Skocz do zawartości

Kurs Arduino - #2 - podstawy programowania, porty I/O


Komentator

Pomocna odpowiedź

@PersonalJezus witam na forum 🙂 To nie jest wina braku bibliotek. W przypadku tego typu słów kluczowych ważna jest wielkość znaków, czyli nie "output" tylko "OUTPUT", nie "low" tylko "LOW" i nie "high" tylko "HIGH". Dokładnie tak jest napisane w działającym Blinku i tego trzeba się trzymać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Treker napisał:

@PersonalJezus witam na forum 🙂 To nie jest wina braku bibliotek. W przypadku tego typu słów kluczowych ważna jest wielkość znaków, czyli nie "output" tylko "OUTPUT", nie "low" tylko "LOW" i nie "high" tylko "HIGH". Dokładnie tak jest napisane w działającym Blinku i tego trzeba się trzymać.

DZIĘKI! 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć wszystkim! Na start mam problem, ponieważ gdy chciałem podłączyć diodę do Arduino (pierwszy schemat) to zrobiłem wszystko jak na schemacie, program przepisywałem i nawet kopiowałem i wklejałem a mimo wszystko dioda wciąż nie świeci. W przypadku użycia diody wbudowanej na płytce wszystko działa. Układałem również na nowo cały schemat kilka razy i wciąż nic. Może ktoś spotkał się z podobnym problemem na start i powie mi co robię źle? 😄 

Link do komentarza
Share on other sites

@mdominiak witam serdecznie na forum 🙂

Możesz sprawdzić czy dioda w ogóle działa - podłącz ją przez rezystor do pinu 5v Arduino.

Najlepiej podeślij zdjęcie układu, łatwiej będzie coś doradzić.

 

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

 Mam taki błąd :Arduino:1.8.13 (Windows Store 1.8.39.0) (Windows 10), Płytka:"Arduino Uno"


C:\Users\hp\AppData\Local\Temp\ccMUR7Q6.ltrans0.ltrans.o: In function `main':
C:\Program Files\WindowsApps\ArduinoLLC.ArduinoIDE_1.8.39.0_x86__mdqgnx93n4wtt\hardware\arduino\avr\cores\arduino/main.cpp:46: undefined reference to `loop'
collect2.exe: error: ld returned 1 exit status
exit status 1
Błąd kompilacji dla płytki Arduino

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

@AndrzejWi na ten temat jest osobny artykuł o kolejności w połączeniu szeregowym. Nie ma to znaczenia 🙂 

Dnia 4.07.2020 o 19:52, AndrzejWi napisał:

I czemu akurat 330 R?

Przy zasilaniu z 5V i oporze 330R wychodzi prąd 5V/330R ~15mA, czyli tyle że nie spali diody.

 

@Tobitobiasz44 mógłbyś umieścić kod programu o którym piszesz?

Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, Gieneq napisał:

@AndrzejWi na ten temat jest osobny artykuł o kolejności w połączeniu szeregowym. Nie ma to znaczenia 🙂 

Przy zasilaniu z 5V i oporze 330R wychodzi prąd 5V/330R ~15mA, czyli tyle że nie spali diody.

 

@Tobitobiasz44 mógłbyś umieścić kod programu o którym piszesz?

Dziękuję serdecznie za odpowiedź i artykuł.:)

A jak mógłbym prosić o jakiś namiar na teorię dotyczącą parametrów podzespołów, które dostałem z kursem, np. nie wiedziałem, że dioda wymaga akurat takiego natężenia.

Pozdrawiam serdecznie

Link do komentarza
Share on other sites

@AndrzejWi pewnie, na ten temat jest osobny artykuł o połączeniu LED i zasilaniu. A tu masz coś o diodach z zestawu, np napięcie zasilania.

W przypadku LED zakłada się maksymalny prąd 20 mA, ale może to się różnić zależnie od producenta. Niestety w przypadku LED ciężko jest o konkretną dokumentację, chyba że sprzedawca taką załączy. W przypadku podzespołów z napisanym numerem, można latwo znaleźć dokumentacje pisząc w googlu: "nazwa datasheet" lub "nazwa pdf" np. NE555 datasheet 🙂 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, Gieneq napisał:

@AndrzejWi pewnie, na ten temat jest osobny artykuł o połączeniu LED i zasilaniu. A tu masz coś o diodach z zestawu, np napięcie zasilania.

W przypadku LED zakłada się maksymalny prąd 20 mA, ale może to się różnić zależnie od producenta. Niestety w przypadku LED ciężko jest o konkretną dokumentację, chyba że sprzedawca taką załączy. W przypadku podzespołów z napisanym numerem, można latwo znaleźć dokumentacje pisząc w googlu: "nazwa datasheet" lub "nazwa pdf" np. NE555 datasheet 🙂 

 

Witam.

Dzięki serdeczne za podpowiedzi. Ja dopiero zaczynam przygodę z elektroniką i ciężko jest na początku połapać się, a na blogu jest tyle wszystkiego, że nie wiadomo od czego zacząć. Twoje wskazówki są bardzo cenne.

Pozdrawiam serdecznie.

Andrzej.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.