Skocz do zawartości
Komentator

Podstawy elektroniki - #0 - Zapowiedź kursu

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Chcąc budować roboty, musimy znać podstawy elektroniki oraz najważniejsze elementy. Stąd pomysł na nowy kurs. Przez najbliższe tygodnie, dzięki serii artykułów publikowanych na Forbocie początkujący będą mogli poznać podstawy elektroniki.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Witam. Jak zobaczyłem, że Forbot zapowiedział kurs elektroniki dla początkujących to pomyślałem, że to dobra opcja by wrócić do tej tematyki:>

Po wymianie kilku maili z Damianem (zaginione mierniki:P) w końcu paczka znalazła się w moich rękach. W tym miejscu mogę potwierdzić, że zamawiając zestaw, otrzymacie wszystko to, co jest wymienione w tabelce w tym artykule.

Jeśli chcecie zestaw na dobry początek to jest to dobry wybór:)

Witam,

Świetny kurs dziękuję za poświęcenie czasu na jego stworzenie !!!. Zakupiłem również do niego zestaw PLUS dlatego pozwolę sobie na drobną uwagę 🙂 A więc jako osoba mocno początkująca sądzę że płytka prototypowa z zestawu powinna być dokłądnie taka sama jak ta wykorzystana w kursie i miło by było gdyby chociaż w pierwszych lekcjach były podane dokładne współrzędne gdzie co wpiąć ( mam na myśli np. rezystor 12e itp) było by to znacznie bardziej przejrzyste niż patrzenie na zdjęcie. MIMO WSZYSTKO KURS PIERWSZA KLASA !!!! kupiłem sobie już zestaw do Arduino a w tym tygodniu zamawiam elektronike cz.2 POLECAM GORĄCO !!!!!!!

K3tonal, witam na forum - dziękuję za miłe słowa 🙂 Cieszę się, że kurs jest pomocny!

Mam świadomość, że zdjęcia wymagają aktualizacji. Będziemy to zmieniać 🙂 Kurs elektroniki był naszym pierwszym kursem, z każdym kolejnym staraliśmy się robić wszystko coraz lepiej. Zobaczysz, że w kursie elektroniki poziom II grafiki są już lepsze. Niedługo wrócimy do tej serii i zaktualizujemy zdjęcia.

@Treker

Wlasnie wczoraj zacząłem sobie kurs Arduino i faktycznie muszę przyznać że obrazki tam wstawione rozwiewają wszelkie moje wątpliwości 🙂

Jest super !!! pozdrawiam, dziękuje i doceniam pracę włożoną w kurs już się przymierzam do reszty kursów łącznie z lutowaniem - wszystkie w wersji PLUS oczwiście ;D

K3tonal, miło słyszeć 🙂 Powodzenia w dalszej nauce!

Miło mi poinformować, że komentowany tutaj artykuł (będący częścią kursu podstaw elektroniki) został właśnie całkowicie przepisany, zaktualizowany i wzbogacony o nowe zdjęcia oraz ilustracje. Ewentualne uwagi, literówki lub błędy dotyczące nowej wersji proszę zgłaszać w wątku zbiorczym, w którym znaleźć można więcej informacji na ten temat: Aktualizacja kursu elektroniki, poziom I - pierwszy etap

Pozostałe zagadnienia dotyczące np. wykonywania ćwiczeń z tej części kursu można nadal publikować w tym temacie 😉

(edytowany)

Jeśli mogę coś doradzić, fajnie by było, aby do zestawów dodawać krótkie, a nie długie przewody połączeniowe, takie jakie są w zestawie do kursu techniki cyfrowej. Te długie są w mojej opinii niepraktyczne i niewygodne przy układach budowanych na płytkach stykowych. Wprowadzają zamęt, plątaninę kabli i powodują, że budowane układy są kompletnie nieczytelne, a co za tym idzie, również ich zdjęcia, gdybyśmy na przykład chcieli pokazać taki układ na forum, w celu uzyskania pomocy. Generalnie ciężko doszukać się tu jakiejkolwiek przewagi przewodów długich nad krótkimi.

Edytowano przez ghost1313
  • Lubię! 1

Dziękuję za sugestię, zapisuję na przyszłość, ale nie wiem czy akurat w tym przypadku będziemy coś zmieniać. Krótkie przewody (jak w TC) bywają trudniejsze dla początkujących, bo trochę ciężej budować z nimi obwody. Korzystanie ze zwykłych przewodów jest po prostu szybsze, a w razie błędu nie ma problemu, aby zmienić miejsce, w które wpięty jest przewód o 1, a nawet 5, czy 10 oczek. W przypadku krótkich przewodów trzeba wtedy już wymieniać cały przewód itd. Dodatkowo, krótkie przewody szybko się niszczą przy częstym ich wygnaniu. Między innymi z tych powodów decydowaliśmy się na wykorzystanie w kursie najpopularniejszych, długich przewodów połączeniowych.

W nowej wersji kursu umieściliśmy dokładne schematy montażowe, więc raczej nikt nie powinien mieć już problemów z odpowiednim połączeniem pokazanych tu układów 😉

(edytowany)

Cześć, w związku z tym, że od małego słyszałam, że elektronika/elektryka to "męskie sprawy" i żebym zajęła się babską robotą 🙄 ale im jestem starsza tym bardziej mam te komentarze w d..ie, tzn. w poważaniu 😋 od miesiąca szukam materiałów/książek/ informacji w necie żeby poznać podstawy podstaw elektryki ale bezskutecznie bo zazwyczaj coś już w temacie trzeba wiedzieć i nie jestem w stanie tego przeczytać. No ale do sedna... Bardzo zrozumiały tekst, jasne ilustracje i nie ma technicznego bełkotu, który na tym etapie byłby dla mnie zniechęcający 🙂 zrobiłam wszystkie ćwiczenia z lekcji 1 także duma mnie rozpiera i mam chęć na więcej 😎 bardzo cieszę się, że tutaj trafiłam dziękuję Panowie 🙂

Edytowano przez darusia_g01
doprecyzowanie :)
  • Lubię! 1

@darusia_g01 witam na forum i bardzo dziękuję za miłe słowa 🙂 Cieszę się, że kurs był pomocny i w takim razie zachęcam do wykonywanie ćwiczeń z kolejnych artykułów. Może teraz pora zabrać się np. za programowanie Arduino? 😉

(edytowany)

Cześć, mam pytanie skąd mogę pobrać ściągi do kursów, jeśli nie pobrałem ich podczas rejestracji zestawu?

Edytowano przez srkom

@srkom witam na forum! Wysłałem informacje w prywatnej wiadomości 🙂

• Pomogłeś! 1