Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #2 - przyciski, diody RGB, kontaktron


Komentator

Pomocna odpowiedź

@jas123, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

2 godziny temu, jas123 napisał:

Pęknął mi kontaktron przy zginaniu końcówek , ale skleiłem kropelką i działa 😀

 Ryzykowane zagranie, ale jeśli działa to dobrze 😉 Niestety te elementy są bardzo delikatne, trzeba uważać 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Kalafiorek witam na forum 🙂

6 godzin temu, Kalafiorek napisał:

Słyszałem kiedyś, że połączenie ze sobą bardzo wielu kolorów spowoduje że ludzkie oko będzie widziało kolor czarny. To możliwe?

Oczywiście, że tak, wystarczą nawet 3 barwy, ale to nie działa w przypadku światła. Jeśli połączysz 3 kolory podstawowe (czerwony, zielony, niebieski) to otrzymasz światło białej barwy. Gdybyś połączył podobne kolory w formie barwników (np. zmieszałbyś farby) to wtedy otrzymasz własnie kolor czarny. Nie da się niestety uzyskać diody świecącej na czarno. Więcej na ten temat znajdziesz w tym krótkim wpisie na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Barwy_podstawowe

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

14 godzin temu, Zuraw napisał:

Czy buzzer może też cicho wydawać odgłos

Możesz spróbować dać rezystor w szereg z buzzerem.

14 godzin temu, Zuraw napisał:

2edit dzięki bo dostałem 6 tact switchów w zestawie 😆

🙂 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@TheRealKartix witam na forum 🙂 A przepuszczasz przez kontaktron niewielki prąd? Nic poza tym co jest w kursie?

Jeżeli tak to możliwe, że masz wadliwy egzemplarz, zdarza się i wtedy polecam kontakt z Botlandem w sprawie reklamacji.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Dioda RGB przerobiona. Co do kontaktora to dostałem uszkodzony 😕 (zgłosiłem reklamacje) . Kupiłem dodatkowo zestaw do technik cyfrowych i był tam kontaktron w opakowaniu do "alarmu do drzwi" więc użyłem tego. Co do buzera nie podobało mi się że wydaje dźwięk jeśli obwód jest zamknięty więc z drugiej lekcji technik cyfrowych zaczerpnąłem inspiracje bramką not i zbudowałem buzzer, który był prostym alarmem. Odsunięcie magnesu powoduje jego uruchomienie. 

Pozdrawiam
Ruby

Link do komentarza
Share on other sites

@Ruby fajnie że kombinujesz. Faktycznie możesz używać kontaktron z TC - jest on trochę mniej "niskopoziomowy", chyba że go rozbierzesz i obejrzysz co ma w środku 🙂 

10 godzin temu, Ruby napisał:

zaczerpnąłem inspiracje bramką not i zbudowałem buzzer, który był prostym alarmem.

Jeszcze do tego, możesz odwrócić logikę jakiegoś układu zwykłym tranzystorem PNP. W emiter do + wstawiasz rezystor i z emitera odczytasz zanegowany sygnał, gdzie kolektor idzie do - a na bazę podłączasz kontaktron do masy i pullup do +.

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq A to właśnie widziałem w internecie że można tranzystorami robić bramki. Z tego co pamiętam to XOR za pomocą  8 tranzystorów proponowali, ja próbowałem zrobić  z przyciskami ale efektem było zwarcie  baterii, dym i gorący kabel (i tu takie szybkie pytanie czy jak zrobiłęm zwarcie tak z 5-10 sekund to baterie wytrzymają czy tez je uśmierciłem?)

Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, Ruby napisał:

5-10 sekund to baterie wytrzymają czy tez je uśmierciłem?)

To troche długo, zwłaszcza że ta bateria ma dość wysokie napięcie ale niską pojemność i właśnie to drugie na tym ucierpiało że się pewnie mocno rozładowała.

Link do komentarza
Share on other sites

@Ruby dla testu możesz sprawdzić "co w niej zostało", najpierw pomiar napięcia ale to może być mylące.

Weź miernik na najwyższy zakres pomiaru prądu i podłącz do baterii na pomiarze prądu. Jeżeli prąd będzie rzędu kilkuset mA np 200 mA to bateria jest mocno rozładowana.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.