Skocz do zawartości

Czujnik odległości - zasilanie


poorman

Pomocna odpowiedź

Witam, zacząłem bawić się z Arduino i stworzyłem układ zawierający wyświetlacz LCD 16x2 oraz czujnik odległości załączony w zestawie startowym. Zaprogramowałem to w taki sposób, że na wyświetlaczu pokazuje nam odległość od danego przedmiotu w centymetrach, lecz problem leży w tym, że nie wiem jak to zasilić. Jak mniemam chyba oba urządzenia potrzebują napięcia + 10V - oczywiście bateria zasila tylko wyświetlacz, natomiast czujnik jest wyłączony. Co mogę zrobić?

Link do komentarza
Share on other sites

Najprościej będzie jak pokażesz schemat albo zajrzysz do dokumentacji Arduino. Z 10V możesz zasilać jedynie płytkę Arduino poprzez specjalne wejście. Na płytce robione jest 5V które zasila procesor i dopiero z tego możesz zasilać wyświetlacz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zaraz, przecież mówiłeś, że zrobiłeś układ który mierzy i pokazuje wynik na LCD. Czy coś mnie ominęło? Która płytka nie reaguje? Spróbuj wyrażać się ściślej, nazywać rzeczy po imieniu i budować dłuższe wypowiedzi, nie siedzę w Twojej głowie. Opisuj całe sytuacje, połączenia, sposób zasilania, wypisywane wyniki itd zamiast stwierdzeń "Nie działa, ratunku".

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze, więc tak. Podłączyłem wyświetlacz LCD poprzez płytkę stykową do Arduino oraz czujnik odległości, który załączony jest w zestawie startowym. Podałem napięcie 5V i niestety po podłączeniu źródła zasilania do Arduino, on nie reaguje tzn. nie włącza się. Odłączenie czujnika sprawia, że wszystko wraca do normy, płytka działa, wyświetlacz LCD wyświetla zaprogramowane informacje. Chciałbym wiedzieć, gdzie leży przyczyna złego działania układu z podłączonym czujnikiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro napisałeś kawałek kodu to musi gdzieś tam być wywołanie funkcji mierzącej długość impulsu lub w jakiś inny sposób używającej czujnika. Wywal to z programu i tym samym uniezależnisz jego działanie od obecności czujnika. Jeżeli również wtedy jego podłączanie będzie powodowało jakieś zwisy to znaczy, że czujnik psuje w jakiś poważny sposób zasilanie systemu. Albo jest uszkodzony albo źle podłączony. Sprawdź woltomierzem zasilania. Przecież masz Arduino - to normalny komputer. Wykorzystaj jego możliwości do znalezienia przyczyny. Masz program, zmieniaj go, próbuj aż dojdziesz co jest nie tak.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.