Skocz do zawartości

Poszukianie mostka scalonego dla silnika Un=50V, In=1,65A, Ifn=16A


Gorrdon

Pomocna odpowiedź

Witam.

Poszukuję gotowego modułu, albo scalaka który pozwoliły mi wysterować silnikiem o parametrach U=50V, In=1,65A, prąd rozruchowy= 16A. Zastanawiam się czy L29N wytrzyma, jednak obawiam się prądu przy częstych zmianach kierunku obrotu wału.

Sygnały sterujące 0-24V, ewentualnie 0-5V.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Jakbys poczekal do weekendu to moge Ci podeslac moj, jeszcze nie przetestowany, projekt mostka na mosdetach. Wszystko tam zalezy od wybranych tranzystorow, ja wzialem buz11, ktore niestety czesciowo nie spelniaja Twoich wymagan.

Link do komentarza
Share on other sites

A może zamiast szukać jednego scalaka załatwiającego całość weź któryś z tych driverów:

http://www.tme.eu/pl/katalog/uklady-scalone_100283/#search=hip&s_field=accuracy&s_order=DESC&id_category=100283&page=1

a obok postaw 4 tanie MOSFETy (ale jednak wytrzymujące ze 100V/30A) choćby zwykłe IRF540 lub lepiej takie:

http://www.tme.eu/pl/details/irli540npbf/tranzystory-z-kanalem-n-tht/international-rectifier/#

Wtedy dzięki izolowanej obudowie wszystkie stawiasz na jednym radiatorze nie martwiąc się o jakieś przekładki mikowe itp.

Nawet jeśli weźmiesz driver w obudowie DIP (wersja 1.2A), to i tak uciągnie te tranzystory spokojnie do kilku kHz PWM. Mocniejszy będzie sterował nawet szybciej, ale tu chyba nie ma potrzeby. Musisz jedynie zrobić sobie napięcie zasilania drivera: 12-15V i tyle. Pewnie mile widziany będzie pomiar poboru prądu choć nie wiem co tam robisz i czy jakaś kontrola np. momentu jest u ciebie konieczna. W najprostszej wersji powinno się zamknąć poniżej 30zł / silnik.

Nie wiem jaki montaż preferujesz, bo możesz podobne tranzystory znaleźć w obudowach SMD np. w DPAK a drivery serii HIP są dostępne w SO20.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie myślałem nad czymś gotowym, samemu nie mam chwili, żeby teraz się za to wziąć. Silnik jest jeden i pracuje w pojedynczym sprzężeniu zwrotnym z enkodera, a ma być sterowany z PLC.

Czestotliwość szybkich wyjść to chyba jakieś 20kHz. Pomiar prądu jest mi niepotrzebny.

Problem już jest z samym zasilaniem bo PLC ma swoje 24V, silnik jest zasilany z mostka gretza za trafem sieciowym 31,5Vsin i tu jeszcze dodatkowe zasilanie dla układu HIP. Trochę mi sam zestaw zasilaczy/transformatorów zajmie za dużo miejsca.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zasilanie takiego drivera to kilkanaście mA więc opornik i dioda Zenera zrobią 12V z 24V naprawdę niewielkim kosztem.

Tu masz coś prostszego (ale ktoś odwalił robotę za Ciebie i musisz za to zapłacić):

http://pl.farnell.com/texas-instruments/drv8432dkd/ic-pwm-driver-3-ph-sync-12a-hssop/dp/2075426

Gdybyś silnik zasilał z 24VDC to wybór gotowych płytek jest duży, np. to:

http://www.ebay.com/itm/High-Current-DC-Motor-Driver-Module-Board-H-Bridge-PWM-Signal-Control-NEW-/321045121657

ale 50V to już nie jest sterownik do zabawki. Dorosła automatyka jest piekielnie droga i za gotowy sterownik silnika DC będziesz musiał zapłacić kilkaset zł 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba jednak będę musiał się spiąć po nockach.

