Skocz do zawartości

Robot do czyszczenia dna basenu


darek...

Pomocna odpowiedź

Problemem jest zachowanie jazdy równoległej do ścian, kolejnymi "pasami" , tak żeby ślad ssawki się pokrywał. Myśisz, że uda mu się utrzymać linię prostą na długości 8 metrów, bez żadnej kontroli ?

Pozdrawiam

Darek

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli jazda wzdłuż ściany obrót o 90° i jazda po linii prostej kontrolowany enkoderami a krańcówki do wykrywania ściany na początku.Co do skrętu to może warto ustawić tak żeby szczotka jechała już po czyszczonym kawałku, żeby mijaków nie było 😃.

Co konkretnie chcesz uszczelniać? Wał przekładni czy co?

Link do komentarza
Share on other sites

Enkodery liczą obroty silnika, lub kół, co nie zawsze jest tożsame z przebytą drogą.

Układ napędu który wybrałem, ma w mojej sytuacji wiele zalet ( duża manewrowość), ale ma i wady. Między innymi małą stabilność ruchu po prostej.

Do uszczelnienia mam dwa wały silników na wyjściach do kół, wejście samych przewodów silników do strefy suchej, oraz przewód ssawny i tłoczny pompy.

Przy zasilaniu zewnętrznym, wyjście kabla.

Pozdrawiam

Darek

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Darku, zajrzyj sobie do działu "nasze sukcesy" i znajdź robota Devil albo Inżynier i przekonaj się, jakie cuda można poczynić na enkoderach 😉 Znając obwód koła przeliczysz obroty na przejechaną drogę. Poz tym, jeśli nawet nastąpi jakiś błąd i robot nie wyczyści 5% osadu to myślę że tragedia się nie stanie. Jak chcesz, możesz kombinować z kamerami, bajerami, utrudniać sobie życie, podnosić koszty, ale skoro sam napisałeś, że robot ma być prosty, to lepszego rozwiązania nie widzę.

Link do komentarza
Share on other sites

Przemyślę to co napisałeś, a najpewniej sprawdzę jak platforma będzie już gotowa w wersji soft.

Nie wydaje mi się jednak, zeby na tych 8 m się nie pogubił. Same podparcia na rogach płyty podłogowej kółkami wleczonymi, już mogże namieszać, a zrezygnować z tego nie mogę.

Pytam o orientację robota teraz, bo zdecydowanie lepszy jestem z mechaniki, niż elektroniki, a do rodzaju orientacji muszę dostosować kinematykę platformy.

Pozdrawiam

Darek

PS Oczywiście że czyszczone pasy, będą na zakładkę .

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem enkodery są w tym przypadku całkowicie zbędnym elementem. Wymiary basenu są niezmienne i znane. Ja to bym zrobił tak. 2 czujniki ultradźwiękowe po obu bokach, a z przodu jakiś zderzak. Metodą pokrycia terenu byłby "ruch wołu" czyli jazda wzdłuż dłuższej ściany obrót o 180 stopni i powrót. Wiedzę o orientacji i jeździe prosto robot by wyznaczał na podstawie tych 2 czujników. Ponieważ Wymiar basenu oraz wymiar robota jest znany, to znana jest jego pełna trasa (tj. ilość prostych i ilość nawrotów). Czyli w każdym momencie robot ma wiedzę w jakiej odległości od ścian powinien się znajdować. I na podstawie odchyłów od założonej odległości by korygował prędkością kół (orientacją). Teoretycznie powinien wystarczyć jeden czujnik, ale z doświadczenia wiem, że wyniki otrzymywane z takich czujników nie są w 100% stabilne i jednoznaczne, dlatego robot ma 2, większe odchylenia któregoś czujnika byłyby korygowane tym drugim. Z przodu byłby jakiś prosty zderzak oznajmiający, że robot dojechał do ściany i musi wykonać nawrót. Przy założonych prędkościach na pewno nie zrobiłby sobie "krzywdy":)

Link do komentarza
Share on other sites

A wyznaczenie trasy dla robota czarną linią na dnie bardzo Ci zniszczy estetykę basenu? 😉

Trochę ciężko wykonalne, gdybym przewidział problem kiedy budowałem basen, mógłbym to zrobić. Teraz to była by ruina 😖

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Na górze robota znajduje się kamera za uszczelnieniem, aby nie zamokła.

Pamiętajcie, ze to może być problem. Widziałem wodoszczelne kamery, które zamakały w środku, rdzewiały, a miedź się zżerała.

Druga kwestia to zaparowywanie kamery - normalnie w instalacjach napowietrznych obiektywy bądź kopuły kamery są ogrzewane, ale tutaj woda z basenu będzie na okrągło chłodzić. Metody pływackiej (napluć/namoczyć od środka) wykorzystać nie można, bo tam jest elektronika.

Jeżeli woda jest spokojna robot patrząc na barwę dna (ciemniejszy kolor to osad) jest w stanie rozróżnić czy jedzie po osadzie czy nie.

Myślę, że to nie takie proste, przy mniejsze ilości osadu (ale i tak kwalifikujące się do czyszczenia) mogą być nierozróżnialne od szumu. Moim zdaniem znacznie lepiej zaimplementować algorytm objeżdżania całości jak mają Roomby.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli już kamera, to można rzecz całą odwrócić. Kamera na zewnątrz, z na robocie marker. Komendy do robota radiem ( modelarze podwodni do 4 metrów w dół używają zwykłej aparatury z dłuższymi antenami 😅

I tak muszę zrobić jakąś komunikację poza algorytmem czyszczenia automatycznego, bo pewnie zawsze będzie coś do doczyszczenia na piechotę, albo coś się nawywija.

Pozdrawiam

Darek

PS Jak działa algorytm tego odkurzacza ?

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, skoro basen jest prostokątny (jest? może uprawiam chciejstwo 😉 ) to zastosowałbym na robocie kompas elektroniczny i czujniki odległości ultradźwiękowe. Fuzja danych z obu tych czujników powinna pozwolić na dokładną jazdę w x i y (sonary) i dokładne obroty (kompas), wraz z korekcją "w locie" (poślizg kół itp).

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby

Dziekuję za wizytę 🙂 Jest to najbardziej ze znanych mi, prostokątny, prostokąt, o czym pisałem na wstępie. Jak dokładny jest taki kompas ? Rozumiem, że dostępna jest jakaś wersja scalona ( coś jak np acelerometr) ? Masz na myśli magnetometr ?

A skoro już tu wpadłeś, poradż coś. Myślisz, że notkę umieściłem we właściwym dziale ? Czytając odpowiedzi, mam czasem wątpliwości. Przeglądałem Wasze realizacje i wydawało mi się , że mój projekt to pikuś. Oprócz wody offkozz, ale to jak by mój problem.

Pozdrawiam

Darek

[ Dodano: 31-03-2012, 23:09 ]

_____________________

Black Jack

No, byłby fun ! A rano na komendę do pudełka i spać. Moi goście byli by szczęśliwi

😉

Tanio i ekologicznie

Pozdrawiam

Darek

Link do komentarza
Share on other sites

Co do konkretnych informacji musiałyby się wypowiedzieć osoby, które z takich czujników korzystały. Ja niestety nie miałem okazji wgłębić się w takie czujniki, ani nawet akcelerometry czy żyroskopy, więc nie wiem jakie są osiągane przez nie dokładności.

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.