Skocz do zawartości

Regulator trójfazowy + Silniczek tunelowy


soban

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich. Mam malutki problem odnośnie podłączenia całości (regulator H-King 10 i turbinka EDF27). Kabel regulatora ma z jeden strony 3 przewody poprowadzone do silnika a z drugiej zasilanie (czarny i czerwony gruby) oraz 3 cienkie kable (czarny, czerwony, biały) . Doprowadzam do grubszych przewodów zasilanie z Li-Pol 2S, czerwony cienki usunąłem bo jest niepotrzebny, czarny cienki przylutowałem do grubego (masa) i został biały sygnałowy. Ani sygnał "1" ani "0" nie robi żadnego wrażenia na układzie. Na wyjściu silnika nie ma żadnego napięcia. Układzik jest lekko ciepły (ledwo wyczuwalny). Proszę o pomoc, nie mogę znaleźć żadnego poradnika na ten temat i boje się że może uszkodziłem układ. Myślę, że będzie to też przydatne dla wielu osób, nie tylko dla mnie, ponieważ coraz więcej ludzi używa turbinek w swoich robotach. Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Linki (sklep internetowy HobbyKing):

Regulator: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14870__H_KING_10A_Fixed_Wing_Brushless_Speed_Controller.html

Silniczek tunelowy: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17144__EDF27_with_11000kv_Motor_Assembled_.html

Link do komentarza
Share on other sites

Regulatorem sterujesz jak serwem, musisz podać impuls o długość z przedziału od 1 do 2ms (odpowiednio do żądanego prądu) z częstotliwością co 20ms.

Link do komentarza
Share on other sites

Takimi regulatorami steruje się jak serwami, tzn. podając impuls o szerokości 1-3ms (zwykle 1.5-2.5) co około 20ms. Poniżej 2ms silnik będzie się kręcił jedną stronę a powyżej w drugą.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To samo pisałem Ci na PW, tak samo jak informację jak to podłączyć - mam wrażenie, że ciągle mi nie dowierzasz co do usunięcie cienkiego czerwonego przewodu. Uprzedzając wydarzenia - nie rób teraz przypadkiem jakiś pętli for z _delay_ms, żeby tym sterować 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Czy taki kod powinien to ruszyć?

$regfile = "m32def.dat"                                
$crystal = 1000000
Config Portd = Output
Do
   Waitms 3
   Portd.7 = 0
   Waitms 20
   Portd.7 = 1
Loop
End       
Link do komentarza
Share on other sites

Tylko po co usuwać kabel? Chyba producent nie zamontował go tam dla ozdoby 🙂

Czy taki kod powinien to ruszyć?

Po pierwsze nie używaj do tego wait'ów, użyj przerwań od timerów. Po drugie cały cykl ma trwać 20ms, czyli jeśli dasz max obroty(2ms), to stan niski powinien trwać 18ms. Chociaż to też nie jest regułą-można skrócić ten czas i regulator czy serwo powinien/powinno działać normalnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy taki kod powinien to ruszyć?
Uprzedzając wydarzenia - nie rób teraz przypadkiem jakiś pętli for z _delay_ms, żeby tym sterować
😉
Tylko po co usuwać kabel? Chyba producent nie zamontował go tam dla ozdoby

Na tych przewodach może być np. wyprowadzone zasilanie, którego nie będziemy używać. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Mówiąc krótko

$regfile = "m32def.dat"
$crystal = 1000000
Config Portd = Output
Do
   Waitms 3
   Portd.7 = 0
   Waitms 17
   Portd.7 = 1
Loop
End

ten kodzik nie działa. Jestem w kropce. Dalej nie ma najmniejszego zasilania na wyjściu do silnika (przy tych 3 kablach). Układ dalej lekko się grzeje.

Link do komentarza
Share on other sites

A słyszałeś o czymś takim jak Timery, częstotliwość, wypełnienie sygnału - taka wskazówka 🙂

Nie męcz się w ten sposób, bo i tak docelowo nie będziesz mógł zastosować takiego kodu.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak więc znalazłem jakiś program który uruchomił turbinkę i z tego bardzo się cieszę ale niestety mało mi z tego bo nie rozumiem kompletnie komend użytych w tym programie. Nie mam pojęcia gdzie zmieniać czas (szybkość obrotów turbinki) i tym podobne. Zostaje mi się cieszyć tym że działa a teraz czas na naukę. Niżej podaje kod którym udało mi się to ruszyć może komuś się to przyda.

