Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #8 - wstęp do układu NE555


Pomocna odpowiedź

Cześć,

Składałem układ już chyba 5 razy ale za każdym razem robi to samo. Po włączeniu zasilania, dioda zielona zaczyna mi migać i nic więcej się nie dzieje. Nie wiem czym to może być spowodowane bo nawet składałem układ według podanych instrukcji. Czy ktoś może ma pomysł?

IMG_20210707_151038.jpg

IMG_20210707_151045.jpg

IMG_20210707_151052.jpg

IMG_20210707_151103.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Swietny artykul, prawie wszystko zrozumiale. 
 

Nie rozumiem tylko dlaczego na czas trwania niskiego i wysokiego stanu na wyjsciu odpowiadaja r1 i r2 no bo kondensator to logiczne. 
Jeszcze dlaczego prad plynacy przez diode led 2 ogranicza R4 przeciez za jej anoda jest r2 a nie r4 ? Jakis blad ? 

Link do komentarza
Share on other sites

@peakyss dziękujemy za pozytywny komentarz 🙂

Domyślam się że pytasz o ten fragment?

image.thumb.png.cf5411f80f00152e1cff647fe8464774.png

Jeżeli korzystasz z książki to jest to błąd, w wersji internetowej jest już poprawione, a listę poprawek możesz znaleźć w erracie.

1 godzinę temu, peakyss napisał:

czas trwania niskiego i wysokiego stanu na wyjsciu odpowiadaja r1 i r2

Dlatego że przez nie przepływa prąd, który ładuje kondensator. Ładowanie to zbieranie ładunku na okładkach, a prąd to przepływ ładunku 🙂 Jak spojrzysz wnp. wikipedii to są tam wzory które opisują kondensator, występuje tam ładunek, a ładunek w czasie to prąd.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 13.07.2021 o 14:19, Gieneq napisał:

@peakyss dziękujemy za pozytywny komentarz 🙂

Domyślam się że pytasz o ten fragment?

image.thumb.png.cf5411f80f00152e1cff647fe8464774.png

Jeżeli korzystasz z książki to jest to błąd, w wersji internetowej jest już poprawione, a listę poprawek możesz znaleźć w erracie.

Dlatego że przez nie przepływa prąd, który ładuje kondensator. Ładowanie to zbieranie ładunku na okładkach, a prąd to przepływ ładunku 🙂 Jak spojrzysz wnp. wikipedii to są tam wzory które opisują kondensator, występuje tam ładunek, a ładunek w czasie to prąd.

Nie moge zrozumiec 😡

To kondensator nie ładuje się przez r3 i r4 ? 

Link do komentarza
Share on other sites

@peakyss coś tu się w komentarzach pomieszało z oznaczeniami 😉 Dla jasności: R1 i R2 to tylko rezystory, które ograniczają prąd dla diod świecących i nie mają wpływu na działanie układu. Masz rację, że kondensator ładuje się m.in. przez R3 i R4 i tak jest napisane w internetowej wersji kursu: "Czas świecenia diody czerwonej, sygnalizującej obecność stanu wysokiego, ustalają sumaryczna rezystancja R3 i R4 oraz pojemność C3".

 

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, mam pytanie, czy zamieniając kondensator C3 220 uF na kondensator 100 nF to jeżeli w efekcie obie diody świecą cały czas to oznacza, że układ działa w pewien sposób "niepoprawnie" czy po prostu diody przełączają się na tyle szybko, że nie jestem w stanie dostrzec momentu przełączenia?

Link do komentarza
Share on other sites

Następny rozdział zaliczony. Troszkę plątanina przewodów w tym rozdziale ale zadziało za pierwszym razem problemów :] NE555 

niestety muszę się zgodzić nim się nie da odmierzać czasu bo pierwsze przełączenie jest dłuższe później jest powtarzalne

Edytowano przez Pierunek
edycja
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Próbowałem złożyć układ monostabilny na NE555 ale nie dawał rady się przebić przez negację górnego zasilając dolny komparator, dopiero jak masę dostał to było przełączenie pojedyncze. To po próbach urodził się taki układ na granicy przełączania się, że od przyłożenia ręki zmieni stan w ktòrąś stronę ale  większy ma zasięg gòrny komparator żeby się rozładować dlatego magiczna różdżka musi być żeby nie podchodzić 😛 Y__T

ps w taką granicę bliską przełączenia od zbliżenia wpadał układ po włączeniu listwy komputerowej pod biurkiem ale to tylko domysły bo się układ od ręki przełączył po włączeniu jej :]

Edytowano przez Pierunek
edycja
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Przyznam, że II część kursu mnie w pewnym momencie rozłożyła na łopatki i mój mózg przestał cokolwiek rozumieć. Musiałem się wrócić i wtedy nastąpił przełom. Nie wiem czemu ale akurat właśnie na tej lekcji postanowiłem pierwszy raz w życiu spróbować układ samodzielnie tylko na podstawie schematu i jakimś cudem udało się za pierwszym razem i nagle takie "ahaaaa...." w głowie się pojawiło - chyba, ze 20 rzeczy, których nie rozumiałem nagle (chyba) zrozumiałem. Także w moim przypadku zbudowanie krok po kroku na logikę i z własną odpowiedzialnością za to, żeby "nie wybuchło" dodało "+100" do kumacji.

Ale pytanie mam inne... zrobiłem zgodnie z zestawem elementów i wydaje mi się, że poprawnie tylko, że u mnie efekt nie jest taki, że jedna dioda świeci się długo a druga krótko tylko migają naprzemiennie w zasadzie w idealnych odstępach czasu. Nie załapałem w tej lekcji czy tak właśnie powinno być a po zmianie kondensatora się coś ma zmienić? Trochę się pogubiłem w tej lekcji. Jest film "drugi przykład" ale nie widzę prezentacji działania "pierwszego przykładu".

Edytowano przez quadric
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witamy w nowego elektronika.

Drugi poziom daje popalić nie można zaprzeczyć :]. U mnie również szybko przełączają się diody YT to jest normalne ponieważ wartości R3 , R4 , C3 odpowiadają za czas przełączania:

R3 + R4 =  dioda czerwona (czas ładowania kondensatora C3)

R4 = dioda niebieska (oddawanie energii z C3 --> R4 --> pin 7)

C3 = czas  ładowania / rozładowywania komparatorów ograniczany przez R3 , R4

powodzenia w dalszej nauce :] dogrywka na szybko. trafiłem z wartościami i miga jak w kursie R3 = 2k , R4= 330R , C3 = 440uF

Edytowano przez Pierunek
edycja
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.