Skocz do zawartości

yoyo1


yoyoazs1

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Muszę powiedzieć że pozytywnie zaskoczyła mnie ta konstrukcja 😃. Po przeczytaniu opisu myślałem żę będzie się ona ledwo ruszać i można zapomnieć o tym że znajdzie przeciwnika ... ale jednak jest inaczej ... jest on wolny ale za to ładnie znajduje przeciwnika 😋.

Link do komentarza
Share on other sites

Również pozytywnie zaskoczyła mnie ta konstrukcja 😉 Chociaż jedno mnie razi - Arduino. Jestem jego przeciwnikiem, więc może dlatego 😉 Ogólnie bardzo fajny robot, algorytm również nie jest zły (ładnie szuka przeciwnika), konstrukcja wygląda estetycznie.

Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów 😉

Link do komentarza
Share on other sites

widzę że kolega zastosował podobny algorytm szukania do mojego szamana.Robot jak na pierwszego ładny i strawny ale tak samo jak kolega piotreks-89 jestem przeciwnikiem Arduino

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

z tymi serwami, to niestety prawda :/ można sobie walczyć, ale z perfumami- jak zresztą widać na filmiku. Moment obrotowy wynosi 0,16 Nm, a przekładając to na siłę (F) dwóch serw, teoretycznie 9,2N, bez uwzględnienia współczynnika tarcia(dodatkowo pokonanie oporów ruchu powierzchni czołowej- jest nacisk, ponieważ nie ma 3 koła swobodnego).

Cała konstrukcja waży 370g , co również ma znaczenie - powinno być 499,9g : )

Mały eksperyment:

Na początku umieściłem filmik, jak robot przesuwał perfumy, które ważą 383g - spokojnie dawał radę, ponieważ miały lipny współczynnik tarcia.

Teraz przykleiłem (nie do perfum, lecz do shaker'a (łatwo zwiększyć ciężar i wynosi on 343g) gumę, którą mam na kołach robota oraz po pewnym czasie zwiększyłem cieżar robota do 500,3g. Wynik poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=NLuKdKd6xSQ&feature=related

Zastosowane serwa można z łatwością wymienić, gdyż przymocowane za pomocą mechanizmu ściskowego.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Czy serwy hxt-900 bedą poruszały się tak samo szybko? Jak zrobiłeś to że te tanie serwa tak dosuwają?

Pozdrawiam:)

z tego, co widzę, to mają takie same parametry (1.6kg*cm, [60st w 0,12sek przy 4,8V]), to raczej powinny poruszać się tak samo : )

Ja nic nie zrobiłem, po prostu średnica koła wynosi 70mm : ), a to daje:

R= 35mm

Obwód koła= 2 * Pi * R = 2*3*35= 210mm

60 st w 0,12 sek, to 360St w 0,72sek

Z proporcji wychodzi, że w 1 sek przemierza dystans 29cm, ale jest to wartość teoretyczna, bez uwzględnienia innych parametrów : ) Można spróbować te serwa zasilać większym napięciem - powinno troszeczkę pomóc

[ Dodano: 23-01-2012, 23:50 ]

widzę że kolega zastosował podobny algorytm szukania do mojego szamana.Robot jak na pierwszego ładny i strawny ale tak samo jak kolega piotreks-89 jestem przeciwnikiem Arduino

Algorytm jest prosty i dobry : ) Jeżeli obiekt jest widziany jednym czujnikiem, to koło antagonistyczne nie kręci się całą mocą tylko jest wyregulowane odpowiednio, a to drugie również się kręci, ale bardzo wolniutko. Nie gubi wtedy obiektów : ) W Twoim szamanie4 jakie dałeś silniki, bo nie mogłem znaleźć ?

Link do komentarza
Share on other sites

A ja daje Ci 5 za niego : ) I może skrzywdzę tym pewnego konstruktora ale no poprostu zasłużyłeś w 100% tą konstrukcją na taką ocenę : ) Powodzenia w dalszych konstrukcjach i oczywiście czekam na 1 robota bez Arduino : )

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem coście się tak tego arduino czepili. Jest to bardzo dobra platforma dla początkujących, którzy nie mieli nigdy styczności z uC, imho zdecydowanie lepsza opcja niż "byle uC" i Bascom - arduino programuje się fajnym C z masą bibliotek, potem mozna przerzucić się na czyste C, a stąd już kawałek do przejścia na inne, bardziej zaawansowane uC niż AVRy.

Co do robota - prosty, estetyczny, jak na pierwszą konstrukcję trzeba przyznać, dobry.

PS. soban, jesteś śmieszny : )

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie do autora: możesz powiedzieć gdzie i za ile kupiłeś koszyczek na akumulatorki w rozmiarze 18650?

To nie są 18650 na moje oko, to są zwykłe 14500.

Tak na marginesie przy braku koszulek na obydwu akumulatorkach to jeśli cokolwiek metalowego dotknie obydwu minusów (obudów) to zrobi się piękne zwarcie na jednym z nich.

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie do autora: możesz powiedzieć gdzie i za ile kupiłeś koszyczek na akumulatorki w rozmiarze 18650?

coś za ok 1,5 $ na ebay'u - przesyłka gratis : )

[ Dodano: 25-01-2012, 13:34 ]

Pytanie do autora: możesz powiedzieć gdzie i za ile kupiłeś koszyczek na akumulatorki w rozmiarze 18650?

To nie są 18650 na moje oko, to są zwykłe 14500.

Tak na marginesie przy braku koszulek na obydwu akumulatorkach to jeśli cokolwiek metalowego dotknie obydwu minusów (obudów) to zrobi się piękne zwarcie na jednym z nich.

Akumulatory to typ 18650.

Wiem, że się zrobi piękne zwarcie : ) Miałem fajne, normalne aku UltraFire, ale kiedyś rozładowały się poniżej wartości progowej i są uszkodzone :/

Link do komentarza
Share on other sites

yoyoazs1, naprawdę po wielkości robota nie widać, że one są aż takie duże. Wierzę na słowo 🙂, sam kiedyś poszukiwałem koszyka, mam sporo 18650 do latarek, ale często wykorzystuję je do innych celów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.