PS: Nie wiem o co chodzi w tym programie ale turbinka przyspiesza sobie nagle w jakiś dziwnych nieregularnych odstępach czasu, nie mówiąc już o tym, że autor napisał, że to kod do jego serwomechanizmu a po rozpatrzeniu tego stwierdzam, że miał on obsługiwać LCD

$regfile = "m32def.dat"

$crystal = 8000000


Config Lcd = 16 * 2
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.2 , Db5 = Portb.3 , Db6 = Portb.4 , Db7 = Portb.5 , E = Portb.1 , Rs = Portb.0
Cls


Set Tccr0.wgm01
Set Tccr0.com01

Config Timer0 = Timer , Prescale = 8 , Clear Timer = 1

Ocr0 = 125

Config Portd = Output



Dim Licz As Byte
Dim A As Byte
Dim B As Single
Dim Stan As Byte

A = 12

Enable Interrupts
On Oc0 1_8ms
Enable Oc0

'klawiatura
S1 Alias Pinc.0
Set Portc.0


Do

  Debounce S1 , 0 , Dodaj , Sub
  Cls
  B = A \ 8
  Lcd B
  Lcd " ms"

Loop
End


Dodaj:

  Incr A
  If A = 17 Then A = 8

Return



1_8ms:

Incr Licz

  If Licz = 110 Then
     Licz = 0
     Stan = 1
     Set Portd.1
  End If

  If Licz = A And Stan = 1 Then
     Licz = 0
     Stan = 0
     Reset Portd.1
  End If

Return

__________

Komentarz dodany przez: Bobby

Czerwoną czcionkę zostaw dla moderatorów i administratorów 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Regulatory lotnicze są zwykle dużo bardziej skomplikowane (w sensie sterowania) niż serwo. Nie wystarczy po prostu podać impulsy i oczekiwać, że silnik ruszy. Zwykle minimalna jest sekwencja:

- impulsy 1ms przez kilka sekund (aż np. regulator zapiszczy silnikiem)

- impulsy 2ms jw (to kalibracja pełnej skali)

- powrót do 1ms - znów czekamy na biip lub być może kilka

i doppiero teraz można zwiększać długość impulsów rozkręcając silnik.

Cała procedura ma na celu ochronę palców przed niekontrolowanym uruchomieniem śmigła w przypadku braku sygnału z nadajnika oraz oczywiście zrobienie kalibracji pełnego zakresu impulsów wejściowych. Zwykle włączenie regulatora podczas obecności długich, 2ms impulsów wprowadza go w stan programowania. Ten akurat jest z tych najprostszych i programowany nie jest ale gdyby nie miał zabezpieczeń przed włączeniem, byłbym szczerze zdziwiony.

EDIT: czerwony kabelek to wyjście +5V/1A z regulatora - można tym napędzać całą resztę układu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Po 1, czerowny kolor jest podobno zarezerwowany dla moderatorów (co nie, Treker, ? 😋 ).

Po drugie, nie czytasz co się pisze, czego dowodem jest:

Uprzedzając wydarzenia - nie rób teraz przypadkiem jakiś pętli for z _delay_ms, żeby tym sterować 🙂

A post niżej:

Czy taki kod powinien to ruszyć?

Kod programu: Zaznacz cały

$regfile = "m32def.dat"

$crystal = 1000000

Config Portd = Output

Do

Waitms 3

Portd.7 = 0

Waitms 20

Portd.7 = 1

Loop

End

Po 3, masz napisane jak byk:

Regulatorem sterujesz jak serwem, musisz podać impuls o długość z przedziału od 1 do 2ms (odpowiednio do żądanego prądu) z częstotliwością co 20ms.

Jeśli już zauważysz magiczne słowo: serwo, to pisząc w Bascomie mógłbyś się zastanowić, jak najłatwiej się steruje serwem i dotarłbyś do Config Servos. Stabilniejszy wynik byś miał robiąc to na timerze, ale skoro nie masz pojęcia jak działa timer no to przykro mi.

Regulatory lotnicze są zwykle dużo bardziej skomplikowane (w sensie sterowania) niż serwo. Nie wystarczy po prostu podać impulsy i oczekiwać, że silnik ruszy

Dla tych tanich regulatorów z HK jak widać wystarczy, bo chyba wszyscy w FTL tak sterują i turbinki działają.

EDIT: czerwony kabelek to wyjście +5V/1A z regulatora - można tym napędzać całą resztę układu 🙂

To już totalna abstrakcja, turbinę odizolowuje się na wszystkie sposoby żeby uniknąć syfów w zasilaniu, więc korzystanie z wyjścia regulatora do zasilania układu chyba mija się z celem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.