Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #10 – podsumowanie, quiz


Pomocna odpowiedź

Faktycznie nie wziąłem pod uwagę tego, że może być jeden zestaw pytań dla wszystkich. Mam nadzieję, że nie popsułem innym zabawy, bo ten wątek jest chyba odwiedzany głównie przez osoby, które quiz już rozwiązały. Tak, ja "zajrzałem do środka tranzystora" i dokładnie chodzi mi o to, że w (b) prąd wypływa z bazy (płynie od + do -). Patrząc na (a), to prąd zarówno wpływa do bazy, jak i z niej wypływa, więc faktycznie pytanie jest troche niejednoznaczne 🙂

Dzięki za wyjaśnienie.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Prześwietny kurs, tak się wciągnąłem że ukończyłem w dwa dni. Zakupiłem zestaw Mistrz Elektroniki, więc jeszcze trochę pracy przede mną 🙂 Dziękuję wszystkim zaangażowanym we wszystkie kursy forbota.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Oczami laika - godny polecenia kurs. Nie powiem, pewne momenty stawiały wyzwanie (np. część poświęcona tranzystorom - myślę, że mogłaby zostać wyjaśniona nieco klarowniej), ale po przeczytaniu drugi, trzeci i czwarty raz rzeczy stawały się jasne. Teraz lecę z kursem jeszcze raz od początku, żeby wynotować wszystko, co szczególnie powinno zostać w pamięci i wykonać wszystkie pozostałe ćwiczenia, a potem lecimy z częścią drugą i celem głównym - Arduino. Dzięki za super kurs!

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@ITSYNOTJ6 witam na forum 🙂 Cieszymy się z pozytywnej opinii. Temat tranzystorów jest dość trudny, objaśnienie w kursie jest od strony praktycznej. Istnieje jednak bardzo szeroka gałąź analizy pracy tranzystora, którą śmiało można obrać jako swoją życiową pasję żeby dobrze wniknąć w temat 😅 W kursie Arduino tranzystor możesz śmiało traktować jako taki dodatkowy stopień przy przełączaniu czegoś podłączonego pod piny wyjść.

Link do komentarza
Share on other sites

I po poziomie podstawowym. Mimo że oczywistych błędów człowiek stara się nie robić to da się nie patrząc jak odkłada się klips baterii np na zwarciu lub amperomierz przyłożyć do diody omijając rezystor, 128mA to jest już przebicie diody ale nie spalenie.  Nauka z błędów to kostka elekt na klips i myślę że tym razem ręka nie poleci tam gdzie się jej podoba z pomiarami. Super kurs :].

PS jak kolega wyżej powtórkę trzeba zrobić jeszcze raz przed podejściem do poziomu II

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Pierunek cieszymy się, że podoba Ci się kurs 🙂 

Niestety wszystkich błędów się nie uniknie. O tym kiedyś pisałem na forum, ale jakoś 3 lata temu (łatwo można odmierzać czas od pandemii...) miałem przetestować nowiutką płytkę Arduino NANO BLE. Bardzo rozbudowana płytka, sporo czujników, trochę droga ale cóż. Zabrałem się do pracy, wetknąłem płytkę, nie zauważyłem że na odwrót i tyle... po płytce.
Elektroniki ucze się od dziecka, zajęcie odziedziczone po ojcu, a jak widać da się coś zepsuć 😄 A są tu stali bywalcy co elektronikę znają od kilkudziesięciu ale i też się czasem mylą.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry

Podczas studiowania Elektrotechniki na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki miałem wrażenie, iż temat elektroniki jest traktowany po macoszemu z uwagi na "elektroenergetyczny" charakter mojej uczelni, więc elektroniki uczyłem się powierzchownie aby tylko uzyskać zaliczenie, mało tego miałem wrażenie iż jest nie do zrozumienia przeze mnie.  Po ukończeniu kierunku i pójściu do pracy w dziedzinie elektroenergetyki i wytwarzania energii elektrycznej zdałem sobie dokładniej sprawę jak fundamentalną dziedziną w funkcjonowaniu dzisiejszego świata jest elektronika więc postanowiłem braki na tej płaszczyźnie uzupełnić. Kurs Podstaw Elektroniki udowodnił, iż elektronika jest naprawdę do zrozumienia i mało tego jest tak fascynującą przygodą, że nie zamierzam odpuszczać i kontynuować rozwijanie się w tym kierunku. Klarowność materiałów jest na bardzo wysokim poziomie. Dziękuję Wam, że stworzyliście coś takiego ❤️

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.