Skocz do zawartości

Katka, czworonożny robot w układzie ssaka


deshipu

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Zauważyłem dość prostą zależność pomiędzy wielkością robota a trudnością jego wykonania i od tego czasu skupiam się raczej na robotach, które mieszczą się na moim biurku.

Natomiast widzę tu całkiem duże możliwości zbudowania robotycznego zwierzątka domowego, na przykład świnki morskiej. Wystarczy dodać jakieś proste czujniki do omijania przeszkód/krawędzi stołu, do tego kilka pasków metalu pod "skórą" do wykrywania głaskania i piezo do wydawania i odbierania dźwięków. Potem napisać program symulujący "emocje" zwierzęcia i zmieniający prawdopodobieństwa jego zachowań (na przykład śpiące, wystraszone, ciekawe, łaknące pieszczot), plus może nawet proste "uczenie" się przez zmianę wag do wpływów różnych bodźców na te emocje i możemy mieć całkiem niezłe efekty.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zgodnie z życzeniem, nagranie z boku:

Jak widać, mam jakiś problem z jedną z nóg -- podjerzewam zepsute serwo, ale niestety nie udało mi się jeszcze ustalić co dokładnie jest nie tak.

Co do przyśpieszenia -- tak jak pisałem, zasięgi nóg są nieoptymalne, przebudowanie nóg pozwoliłoby na robienie większych kroków i przez to zwiększenie szybkości, ale jakoś nie mam na to motywacji. To jest stary eksperyment, który uważam za udany, jednak nie chce mi się do niego na razie wracać. Być może spróbuje jeszcze zaprogramować "trot gait" (to się po polsku chyba "kłus" nazywa?), który jest 2× szybszy kosztem statycznej niestabilności.

Link do komentarza
Share on other sites

Przebudować starego robota mi się nie chciało, ale za to zrobiłem drugiego z podobną konstrukcją, ale innym ustawieniem nóg. Ten wygląda bardziej jak pająk:

Następny krok, to przerobienie 4 serw na ciągłą rotację i dodanie ich z kółkami na końcach nóg.

Link do komentarza
Share on other sites

deshipu, i jak się sprawdza to inne ustawienie nóg?

Jak widać na wideo, sprawdza się całkiem nieźle. Można jeszcze przyśpieszyć -- ja dałem dość spore pauzy, żeby serwa na pewno osiągnęły zadaną pozycję. Oczywiście tak samo jak pierwsza Katka, także ten robot ma problemy ze skręcaniem -- trzeba to robić "czołgowo", a wiadomo, że wtedy są poślizgi.

Na kołach będziesz stawiał jeszcze innego robota, czy przerobisz tego?

Raczej przerobię tego. Przerobiłem już nawet jedno SG90 na continous rotation, ale zorientowałem się, że i tak muszę mieć jakieś kółka, więc po prostu zamówiłem cztery gotowe serwa z "okrągłą" dźwignią (czy jak się "servo horn" po polsku nazywa). Przy odrobinie szczęścia uda mi się to zrobić tak, żeby skręcać się dało na kołach, a chodzenie było do pokonywania większych przeszkód. Ma to wyglądać mniej więcej tak:

Jak ktoś oglądał GITS Arise, to pewnie mu to będzie wyglądało znajomo. Kółka są pod kątem, więc da się je skręcać przesuwając nogi do przodu i do tyłu. Dam znać jak będę miał jakieś konkrety.

Link do komentarza
Share on other sites

Czerwone elementy będziesz drukował?

Raczej użyję kawaków plastiku dostępnych w powszechnym obiegu. Kopułkę zrobię z połowy przezroczystej "bombki" z Empiku, opancerzenie nóg na początek wytnę z plastiku z opakowań, a potem może wymienię na grubsze, wycięte z pleksy. Generalnie do prototypowania wolę wycinać rzeczy ręcznie, bo wtedy mogę je sobie przypasowywać i poprawiać. Być może na drukarce 3D wydrukuję "oko", bo piłeczka pingpongowa wychodzi trochę za duża 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.