Skocz do zawartości

Arduino + Tamiya 70168 + l293d - jakie baterie?


Baritoshi

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry,
Wybaczcie, że takie proste pytanie zadaję, ale przetrząsam cały Internet i żadnej sensownej odpowiedzi.

Chcę złożyć robota gąsienicowego z części Tamiya (podwozie, gąsienice i przekładnia dwusilnikowa 70168) sterowanego za pomocą Arduino i mostka l293d. W specyfikacji pisze, że maksymalne napięcie silników to 3V - i tu moje pytanie, zakładając, że jedynym źródłem prądu będą baterie AA NiMH, ile baterii mogę zastosować by nie uszkodzić silników? Czy ujdzie konfiguracja 3,6V, czy poprzestać na dwóch "paluszkach"? Czy oznacza to 3V dla każdego silnika, czyli 6V w sumie?

Będzie to mój drugi robot, zakładam, że będę zaczynał od prostych pętli typu zrób kwadrat, po światłoluba i ostatecznie omijającego przeszkody (chcę się uczyć stopniowo).

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli napiecie dla silników to 3V a spadek napięcia na mostku to ok. 2V to musisz mieć napięcie ok. 5V. Weź pod uwagę jeszcze zasilanie dla elektroniki i minimalne napięcie dla ewentualnego stabilizatora. Jeżeli chcesz zasilić elektronikę prosto z baterii to pomiń stabilizator.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ja te silniki sterowałemza pomocą jednego mosfeta na silnik (dokładniej mówiąc, IRLZ44) ale szczerze mówiąc, nie jestem zadowolony z tej przekładni, z powodu luzów, oraz właśnie dużego poboru prądu.

Link do komentarza
Share on other sites

Gdybym jednak musiał skorzystać z tego mostka, który mam, to mogę ewentualnie użyć przekładni Tamiya 70097? Muszę mieć jakąś podwójną przekładnię ze względu na możliwość sterowania gąsienicami oddzielnie.

@Spartakus - pomysł z budowaniem mostka od podstaw jest w moim przypadku niemożliwy. To samo z zastosowaniem mosfetów. I'm a n(oob/ewbie), dude! 😉

Link do komentarza
Share on other sites

http://botland.com.pl/silniki-dc-tamiya/38-przekladnia-podwojna-tamiya-70097-zestaw.html

http://botland.com.pl/silniki-dc-tamiya/62-przekladnia-podwojna-tamiya-70168-zestaw.html

Oba zestawy posiadają takie same silniki.

Te silniki w najgorszym przypadku pobierają 2,1A (tak deklaruje producent przy napięciu 3V).

Mostek L293D może sterować 600mA prądu stałego na kanał i do 1,2A w szczycie, jak wynika z datasheet'a.

Co to znaczy?

To znaczy, że aby bezpiecznie wysterować silnikiem mostek powinien mieć możliwość wysterowania prądem większym niż może pobrać silnik. W przeciwnym wypadku mostek ulegnie uszkodzeniu.

Proponuję Ci zmienić mostek na inny, ale jeśli koniecznie chcesz korzystać z mostka L293D to możesz to zrobić, ale potrzebujesz 2 scalaków na silnik (4 kanałów/silnik), aby działało nawet w przypadku przypadkowego zwarcia.

Oczywiście robot (może) będzie też działał na 1 ww. mostku z połączonymi kanałami, ale prawdopodobnie tylko do pierwszego uderzenia w przeszkodę. Na początek nie polecam takich testów 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Który shield? 🙂

Damnit, z nerwów zapomniałem wkleić link, a rzadko zaglądałem ostatnio na forum ^^

Coś takiego miałem na myśli - wiem, że można też dostać jako chip, ale dzięki shieldowi będę miał więcej miejsca na płytce stykowej.

http://botland.com.pl/arduino-shield-/2671-drv8835-dwukanalowy-sterownik-silnikow-11v12a-shield-dla-arduino-pololu.html

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem możesz użyć L293D - wystarczy że dodasz bezpiecznik który przepali się kiedy moc przekroczy maksymalną wartość.

Możesz nawet uzyć bezpiecznika polimerowego - w przeciwieństwie do zwykłych bezpieczników bezpieczniki polimerowe nie odcinają napięcia zasilającego a jedynie ograniczają prąd pobierany przez układ, który chronią.

Ja osobiście używam osiowy, ale do układu w którym prawdopodobieństwo przekroczenia natężenia nie jest duże.

Oczywiście piszę to zakładając że masz już ten układ i że w normalnej pracy silnik nie przekracza tego natężenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.