Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa


Komentator

Pomocna odpowiedź

@szakal11 Tak śmigiełko nazywamy orczykiem (na wyciągu narciarskim też są orczyki 🙂 i talerzyki). Jak nie ma to cóż, pozostaje reklamacja. Napisz proszę na adres reklamacje@botland.com.pl, na pewno szybko uda się wymienić element na nowy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq Dzięki za odpowiedź. Kilka razy wczoraj szukałem, ale zakładam, że orczyk powinien być spakowany w jedną torebkę razem z serwo. Jeśli tak, to na pewno go nie było bo dopiero wczoraj pierwszy raz otwierałem serwo. Zamawiałem jakiś czas temu - okolice kwietnia, czy to nie będzie problem?

Link do komentarza
Share on other sites

@szakal11 Tak, powinno być gdzieś spakowane razem. Kilka orczyków, śrubki, czasem gumki albo metalowe nity.

2 godziny temu, szakal11 napisał:

Zamawiałem jakiś czas temu - okolice kwietnia, czy to nie będzie problem?

Na to pytanie nie odpowiem, bo nie wiem. Ale myślę, że w botlandzie będą wiedzieli 😉 

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

23 godziny temu, szakal11 napisał:

Jak dobrze ogarniam to zaglądają tutaj chyba ich pracownicy, w ogóle to chyba taka pod-marka tego sklepu.

@szakal11 współpracujemy ściśle z Bolandem, ponieważ są dystrybutorem zestawów do naszych kursów. Jesteśmy jednak niezależnymi "bytami". Niestety nie wiem czy pracownicy Botlandu zaglądają na nasze forum 🙂 Jeśli masz do nich jakieś pytania to najlepiej kontaktować się na jeden z tych sposobów: https://botland.com.pl/pl/content/4-kontakt

Link do komentarza
Share on other sites

Super, że wrzucacie foto złożonych zestawów, właśnie rozwiązałem swój problem ze świecącą diodą LED przeglądając zdjęcia innych zestawów (nie zawsze widać wszystko na zdjęciach w kursie) ale jak napisał @Treker  artykuły były by zbyt długie i to prawda. Popełniłem błąd, nie zaglądając do noty, sugerując się poglądowym schematem podłączyłem źle diodę LED na nóżkach odbiornika podczerwieni co spowodowało, że świeciła ciągłym światłem. Wrzucam foto działającego zestawu 🙂

 

20200926_031431.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie jestem w trakcie realizacji projektów. O ile pierwszy przebiegł bez najmniejszych problemów, to w drugim serwomechanizm zamiast obracać się razem z potencjometrem to nie obraca się wcale, a przy pewnym ustawieniu wariuje i obraca się bez przerwy w jedną i drugą stronę. Czym może być to spowodowane?

Link do komentarza
Share on other sites

@wieczurex witam na forum 🙂 jakbyś miał jakiś mikrokontroler/Arduino to możnaby przetestować samo serwo. Ale jak nie to też damy radę. Czyli kręcąc potencjometrem jest jakaś pozycja gdzie serwo zaczyna wariować... hm.

Mógłbyś wrzucić zdjęcie?

11 godzin temu, wieczurex napisał:

bez przerwy w jedną i drugą stronę.

a jak duże są te wychylenia?

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Maticz teraz rozumiem. Prąd 13 mA to prąd, który został orientacyjnie obliczony na podstawie napięcia i rezystora, przez który zasilana jest dioda. W tej sytuacji ważne jest faktyczne napięcie zasilania układu, dokładna wartość rezystora i napięcie przewodzenia diody. Pamiętaj jednak, że w tym układzie dioda nie jest zasilana cały czas - tam jest sygnał z prostokątny o wypełnieniu mniejszym od 100%. W takiej sytuacji nawet sam miernik wprowadza jeszcze dodatkowe zakłamanie, bo trochę uśrednia pomiar, po drugie Twój egzemplarz diody może mieć inne napięcie przewodzenia niż to co my braliśmy pod uwagę. Wiem, że może być to mało intuicyjne, dlatego w nowej wersji tego kursu (która właśnie powstaje) ten fragment będzie poprawiony 🙂 Najważniejsze, że układ działa poprawnie, a podczas ewentualnego błędu nie spaliłbyś diody, bo ten rezystor (nawet przy zasilanu sygnałem o wypełnieniu 100%) jest bezpieczny dla diody.

14 godzin temu, Maticz napisał:

Uklad dziala prawidlowo, dioda swieci w normalnie, po zmniejszeniu rezystorow przy diodzie IR do 200 OM zasieg sie powiekszyl.

To dobra oznaka - mniejsze rezystory to większy prąd w układzie i dioda świeci mocniej 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.