Skocz do zawartości

Arduino + Tamiya 70168 + l293d - jakie baterie?


Pomocna odpowiedź

Napisano

Dzień dobry,
Wybaczcie, że takie proste pytanie zadaję, ale przetrząsam cały Internet i żadnej sensownej odpowiedzi.

Chcę złożyć robota gąsienicowego z części Tamiya (podwozie, gąsienice i przekładnia dwusilnikowa 70168) sterowanego za pomocą Arduino i mostka l293d. W specyfikacji pisze, że maksymalne napięcie silników to 3V - i tu moje pytanie, zakładając, że jedynym źródłem prądu będą baterie AA NiMH, ile baterii mogę zastosować by nie uszkodzić silników? Czy ujdzie konfiguracja 3,6V, czy poprzestać na dwóch "paluszkach"? Czy oznacza to 3V dla każdego silnika, czyli 6V w sumie?

Będzie to mój drugi robot, zakładam, że będę zaczynał od prostych pętli typu zrób kwadrat, po światłoluba i ostatecznie omijającego przeszkody (chcę się uczyć stopniowo).

Jeżeli napiecie dla silników to 3V a spadek napięcia na mostku to ok. 2V to musisz mieć napięcie ok. 5V. Weź pod uwagę jeszcze zasilanie dla elektroniki i minimalne napięcie dla ewentualnego stabilizatora. Jeżeli chcesz zasilić elektronikę prosto z baterii to pomiń stabilizator.

Możesz spróbować tego: DRV8835

Jeśli połączysz kanały to otrzymasz ciągły prąd na kanał 2,4A, czyli wystarczająco, aby się nie spaliły przy Twoim silniku ("Prąd maksymalny dla napięcia 3 V: 2100 mA").

ja te silniki sterowałemza pomocą jednego mosfeta na silnik (dokładniej mówiąc, IRLZ44) ale szczerze mówiąc, nie jestem zadowolony z tej przekładni, z powodu luzów, oraz właśnie dużego poboru prądu.

Gdybym jednak musiał skorzystać z tego mostka, który mam, to mogę ewentualnie użyć przekładni Tamiya 70097? Muszę mieć jakąś podwójną przekładnię ze względu na możliwość sterowania gąsienicami oddzielnie.

@Spartakus - pomysł z budowaniem mostka od podstaw jest w moim przypadku niemożliwy. To samo z zastosowaniem mosfetów. I'm a n(oob/ewbie), dude! 😉

http://botland.com.pl/silniki-dc-tamiya/38-przekladnia-podwojna-tamiya-70097-zestaw.html

http://botland.com.pl/silniki-dc-tamiya/62-przekladnia-podwojna-tamiya-70168-zestaw.html

Oba zestawy posiadają takie same silniki.

Te silniki w najgorszym przypadku pobierają 2,1A (tak deklaruje producent przy napięciu 3V).

Mostek L293D może sterować 600mA prądu stałego na kanał i do 1,2A w szczycie, jak wynika z datasheet'a.

Co to znaczy?

To znaczy, że aby bezpiecznie wysterować silnikiem mostek powinien mieć możliwość wysterowania prądem większym niż może pobrać silnik. W przeciwnym wypadku mostek ulegnie uszkodzeniu.

Proponuję Ci zmienić mostek na inny, ale jeśli koniecznie chcesz korzystać z mostka L293D to możesz to zrobić, ale potrzebujesz 2 scalaków na silnik (4 kanałów/silnik), aby działało nawet w przypadku przypadkowego zwarcia.

Oczywiście robot (może) będzie też działał na 1 ww. mostku z połączonymi kanałami, ale prawdopodobnie tylko do pierwszego uderzenia w przeszkodę. Na początek nie polecam takich testów 😉

Dzięki za wytłumaczenie 🙂

W takim razie do listy zakupów dołączam DRV883 i spróbuję zastosować 70097. Zobaczymy jak to pójdzie 🙂

W razie czego pochwalę się wynikiem na forum 🙂

Wznowię temat 🙂

Czy polecacie ten shield jako sterownik do 70097? Nie, żebym się lenił z lutowaniem i przewodami, ale skoro jest coś takiego jako shield, to czemu nie skorzystać 😉

  • 3 tygodnie później...

Moim zdaniem możesz użyć L293D - wystarczy że dodasz bezpiecznik który przepali się kiedy moc przekroczy maksymalną wartość.

Możesz nawet uzyć bezpiecznika polimerowego - w przeciwieństwie do zwykłych bezpieczników bezpieczniki polimerowe nie odcinają napięcia zasilającego a jedynie ograniczają prąd pobierany przez układ, który chronią.

Ja osobiście używam osiowy, ale do układu w którym prawdopodobieństwo przekroczenia natężenia nie jest duże.

Oczywiście piszę to zakładając że masz już ten układ i że w normalnej pracy silnik nie przekracza tego natężenia.

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...