Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki


Komentator

Pomocna odpowiedź

Dnia 6.06.2022 o 09:48, farmaceuta napisał:

Tak masz podpiete? 9906_6.thumb.jpg.1fd826a63e28ef350682e60ea04810a9.jpga tam te zworki masz? Ta od L/H chyba ustala jaki stan zalacza..

Nie mam żadnego mikrokontrolera aby podłączyć w IN, więc podaję tam 5V od plusa czerwonego. 

Nie wiem co to za przewody na schemacie z prawej strony biały i czarny. 

Edytowano przez fnx4
Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, fnx4 napisał:

Nie mam żadnego mikrokontrolera aby podłączyć w IN, więc podaję tam 5V od plusa czerwonego. 

Nie wiem co to za przewody na schemacie z prawej strony biały i czarny. 

To sa przewody od oddzielnego zasilania..po to sa te dwie zworki po prawej.. zasilasz albo wszystko razem albo osobno i wtedy masz "separacje galwaniczna"...po lewej jest zworka chyba do wyboru ktory stan zalacza.. jak ja masz wpieta?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, farmaceuta napisał:

To sa przewody od oddzielnego zasilania..po to sa te dwie zworki po prawej.. zasilasz albo wszystko razem albo osobno i wtedy masz "separacje galwaniczna"...po lewej jest zworka chyba do wyboru ktory stan zalacza.. jak ja masz wpieta?

Mam na stan niski

Link do komentarza
Share on other sites

20 godzin temu, farmaceuta napisał:

To sprobuj na IN dac mase 

Ps..masz te dwie zworki po prawej??

 

Dałem na IN masę i nie słyszę wciąż przełączenia styków. Mam zworki, próbowałem już ustawiać w chyba każdej konfiguracji. Może przekaźnik jest wadliwy.

Link do komentarza
Share on other sites

Wracając jeszcze do tej nieszczęsnej diody zaporowej - ona jest włączona równolegle do cewki i przez to równolegle do całego obwodu zasilającego cewkę. Zatem - jeśli zamiast wyłącznika na obwodzie mielibyśmy tranzystor to w momencie "odłączenia" prądu od cewki ona będzie chciała utrzymać napięcie i w całym obwodzie - tzn. wszędzie gdzie coś jest podpięte równolegle (kondensatory np.) - pojawi się takie napięcie. Tyle tylko, że nasza dioda błyskawicznie "zje" cały ten prąd. Innymi słowy - tranzystor "poczuje" napięcie, ale jeśli jakikolwiek prąd go sięgnie to będą to znikome, nic nieznaczące ilości. Czy tak?

Czy istnieje ryzyko, że dioda będzie "za słaba" do cewki przekaźnika i ulegnie uszkodzeniu? Są jakieś zasady dobierania?

Link do komentarza
Share on other sites

47 minut temu, marcin_1987 napisał:

Czy istnieje ryzyko, że dioda będzie "za słaba" do cewki przekaźnika i ulegnie uszkodzeniu? Są jakieś zasady dobierania?

Cewka magazynuje energię. Oczywiście istnieje ryzyko, że dioda będzie za słaba, ale to zależy od bardzo dużej ilości czynników i najlepiej dobrać to "doświadczalnie" (jak się spali to trzeba wstawić mocniejszą). Z reguły 1000V/1A wystarcza praktycznie do każdego zastosowania.

Przykładowo w mojej przetwornicy pracuje dioda UF4007 1000V/1A <75ns. Napięcie generowane przez przetwornicę to ok. 500-800V, aczkolwiek zgodnie z prawem zachowania energii - energia, która przechodzi przez diodę jest mniejsza lub równa energii zmagazynowanej przez cewkę.

Na oko można to oszacować korzystając ze wzoru na moc - jeżeli zasilam cewkę napięciem 12V i ograniczam prąd do 250mA to maksymalna moc zmagazynowana przez cewkę to 3W. Jeżeli cewka oddaje szpilkę o napięciu 500V to szacunkowy maksymalny prąd płynący przez diodę będzie wynosił 6mA. Oczywiście pomijam fakt, że nic nie dzieje się natychmiastowo oraz pojemności i rezystancje pasożytnicze etc. (czytaj: w rzeczywistości ta wartość będzie zazwyczaj mocno odbiegała w dół od szacowanej).

Link do komentarza
Share on other sites

@miko1000 witam na forum 🙂

Prąd w przekaźniku zawsze płynie między innymi przez wejście COM. Niestety nie wiem co dokładnie masz na myśli. Co dokładnie chciałbyś zrealizować? Tak samo w drugim przypadku (z diodami), tak jest to możliwe - nawet za pomocą wspomnianego już przekaźnika. Musisz jednak podać trochę więcej szczegółów, aby można było doradzić coś konkretnego.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, wydaję mi się, że znalazłem błąd w artykule.

1.thumb.PNG.d57985980113c55ee2f368fadfb17f09.PNG2.PNG.4af2a44e8cce19ef8a6cb18bc786b67b.PNG

Na tych schematach są źle oznaczone wyprowadzenia NO i NC przekaźnika dołączonego do zestawu. Układ nie działał kiedy podłączyłem go według tego schematu, co więcej doszło do zwarcia baterii.

3.PNG.3e5530a82d8c3581ed51869f105a8026.PNG

Analizując gotowy przykład podłączenia układu zauważyłem, że wyprowadzenia NO i NC są na nim przedstawione odwrotnie i dopiero w taki sposób uzyskałem poprawne działanie.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

@kacper01 witam na Forbocie! To nie błąd. Już tłumaczę dlaczego 🙂

Po pierwsze, elementy na schematach nie muszą mieć nic wspólnego z tym jak element wygląda w rzeczywistości. Symbol elementu może zupełnie odbiegać od wyglądu fizycznego elementu. Liczą się tylko opisy wyprowadzeń. W przypadku wielu elementów symbole te są narysowane całkiem inaczej, głównie po to, aby możliwe było wygodne prowadzenie linii na schematach. Więcej takich przykładów znajdziesz w kursie elektroniki poziom II.

Po drugie, w tym konkretnym przypadku dwa pierwsze rysunki to widok od dołu (patrząc od strony wyprowadzeń), a na płytce stykowej jest widok od góry. Stąd wrażenie, że wyprowadzenia są zamienione. To jednak drobiazg, bo najważniejsze jest jednak to co napisałem wyżej tj. to, że trzeba zwracać uwagę na opisy wyprowadzeń.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.