Może nie będę zakładał nowego tematu, ale ma ktoś moze propozycje jak sygnal 5V z enkodera podniesc do 24V do sterownika? Myślałem nad wykorzystaniem ULN2803, ale wolałym uniknąc odwrocena fazy.

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście.

Pierwsze pytanie to jak szybki sygnał, bo od tego zależy konfiguracja drivera, ale jeśli wprowadzasz to na wejście sterownika PLC to o żadnej szybkości nie może być mowy. Jeśli nie jest ważny wygląd zboczy, ich niesymetria itp to:

1. Gdy masz 1-2 sygnały proponuję użyć parę npn-pnp w każdym torze plus cztery oporniki. Oporników możesz się pozbyć stosując RET - bardzo wygodne tranzystory wyposażone w wewnętrzne oporniki w bazie (Resistor Equipped Transistors), np. takie:

http://www.tme.eu/pl/katalog/#search=pdt&s_field=accuracy&s_order=DESC

Zawsze mam takie pod ręką gdy trzeba odwrócić sygnał, załączyć coś małego lub choćby jak tutaj zmienić poziom odniesienia sygnału z masy na szynę zasilania. Niestety, RETy są tanie jak piasek i akurat w TME minimalne zamówienie to 25 sztuk. Może gdzieś indziej sprzedają je a sztuki?

2. Przy większej liczbie linii wstawiłbym odpowiednik ULN2803 ale z wyjściami open-emiter ciągnącymi do plusa, np. coś takiego:

http://www.tme.eu/pl/details/a2982slw/drivery-uklady-scalone/allegro-microsystems/a2982slwtr-t/#

Nie odwraca fazy - wyjście jest załączone czyli pokazuje się na nim plus zasilania gdy wejście dostaje stan wysoki.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Silnik ma jakies 3500obr/min, enkoder 500 impulsów na obrót. co daje jakieś nie cale 30 tyś impulsów na sekundę. Trzeba tylko uwzględnić to, że częstotliwość w przypadku częstej zmiany kierunku może wzrosnąć. Enkoder inkrementalny więc linie są tylko dwie A i B. Sygnał wchodzą na szybkie wejścia sterownika PLC, które są stworzone dla enkoderów.

A2982 posiada zakres napieciowy wyjsciowy 5-50V, a napięcie zasilania 0-20V. Coś mi nie pasuje. Coś podobnego ale w wersji DIL? Bo możliwe, że kiedyś będę posiadał większą ilość sygnałów.

Pierwszy raz spotykam takie tranzystory RET, ale wydają się być bardzo ciekawe i na pewno będę z nich często korzystał. Chociaż od boje się brać za powierzchniówki.

Co do kosztów to bym się nie martwił zbytnio bo na sterowanie ( mostek + przeniesienie sygnałów do odpowiednich napięć) mogę przeznaczyć stówkę.

Co do samego ukladu tranzysotów to maja byc one w takim układzie?

220px-Compound_trans.png

Emiter ( E ) podłączony do wejścia PLC oraz przez rezystor do masy.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem co Ci "nie pasuje". Taki układ nie ma zasilania a już na pewno nie w takim sensie jak np. procesor. Na wejściu masz po prostu bazę tranzystora i możesz tam zapodać max. 20V a od 2V to już pewnie będzie "włączony, czyli 5V z układu cyfrowego lub np. 12V z enkodera też jest OK. Wszystkie stopnie wyjściowe podłączasz jednym wspólnym pinem (+Vs) do Twojej szyny +24V a na danym wyjściu widzisz stan wysokiej impedancji (dla stanu 0 na wejściu) lub jakieś +22V (driver zjada niecałe 2V) gdy dany tor zostanie załączony stanem wysokim. Jeszcze tylko - jak słusznie zauważyłeś - opornik od wyjścia drivera do masy żeby mieć pewne 0V (może PLC ma już go w środku?) i gotowe. Proste.

