Skocz do zawartości

Ogumienie kół robota


abxyz

Pomocna odpowiedź

Jeśli chodzi o jakieś większe koła to porponuje wziąć dwa takie same zakretki najlepiej od dżemu aby były głebokie znaleźć środek wywiercić dziurkę przykelić orczyk [gwaizdkę] wyciąć dwa takie same kawałki gumy [dętke] przykleić je np. tym klejem

http://www.allegro.pl/item811065595_bond_20g_doskonaly_klej_cyjanoakrylowy.html

i git majonez

Link do komentarza
Share on other sites

Powyższy sposób - bardzo z resztą popularny - ma jedną wadę: nakrętki mają zbyt gładkie brzegi do jakiegoś sensownego przemieszczania się i robot cały czas się ślizga. Ale wymyśliłem (choć pewnie ktoś wpadł na to wcześniej) prosty patent - kupiłem taką samoprzylepną niby-gumową uszczelkę do okien za 7,90zł rolka (6m), obkleiłem nią brzeg nakrętki i...przyczepność jest niesamowita 🙂 Jedyny problem to fakt, że złączone krawędzie lubią się odklejać, trzeba po prostu użyć dodatkowo innego, lepszego kleju, a wcześniej zmatowić powierzchnię papierem ściernym. Robot chwilowo siedzi u kumpla, kiedy wróci to mogę zamieścić zdjęcia, gdyby ktoś chciał.

Robota "na zakrętkach" można zobaczyć w tym temacie.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja wziąłem http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=274 to serwo przerobione jako silnik, na to nakrętka od małego Hellmans'a (ok. 7cm średnicy) i uszczelkę do okien białą D kształtną (są jeszcze P i E, ale moim zdaniem ta była najlepsza), a łączenie wzmocniłem kropelką. Miałem 5 miejsce w Bydgoszczy, więc chyba dobrze.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak już wszyscy wiedzą to mogę powiedzieć. W naszych minisumo już od jakiegoś roku stosujemy takie opaski odwrócone na "lewo", Spisują się świetnie, w przeciwieństwie do naszych robotów, jest to najlepsze ogólno dostępne ogumienie chyba. Zakładamy je na koła o średnicy 8 cm i leżą bez żadnego kleju. Była to nasza tajna broń, lecz mamy już nową, ciut lepszą ;D

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

silikonowe opaski to ciekawy pomysł

ale z racji łatwego dostępu i obróbki jako ogumienie do robota stosuję starą dętkę jeszcze się nie zdarzyło żeby się ślizgała (dzięki odpowiedniemu przygotowaniu) bardzo dobrze trzyma się nakrętki od słoika, nie spada ani się nie odkleja.

kolejnym moim zdanie interesującym sposobem na ogumienie jest owinięcie kół taśma izolacyjną lub dwustronna

Link do komentarza
Share on other sites

kolejnym moim zdanie interesującym sposobem na ogumienie jest owinięcie kół taśma izolacyjną lub dwustronna

Naprawdę niezły dowcip, od razu widać, że nie byłeś na żadnych zawodach, albo twoje doświadczenie jest zerowe. Taśma izolacyjna wykonana jest z PCV albo PCW i jest śliska. Co to taśmy dwustronnej to twój robot nie przeszedłby testu z kartką papieru, więc i tak nie mógłby brać udziału w zawodach (chyba, że klej z taśmy oblepiłby się wystarczającą ilością kurzu/brudu przed testem). Poczytaj choć trochę o konstrukcjach, które biorą udział w zawodach a dość szybko zmienisz poglądy co do materiału na koła, w międzyczasie sugeruję poczytanie tej stronki i testów przeprowadzonych na tych oponach, miłej lektury.

Link do komentarza
Share on other sites

Dętka rowerowa również jest tragicnzym pomysłem: jest śliska. Poza uszczelką do okien (nie każdą!) myślę, że dobre są podkładki antypoślizgowe do telefonów komórkowych: coś a'la Pentagram Gecko, ale podróbki, gdyż oryginał się lepi do wszystkiego i jest zbyt miękki (natychmiast by sie zerwał z kół). Podróbki (na Allegro 2-3zł sztuka) mają bardzo dobrą przyczepność do powierzchni dość gładkich (jak ring) i gorszą do szorskich (jak kartka papieru - zdadzą test). Można je przykleić na super glue, ale istnieje problem wytrzymałości i rozciągliwości - nie mam pomysłu jak je pewnie zamocować na nakrętki. Na szersze koła myślę, że jest ok.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do testu z kartką widziałem tylko jeden regulamin zawierający ten test.

Zbudowałem 3 roboty z czego jeden opisałem tutaj (opis zainteresuje tylko ludzi z "zerowym doświadczeniem").

Na UTP lub Politechnice Gdańskiej dwustronna taśma przejdzie.

Możliwe, że tylko mi udało się zdobyć nie ślizgom taśmę lub była to jakaś nieudana partia (co by wiele wyjaśniało) albo po prostu wiem jak zwiększyć jej przyczepność 😋

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Post raportowany, regulamin 3g.

Zacznij, proszę, używać w swoim wypowiedziach interpunkcji...

Komentarz dodany przez: Demolka

postaram się

Link do komentarza
Share on other sites

Jest dużo fajnych materiałów na okładziny;)

uszczelka do okien+prezerwatywa na wierzch--> przyczepność jak marzenie, tylko gumki niestety pękają 😉

ala gecko --> to już w ogóle jest super opcja, tylko niestety ma dość dużą gęstość, przez co jest ciężkie

xxx --> ogólnodostępne, ale drogie, przyczepność po prostu zaje*ista, dość duża gęstość.

xxx --> gorzej z dostępnością, dużo zabawy, mniejsza gęstość, przyczepność jak wyżej;)

co do testu kartki... wprowadził go Konar z 5 lat temu, a że w Polsce wszystkie regulaminy są opierane na Konarowskich to dalej się to dalej się to przepisuje, z tego co mi wiadomo, Konar to wprowadził, aby "wyrównać szansę" 😉 Regulamin blokuje użycie klejów i przyssawek, ale to było za mało, musieli zablokować dobra przyczepność😋

w Wiedniu nikt nawet o takim punkcie nie słyszał, sędzia oddał mi przez przypadek robota z wagą😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja jeszcze w tym tygodniu powinienem wejść w posiadanie tego poliuretanu, producentem jest Polytek, firma z usa. Zamówiłem u nich poliuretan o twardości 20A jakiś miesiąc temu, ale ściąganie tego z usa to droga zabawa. Bezpośrednia wysyłka do Polski to koszt 300$ więc znacznie więcej niż koszt poliuretanu, ja ściągam go przez firmę Polamer, która zajmuje się właśnie przesyłkami z usa do Polski jako pośrednik.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.