Skocz do zawartości

Kurs Arduino - #11 - podsumowanie, QUIZ


Pomocna odpowiedź

Witam! Dzięki wielkie za stworzenie tego kursu (+ za kurs o lutowaniu, który też zaliczyłem, ale nie chcę spamować postami, a to mój pierwszy na tym forum 🙂 ). Sprawiło mi dużo frajdy przejście przez nie.

A teraz pora odplombować zestaw do poziomu II 🙂 Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Ostatni wpis co prawda rok temu (prawie), ale chciałbym odgrzać temat ARDUINO i MODBUS RTU.

Po co to komu.

Ano Ardunio świetnie nadaje się do zrobienia modułów I/O, Anlog IN/OUT właśnie na tym protokole.

Fabryczne takie moduły to spore koszty w praktyce powyżej 400zł +.

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem świeżo po przeczytaniu pierwszej części kursu Arduino i chciałbym z tego miejsca bardzo serdecznie podziękować autorowi za kawał niesamowicie dobrze zrobionej pracy!

Ten kurs jest po prostu niesamowity i tak czytelnie oraz ze zrozumieniem napisany że z przyjemnością go się przerabia wraz z moimi synami 10-cio i 13-sto letnimi 🙂

Jeszcze raz bardzo dziękuję i mam ogromną nadzieję że powstanie również trzecia część kursu rozbudowana o na przykład komunikację bluetooth z telefonem, między arduino czy WiFi, zastosowaniem Joysticka oraz wielu innych ciekawych dodatków...

A teraz z wielkim zaciekawieniem zabieram się za kurs poziomu II... 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

woodoopl, dziękuję za sugestie i życzę powodzenia w dalszej nauce! Jeśli działasz z synami to zastanów się czy nie lepiej przejść teraz np. na kurs budowy robotów (może ich bardziej wciągnąć) 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Kurs podstaw ARDUINO #7 ładnie na niebieskim tle napisano " Graficzne pojawią się w kontynuacji kursu."

Minęło parę lat i może chociaż erratę umieścić dla popularnych 128x64 ?

Link do komentarza
Share on other sites

@eran dziękuję za sygnał - już usunięte 🙂 Pierwotnie wyświetlacze takie miały znaleźć się w kontynuacji tego kursu, ale ostatecznie trafiło tam dużo zupełnie innych elementów i zwyczajnie nie były one już potrzebne. W obu kursach Arduino, które dostępne są na blogu znaleźć można opis wszystkich elementów, które są w dedykowanych zestawach. Wspominane przez Ciebie wyświetlacze nie są na liście elementów, więc nie mogą zostać dodane do tego kursu. Jeśli jesteś zainteresowany tematem wyświetlaczy graficzny to gorąco zachęcam do lektury serii artykułów, które napisał @Elvishttps://forbot.pl/forum/topic/17507-sterowanie-wyswietlaczem-tft-czesc-1/

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Tracker dzięki za szybką odpowiedź 🙂. Na stare lata (prawie 60), zachciało mi się coś zrobić stację do ładowania i rozładowywania akumulatorów Li-ion pod Arduino. Zastosowałem wyświetlacz 12864 i się bawię z biblioteką U8g2. Cały zamieszczony kurs przeczytałem na sucho, gdyż zabawa w migające LEDy itd mnie nie bardzo wciągnęła. Jakoś nie bardzo mi idzie w tym Arduino napisać cały kod i poproszę o to w dziale Sprzedam/Kupię/Zamienię/Praca ewentualnie.

PCB akumulatory A.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Naprawdę, dzięki temu kursowi poznałem prawdziwe możliwości Arduino. Wszystko jest jasno opisane, są podane przykładowe szkice, obrazy, zdjęcia, filmy. Naprawdę dziękuję autorowi za świetny kurs. Polecił mi go znajomy, i naprawdę nie żałuję tego, że go przeczytałem. 👌

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kolejny zaliczony kurs! Dzięki wielkie za pracę włożoną w jego stworzenie.

Nie mam zamiaru się zatrzymywać, chcę sięgać po więcej, i zastanawiam się nad kolejnym kursem. Choć zdaję sobie sprawę z sugerowanych następnych kursów, rozważam jednak spróbować z FPGA. Pytanie tylko czy to byłby dobry pomysł, i czy dotychczasowa wiedza z poprzednich kursów byłaby wystarczająca, aby sobie poradzić. Z góry dziękuję za opinie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

29 minut temu, Maciek_S napisał:

Choć zdaję sobie sprawę z sugerowanych następnych kursów, rozważam jednak spróbować z FPGA.

Przed FPGA polecam zrobić całe podstawy elektroniki i techniki cyfrowej. FPGA można nazwać "niższym" poziomem, przez co jest znacznie bardziej skomplikowane, ponieważ trzeba dbać o to, by sygnały docierały w odpowiednim czasie do odpowiednich bloków układu. Za to oferuje znacznie większe możliwości niż typowy mikrokontroler (w wielu przypadkach potrafi być kilkaset razy szybsze - mowa oczywiście o zadaniach równoległych). Niestety z tym idzie też cena...

IMHO uczyłem się FPGA, ale jakoś wolę mikrokontrolery - mniej z tym zachodu 🙂 i o ile nie robisz jakiejś karty graficznej albo procesora strumieniowego (np. do urządzenia diagnostycznego) FPGA raczej nie będzie zbyt użyteczne do "prostych" projektów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Treker
Ta treść została wynagrodzona przez moderatora!

cd2dot0 otrzymał odznakę: "Recenzent (za ciekawą ocenę kursu)"

Kurs Arduino na poziomie I z całą pewnością należy zaliczyć do czołówki najbardziej przystępnych kursów Forbota. Jest to kurs, który wyjaśnia podstawy w zakresie obsługi Arduino Uno tj. uczy programowania mikrokontrolera z wykorzystaniem dedykowanego środowiska Arduino IDE oraz podłączania do niego zewnętrznych elementów elektronicznych w celu uzyskania prostych funkcjonalności.

Złożenie i podłączenie poszczególnych, zazwyczaj dość prostych, układów elektronicznych do Arduino jest przedstawione i omówione dość kompleksowo, dlatego po przejściu kursu elektroniki na poziomie I (a tym bardziej na poziomie II) nie powinno być z tym większych trudności. Zapewne osoby bardziej zaprawione w elektronicznych bojach liczyłyby w tym zakresie na więcej. Szczęśliwie, mają one okazję spróbować swoich sił w kontynuacji serii na poziomie II.

Od strony programistycznej jest mi osobiście ciężko wyrazić w miarę obiektywne zdanie. Z uwagi na fakt, iż w języku C już trochę programów napisałem, nie miałem właściwie żadnych problemów z pisaniem kolejnych programów w ramach kursu i zadań domowych. Być może pewne rzeczy mogłyby zostać szerzej opisane, ale nie mi to oceniać. Pewne jest natomiast to, że twórcom kursu przyświecała idea, żeby nie wnikać nadmiernie w zawiłości języka Arduino (które oczywiście istnieją, jak w każdym właściwie języku programowania), ale skupić się na jego praktycznym zastosowaniu.

Mając powyższe na uwadze i uwzględniając niesamowitą popularność Arduino, jasnym staje się dlaczego kurs ten cieszy się tak dużym powodzeniem. A kto dalej nie jest przekonany - niech sam spróbuje...

 

Pozdrawiam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.