Jeżeli to są sygnały dziesiątek kHz to przemyśl sprawę transmisji tych sygnałów od enkodera, przez wzmacniacz aż do wejścia PLC. Jakie układy wyjściowe sterują jakimi liniami, jakie są napięcia wyjściowe w stanach ustalonych, ale też jakie są progi przełączania wejść.

Z czego jest zasilany enkoder, jakie ma wyjścia (npn, pnp czy ciągnie w obie strony) i jakie są amplitudy sygnałów wyjściowych? Jak daleko jest od niego do wzmacniacza? Jakie kable? Jakie progi przełączania mają wejścia PLC? Może wcale nie musisz tego rozciągać do 24V?

Tranzystory trochę inaczej - a gdzie oporniki - miały być cztery i nie planowałem żadnego nadmiaru. Pomyśl: jakie napięcie musiałoby panować na wejściowej bazie żebyś na wyjściu dostał powiedzmy 20V skoro między wejściem a wyjściem zrobiłeś tylko diodę złącza BE? Próbuj dalej. Mała podpowiedź: możesz skorzystać ze schematu wewnętrznego A2981, wytnij tylko wyjściowy stopień mocy oraz wejściowy tranzystor zabezpieczający i gotowe 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Gdzieś poprostu w dokumentacji znalazłem coś takiego jak napięcie zasilania 0...20V, ale pewnie masz racje i chodzi o zakres napięcia wejściowego bazy tranzysotra, a ja myślałem, że 20V to maks. wartość która mogę podac na Vcc. Tu sprawa jasna.

Jeśli dobrze podążam za twoim tokiem myślenia to proponujesz wykorzystanie wzmacniacza jako przesuwnika poziomu napięć.

Odpowiem na to na co znam odpowiedź.

Enkoder zasilany jest z osobnego zasialcza 5V.

Jakie ma wyjścia enkoder niestety nie wiem, bo pochodzi z demobilu.

Sterownik PLC to Siemens s7-200.

Przy złączu BE to pewnie jakieś 0,7V 😉 Pokombinuje dalej.

Link do komentarza
Share on other sites

Wzmacniaczem nazwałem układ który budujesz - jakkolwiek go zrobisz będzie zwiększał amplitudę sygnału z 5V do 24V. To może być 8-bitowy driver zaproponowany przez mnie, mogą być dwa tranzystory (gdy już uporasz się z ich konfiguracją) albo jeszcze coś innego. Ważne, żeby to coś było od strony wejścia dopasowane do enkodera a jego wyjście pasowało do PLC. Dlatego pytałem o jedno i drugie oraz o kable i odległości - nic o tym nie napisałeś. Nie wiesz, czy uważasz to za nieważne?

Gdybyś przeczytał dokładniej specyfikację z tabelki to byś sam doszedł do wniosku, że wyjściem jest typowa bramka TTL, bo żaden driver asymetryczny npn lub pnp nie jest w stanie zapewnić takich prędkości zboczy w obie strony. Do tego napięcia - typowe dla bipolarnej logiki cyfrowej 5V.

Teraz już tylko musisz się dowiedzieć jakie poziomy przełączania mają wejścia Twojego PLC. A gdy proponuję byś pochylił się nad tymi poziomami, to nie pisz mi tu typu sterownika PLC, bo to nie jest odpowiedź na pytanie. Sprawdź w dokumentacji urządzenia, przemyśl to i dopasuj do tego co masz (czyli enkodera) - bo to informacja dla Ciebie. To ty projektujesz ten system. Jeśli specyfikacja producenta narzuca rozwiązanie, np. czytasz "Logic 1 (min.) 15 VDC" to jest jasne, że wzmacniacz trzeba wstawić. Jeżeli to wiesz - piszesz, z miejsca ucinając moje domysły typu "a może jednak mu ten wzmacniacz niepotrzebny?". Goły typ sterownika niewielu czytającym coś mówi, a na dodatek może mieć dołączone różne moduły rozszerzeń, różne typy wejść. Tylko Ty wiesz do których chcesz się podłączyć.

