie mniej. Tak więc twój stabilizator nie ma czego stabilizować, nawet jeśli byłby to stabilizator o niskim spadku napięcia, bo pod obciążeniem nie masz więcej niż 5V na 4 akumulatorkach.

Mimo wszystko akumulatorki przy pełnym naładowaniu dają te 5.5v więc nie chciałem niczego spalić a i tak atmega wymagała stabilizowania więc czemu nie?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mimo wszystko akumulatorki przy pełnym naładowaniu dają te 5.5v więc nie chciałem niczego spalić a i tak atmega wymagała stabilizowania więc czemu nie?

A ten stabilizator to masz LDO? Bo jeśli nie, to zwykły do poprawnego działania wymaga napięcia min. 7V.

Zresztą, mam nadzieję, że wiesz, że nawet stabilizator LDO nie będzie podnosił Ci napięcia do 5V, kiedy spadnie ono poniżej tej wartości (a pewnie spadnie).

Link do komentarza
Share on other sites

Fajny pomysł, fajne nawet wykonanie jak na pierwszego robota ale ta estetyka... poza tym zastanawiam się jak on jeżdzi? A i czemu w nazwie jest nr.4? Skoro to twój 1 robot? hmm...

Link do komentarza
Share on other sites

Fajny pomysł, fajne nawet wykonanie jak na pierwszego robota ale ta estetyka... poza tym zastanawiam się czy to wgl jeżdzi? A i czemu w nazwie jest nr.4? Skoro to twój 1 robot? hmm...

pierwszy nie powstał,drugi nie wyszedł trzeci był analogowym lf-em a czwarty hula pod postem jest filmik do filmu na yt

zuba1 napisał/a:

Mimo wszystko akumulatorki przy pełnym naładowaniu dają te 5.5v więc nie chciałem niczego spalić a i tak atmega wymagała stabilizowania więc czemu nie?

A ten stabilizator to masz LDO? Bo jeśli nie, to zwykły do poprawnego działania wymaga napięcia min. 7V.

Zresztą, mam nadzieję, że wiesz, że nawet stabilizator LDO nie będzie podnosił Ci napięcia do 5V, kiedy spadnie ono poniżej tej wartości (a pewnie spadnie).

A co tam.Ważne że działa i jeździ

Link do komentarza
Share on other sites

soban, ja w dalszym ciągu czekam na Twojego robota, który powstaje już ponad rok. Bardzo lubisz krytykować konstrukcje innych i udawać doświadczonego robotyka, ale jakoś efektów Twoich prac nie widać. Szczytem jest już to, że jako jedyny zaniżasz średnią ocen najlepszego póki co micromouse w Polsce - wszystkim się podoba, tylko Tobie coś nie pasuje. Każdy ma prawo do własnej oceny, ale powinna ona być oparta na własnej opinii mocno związanej z doświadczeniem, którego niestety nie posiadasz.

Dla mnie ten minisumo jest ok, wiadomo że nie ma rewelacji, ale od czegoś się zawsze zaczyna, jak na początek to robot zły ani taki brzydki nie jest. Przydałby się jakiś filmik.

Link do komentarza
Share on other sites

KD93 Czy ja się czegoś czepiam? Tylko wyglądu : P który nie jest w tym wszystkim najważniejszy więc ogarnij : )

Masz nawet dowód w postaci Piwa dla tego Pana : ) bo sam się uczę podstaw i wiem jak to jest. Tak więc wrzuć kolego na luz ;]

A ocena robotów to mój osobisty wybór nie Twój i nie będziesz za mnie decydował komu ile mam dać no przepraszam : ). Te osoby które dostają wysokie noty (5) odemnie mają je jak najbardziej zasłużenie i o tym wiedzą. Jak dam swojego robota możesz i 1 postawić nie obrażę się.

Link do komentarza
Share on other sites

wymyśliłem specjalną technologię w oparciu o płytki uniwersalne i laminaty- takie połączenie.zobaczycie to w następnej konstrukcji a następny robot będzie:

1. niższy

2. cięższy

3. szybszy

4. lepszy silnik z pololu i gumy

5. więcej czujników

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.