Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki


Komentator

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

19 minut temu, Gieneq napisał:

Chodzi Ci o przekaźniki z magnesem trwałym?

Coś podobnego. Bistabilny wymaga podania krótkiego impulsu o określonej polaryzacji (np. plus włącza, minus wyłącza) a potem już sam mechanicznie trzyma.

Przyznam  się że nigdy takich nie stosowałem - cena taka sama jak dwucewkowego, tyle że w jednocewkowym potrzebuję jakiegoś mostka  żeby raczył zadziałać, dwucewkowe napędzam zwykłym ULN2803.

Link do komentarza
Share on other sites

42 minuty temu, fnx4 napisał:

Mam taki przekaźnik. Chciałbym go użyć w sposób przedstawiony w kursie. Co powinienem wpiąć w wejście IN ?

Screenshot_20220605-130202_Allegro.jpg

To przekaźnik z optoizolacją. Do sygnału DC(+\-) wspinasz zasilanie np. 12V a do IN sygnał sterujący np. z Arduino lub innego mikrokontrolera. 

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

To przekaźnik z optoizolacją. Do sygnału DC(+\-) wspinasz zasilanie np. 12V a do IN sygnał sterujący np. z Arduino lub innego mikrokontrolera. 

Nie mam mikrokontrolerów ani Arduino. Czy bez tych rzeczy ten przekaźnik jest bezużyteczny?

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, fnx4 napisał:

Nie mam mikrokontrolerów ani Arduino. Czy bez tych rzeczy ten przekaźnik jest bezużyteczny?

Nie, to był tylko przykład. Zamiast MCU można też użyć zwykłego napięcia np. 5V względem złącza DC-

Chociaz nie wiem czy ten przekaźnik nie ma zworek sprzęgających do DC i sygnał IN jest pomijany. Spróbuj dać mu 5V na DC+\- i sprawdzić czy słychać stuk przełączenia.

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Nie, to był tylko przykład. Zamiast MCU można też użyć zwykłego napięcia np. 5V względem złącza DC-

Chociaz nie wiem czy ten przekaźnik nie ma zworek sprzęgających do DC i sygnał IN jest pomijany. Spróbuj dać mu 5V na DC+\- i sprawdzić czy słychać stuk przełączenia.

Daję napięcie 5V pomiedzy DC+ i DC- i nic się nie dzieje. Zworki są 3. Pomiędzy DC+ a JO+, pomiędzy DC- a JO- i jedna ustawiona na L (druga opcja H)

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, fnx4 napisał:

Daję napięcie 5V pomiedzy DC+ i DC- i nic się nie dzieje. Zworki są 3. Pomiędzy DC+ a JO+, pomiędzy DC- a JO- i jedna ustawiona na L (druga opcja H)

Czyli potrzebujesz 5V zarówno na DC jak o na IN (napięcie ustalone ze zdjecia przekaźnika)

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Czyli potrzebujesz 5V zarówno na DC jak o na IN (napięcie ustalone ze zdjecia przekaźnika)

Ok. Dzięki za pomoc. Nie wiem czy nie spaliłem przekaźnika, bo na początku przypadkowo podałem na IN 9V.

Link do komentarza
Share on other sites

29 minut temu, fnx4 napisał:

Ok. Dzięki za pomoc. Nie wiem czy nie spaliłem przekaźnika, bo na początku przypadkowo podałem na IN 9V.

Raczej nie, wbrew pozorom to się tak łatwo nie pali 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.