To jak wzmacniacz jest potrzebny czy nie?

Link do komentarza
Share on other sites

Wybacz za brak odzewu, ale nie miałem zbytnio czasu się tym zając. Enkoder podaje sygnały wartości 5V. Poziom przełączania dla wejścia PLC to 15V. Wykorzystuje goły sterownik bez żadnych modułów. Oczywiste jest, że potrzebny jest wzmacniacz sygnału.

Co do tego wzmacniacz to myślę nad czymś takim, o to chodziło?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli przepuściłeś to - jak widzę - przez symulator i sprawdziłeś, że działa to czemu nie. Ja co prawda myślałem o parze npn-pnp, bo stopień wyjściowy nie musi być wtórnikiem emiterowym. Tutaj tracisz na prawym tranzystorze pewnie z 1V napięcia zasilania co w przypadku 24V nie jest problemem, ale dając w to miejsce pnp emiterem do plusa masz na nim tylko napięcie nasycenia, jakieś 200mV. Twój układ stwarzałby też problemy przy większych prądach obciążenia, bo bazujesz tylko na wzmocnieniu prądowym górnego tranzystora a jego baza napędzana jest z plusa przez sumę oporników 20k+4.7k. W wersji pnp prąd bazy w stanie aktywnym bierze się praktycznie w całości z prądu kolektora lewego tranzystora i może być dowolnie duży.

W każdym razie tak, wzmacniacz jest oczywiście potrzebny 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zrobiłem schemat na podstawie tego co udało mi się znaleźć. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł rzucić na to okiem. Nie wiem tylko w jakim celu wszędzie między BHS i AHS, a 12V jest kondensator. Widziałem, że niektórzy stosowali elektrolity, inni zwykle. Zdecydowałem się na HIP4081.

Plik .sch w załaczniku.

Driver silnika.sch

Link do komentarza
Share on other sites

Ja też nie wiem paru rzeczy (to więcej niż Ty):

1. Nie wiem gdzie szukałeś - ale najwyraźniej nie znalazłeś najważniejszej rzeczy - tego:

http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/intersil/fn3556.pdf

2. Nie wiem też w jaki sposób można wyplenić to projektowanie na zasadzie "jak inni zrobili".

Straciłeś zapewne mnóstwo czasu na szukanie w sieci stron z tekstem HIP4081 w treści i/lub przeglądanie obcych schematów (skopiowanych zapewne z innych projektów itd..), zamiast sięgnąć do źródeł i samemu coś sklecić przy użyciu własnego mózgu. Na razie spaprałeś to kompletnie i wiem (jednak coś wiem) dlaczego. Nie zadałeś sobie trudu by coś zrozumieć. Podchodzisz do nowego układu - jeszcze go nie stosowałeś. Naprawdę nie ciekawi Cię "jak to działa"? Do czego jest każde wyprowadzenie? Jakie ma funkcje i jakie paramtery? Co jest w środku? Jakie bloki i po co? Jak to się dzieje, że driver zasilany z 12V potrafi załączyć bramkę tranzystora NMOS napięciem wyższym niż własne zasilanie? Kiedy masz zamiar z odtwarzacza i kopiowacza czyichś błędów zmienić się w samodzielnego konstruktora? Proponuję tak: przeczytaj dane katalogowe tego układu i spróbuj zrozumieć zasadę działania, w szczególności zasilania bramek górnych tranzystorów. Na razie nie musisz czytać tabelek z cyferkami - na to przyjdzie czas. Jak nie będziesz któregoś szczegółu rozumiał - zapytaj. Może tym sposobem zmuszę Cię do myślenia i dociekliwości, której tak bardzo Ci brakuje.

Podsumowując: to co pokazałeś działać nie będzie. Oczywiście zawsze możesz prosić o podrzucenie gotowca. Może ktoś się zlituje. To jak?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.