Skocz do zawartości

Sterowanie wyświetlaczem TFT - część 1


Elvis

Pomocna odpowiedź

Super artykuł , mam podobny wyświetlacz tylko nie wiem jak go podłączyć bo mam trochę inne oznaczenia albo w ogóle coś innego. Piny służą do tego samego czy mój wyświetlacz działa na innej zasadzie?

Zdjęcie:15805062643626710835793690481425.thumb.jpg.bcfef85c19dc7da320823ec71d826b15.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@jas123 wygląda na to, że Twój wyświetlacz również może komunikować się przez SPI (jest to nawet napisane na płytce). Musisz sprawdzić jaki jest tam sterownik 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć wszystkim 🙂 Mam pytanie, czy do Raspberry PI można podłączyć więcej wyświetlaczy podobnych do tego jaki opisał w swoim artykule Elvis? Mam na myśli 3 lub nawet 4, na każdy chciałbym wyświetlić coś innego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Edytowano przez OloOlo
Link do komentarza
Share on other sites

@OloOlo witaj na forum

Tak, możesz podłączyć więcej wyświetlaczy. Z tego co się orientuję RPi ma bodajże 5 czy 6 magistrali SPI. Do każdej z nich możesz podłączyć wyświetlacze. Równie dobrze możesz podłączyć wszystkie do jednej magistrali i wybierać, do którego mają trafiać dane (CS = low).

Polecam ten artykuł. Wprawdzie jest dostosowany pod MCU ATMega, aczkolwiek jest w nim sporo podstawowej wiedzy o magistrali. 

Podłączanie wyświetlaczy pod tą samą magistralę wpływa negatywnie na maksymalną prędkość odświeżania obrazu. To najważniejsza kwestia różniąca dwie wymienione powyżej możliwości.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER Jeśli chodzi o długość przewodów do UART, sprawa nie jest jednoznaczna (https://forum.allaboutcircuits.com/threads/maximum-length-for-ttl-uart-between-two-boards.160562/) - zależy od wielu czynników: baudrate'u; jakości kabla czy środowiska, w którym ma pracować Twoja aplikacja (domowe/przemysłowe). Na zdjęciu widzę, że producent dołącza do niektórych zestawów dedykowany przewód - i nie ma on więcej niż kilkanaście cm. Jeśli chciałbyś sterować wyświetlaczem z znacznie większych odległości, musisz pomyśleć o Arduino (lub innej płytce) blisko wyświetlacza, która to będzie dopiero realizować "długodystansową komunikację" - np. różnicowym RS-485 (nie wchodząc w szczegóły, co oznacza "różnicowy", może pracować on w środowisku dużych zakłóceń elektromagnetycznych) 🙂

Rozumiem, że chcesz zapłacić nieco więcej za moduł, który niejako "samowystarczalny", a jedynie komunikuje się np. z Arduino (oczywiście z Arduino sterowanie bezpośrednio tak dużym wyświetlaczem mogłoby się nie udać)? Nie chcesz np. użyć wyświetlacza dedykowanego do RaspberryPi (tak pytam tylko z ciekawości)? 😉

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, SOYER napisał:

Jaką maksymalna długość przewodów do uart?

Rzeczywiście, nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. A ponieważ jest mnóstwo rzeczy jakie możesz zrobić by poprawić lub pogorszyć zasięg transmisji szeregowej to aby zacząć mówić o konkretach, ja bym odwrócił pytanie: a ile potrzeba? (jeśli ktoś pamięta egzamin na ministra wczesnej gospodarki radzieckiej)..

BTW: Jeśli po jednej stronie są linie RX/TX i po drugiej także (a tak jest w tym przypadku), to żadne dodatkowe Arduino po drodze nie jest potrzebne. Kwestią jest czy i jakich transceiverów użyć, jakiego medium i jakiej terminacji linii. Żeby wyświetlacz był responsywny przy większych zmianach zawartości, nie schodziłbym poniżej 57600.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER Podłączanie długich przewodów bezpośrednio do mikrokontrolera jest na ogół złym pomysłem i szybko się mści (np. podczas burzy). Więc może zamiast UART lepiej wykorzystać standardowy interfejs, chociażby RS-232? Dajesz prosty układzik typu MAX232 i po sprawie. A jak potrzebujesz jeszcze większego zasięgu to i RS485 możesz wykorzystać.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To jasne, ale zastanawiam się ile w SOYER'ze tkwi jeszcze żyłki eksperymentatora. Motyw z przesyłaniem sygnałów przez długie kable daje duże pole do popisu. Można zbliżyć się do impedancji falowej medium, obejrzeć jak działają drivery, terminatory, filtry, zabezpieczenia ESD czy surge. Może warto kiedyś się w to zanurzyć i nabrać wyczucia?

Uznane standardy transmisji to oczywiście rzecz godna polecenia, w końcu po to je przemyślano, przetestowano i opisano by były wytrychami w skrzynce narzędziowej elektroników. Jednak aby nie stosować ich w ciemno (można, ale coś tracimy)(i dlaczego zrobiono to tak a nie inaczej), fajnie jest mimo wszystko wiedzieć co w trawie piszczy tym bardziej, że podstawy są do ogarnięcia dla każdego amatora.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

43 minuty temu, marek1707 napisał:

czy masz już oscyloskop

Niestety nie... wiem, że są takie podłączane do kompa, wystarczy?

25 minut temu, marek1707 napisał:

zastanawiam się ile w SOYER'ze tkwi jeszcze żyłki eksperymentatora.

Tkwi, ale eksperymentator potrzebuje dużo czasu, a z tym u mnie krucho...

36 minut temu, Elvis napisał:

Dajesz prosty układzik typu MAX232

Czyli dwa takie układy, jeden przy Arduino, drugi przy ekranie i 30 metrów to nie problem?

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.