Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki


Komentator

Pomocna odpowiedź

To jeszcze refleksja i pytanie dotyczące diody krzemowej. Trochę mi zajęło zrozumienie jej działania. Przeczytałem cały wątek i nie wszystkie wyjaśnienia były satysfakcjonujące (ale po każdym odcinku lubię przeczytać cały temat na forum, zawsze coś się trafi). Padło tu stwierdzenie, że ona powinna być jak najbliżej przekaźnika. Czy prąd (nieco go personifikując) woli popłynąć przez diodę niż (w przypadku podanym w kursie z Arduino) do tranzystora dlatego, że ma bliżej do masy (obrazowo mówiąc - na "górze" (w schemacie) cewki jest przez chwilę minus)? Czy odsuwając diodę na odległość większą ryzykujemy, że jednak jakaś część tego wzbudzonego na cewce impulsu pójdzie w stronę tranzystora?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zmontowałem układ z przekaźnikiem (wg wersji 1, z wpiętym przekaźnikiem w płytkę stykową) jako zwieńczenie I części kurs.

image.png.8d965ca238952631c56e6225c15f2464.thumb.png.fd6f4f10b44936305dec85190b32794d.png

Wszystko działa, przekaźnik się przełącza. Wykonałem pewne pomiary, trochę na ślepo 😉 
Nie wiem dokładnie gdzie je wykonać aby wysnuć poprawne wnioski, gdzie się wpiąć żeby znaleźć to drugie napicie 5V poprawne (napięcie między przewodem od elektromagnesu a przewodem od wyjścia stabilizatora wynosi faktycznie 5,02V, ale czy to dobre miejsce) ?

1. Napięcie na wyjściu stabilizatora pokazuje mi 5,02V.

2. Natężenie prądu między przewodem od elektromagnesu a przewodem od wyjścia stabilizatora wynosi ~61mA

Edytowano przez loogra
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie do końca rozumiem jednej rzeczy związanej z przekaźnikami, czy obwód, który przełączamy przekaźnikiem musi mieć osobne zasilanie? Czy jak przez przekaźnik popłynie prąd i przełączy nas na odpowiedni obwód to napięcie na tym obwodzie będzie jakoś " przekazane, dostarczone" przez ten przekaźnik? 

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Stokrotka Najlepiej podaj konkretny przykład.

Tu łatwiej mówić o temacie prądu - prąd popłynie tam gdzie zostanie przekierowany. Możesz traktować przekaźnik jak przełącznik tylko inaczej sterowany.

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq  Zastanawiam się po prostu jak można połączyć w jeden układ jakiś czujnik od arduino, który działa na 5V a daje na wyjściu 3,5 bądź 0 ( od niego miałoby właśnie zależeć jak zadziała przekaźnik), a silniczek, który z kolei działa na 6,5 napięcia. Czy wykorzystując np. tranzystor dałoby się to jakoś zbudować na jednym zasilaniu?

 

Link do komentarza
Share on other sites

@mateusz1364 odpowiem za Trekera, można użyć rezystor jeżeli jest potrzebny. Cewka jest na 5V więc jest zaprojektowana tak by nie spaliło się uzwojenie. Jak zobaczysz rozebrany przekaźnik to zauważysz że drut jest bardzo cienki i długi - opór jest znaczny. Zmierz opór drutu miernikiem i wyznacz jaki prąd płynie przez uzwojenie a z tego moc.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie odnośnie przekaźnika, na początku źle podłączyłem układ, ale teraz przy opcji nr 1, dioda świeci od razu w momencie podłączenia baterii, a przekaźnik nie działa, gdy zwieram oba przewody. Rezystancję cewki przekaźnika wynosi 71 Ohm. Cy to nie za mało? Jak można sprawdzić, że przekaźnik jest sprawny/uszkodzony ?

Link do komentarza
Share on other sites

Po kilku próbach jednak okazało się, że przekaźnik działa i ćwiczenie wykonane. Na pewno na odwrót podłączałem styki no i nc (źle zinterpretowałem rysunek - to jest widok od dołu). Na przyszłość: czy za pomocą miernika można jakoś zweryfikować czy przekaźnik jest sprawny?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@jd123 tak można użyć miernika do zrobienia przynajmniej kilku testów:

  1. opór cewki,
  2. test ciągłości przy przełączaniu i ewentualnie opór złącza - może być zaśniedziałe,
  3. pomiar prądu cewki w stanie przewodzenia.
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A dlaczego w przypadku przekaźników biegunowość zasilania elektromagnesu nie ma znaczenia? Prąd doprowadzony do elektromagnesu przekaźnika to prąd stały 5V i jak rozumiem płynie on w jedną stronę. Kiedy zamienimy biegunowość kotwica zamiast być przyciąganą nie powinna być odpychana? Proszę o pomoc. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.