Skocz do zawartości

Płytka Drukowana...


adamek23

Pomocna odpowiedź

Witam,

Odświeżę trochę temat, w sumie może bardziej by pasował do postu https://www.forbot.pl/forum/topics33/porady-dla-poczatkujacego-robotyka-lutowanie-vt1029.htm , ale też o lutowanie chodzi więc może tu też dobrze ...

Otóż jako zupełnie zielony kupiłem płytkę uniwersalną wierconą

http://www.allegro.pl/item622632319_plytka_uniwersalna_um_02w_28x147mm_wiercona.html i napotkałem chyba najprostszy problem .. tzn jak tworzyć na tym ścieżki?

Myślałem, nie wiem czemu, że będę jakoś mógł łączyć lutem te "otworki" .. po kilku próbach się poddałem - lut choćbym jak się nie starał nie połączy dwóch sąsiednich otworków ( chyba że baardzo dużo cyny użyje, ale chyba nie o to chodzi). Więc moje pytanie - jaka jest tu metoda? Myślałem że może jakimiś łącznikami (drucik), ale wtedy też przecież będę musiał jakoś łączyć sąsiadujące oczka, a pozatym to nie wygodne.

Dzięki

Link do komentarza
Share on other sites

Czy naprawdę myślenie boli? Czytając tego typu posty, sądzę, że tak. Czy naprawdę tak trudno wpaść na to, że przetyka się drucik w izolacji przez dziurkę i lutuje się do pól łącząc w ten sposób dwa różne punkty? Lub po stronie z miedzią łączy się chociażby kynarem? Można też położyć kawałek miedzianego drucika bez izolacji lub kawałek srebrzanki na wielu polach i zalać to cyną. Jeśli jeszcze nie wiesz o czym piszę spójrz na to zdjęcie:

Link do komentarza
Share on other sites

Myślałem że może jakimiś łącznikami (drucik), ale wtedy też przecież będę musiał jakoś łączyć sąsiadujące oczka

Nikt nie mówi, że musisz te druciki przetykać - możesz lutować je po prostu przykładając promieniście do tego "okręgu" z miedzi.

To moja ostatnia praca typu tzw. "spagetti" - od tamtej pory tylko i wyłącznie lutuję na trawionych płytkach.

I polecam zabrać się za własną produkcję, bo IMO nawet pisakowe płytki przyjemniej się lutuje niż te uniwersalne.

//wybaczcie offtop - Sabre, widzę, że wciąż nie możesz przeżyć występu hiszpanów 😅 Nie zdziwił bym się, gdybyś miał tego robota na tapecie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sabre : myślenie boli to przecież oczywiste, a kto pyta nie błądzi. Oczywiście że nie trudno wpaść na twoje propozycje, ale są tak niewygodne że myślałem że jest na to jakiś patent lutowniczy, nie wiem jaki dlatego pytam - może jakimś magicznym mazakiem połączyć punkty i wtedy cyna automagicznie chwyta na lini .. dlaczego niby czegoś takiego nie ma być? ( strzelam : http://www.allegro.pl/item676824511_pisak_przewodzacy_lakier_przewodzacy_w_pisaku.html )

Czytając odpowiedzi typu "Po co pytasz" w działach początkujący->zupełnie zieloni poddaje w wątpiwość istotę takiego działu.

W każdym razie dzięki za odpowiedzi chyba faktycznie wezmę się za wytrawianie nawet najprostszych płytek.

Pozdr

Link do komentarza
Share on other sites

Spróbuj użyć pasty lutowniczej (posmarować przestrzeń między dwoma polami). Z mojego doświadczenia wynika, że często cyna przykleja się do tych posmarowanych miejsc (nawet gdy nie ma tam miedzi) - może to Ci ułatwi lutowanie sąsiednich pól.

Link do komentarza
Share on other sites

Do mojej pasty nie przykleja się cyna i kosztowała 2,80. A coca cole (jestem jeszcze nie letni, więc smaku piwa jeszcze znać nie powinienem) już pewnie miałem w plecaku, bo tak to bym tej pasty nie kupił.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.