Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa

Pomocna odpowiedź

@Gieneq 

9 minut temu, Gieneq napisał:

Gdy przewód sygnałowy serwa "wisi w powietrzu" ? A możesz wtedy lekko pokręcić orczykiem, nie stawia on oporu wynikającego z przeciwdziałania silnika?

Próbowałem nim poruszyć ale nie używałem do tego zbytniej siły i nie było efektu. Próbowałem też pokręcić orczykiem jednocześnie podając mu sygnał ale to też nie dało efektu. Serwo działa jedynie raz na kilka prób, w pozostałych słychać jedynie że chce się poruszyć ale jakby je coś blokowało 

@Tomek9755 spróbuj jeszcze delikatnie przekręcić trochę w lewo/prawo serwomechanizm, gdy będzie zupełnie odłączony od układu. Daj znać czy wtedy obraca się ono bez problemu.

• Pomogłeś! 1

(edytowany)

@Treker serwo można obracać jednak raz na jakiś czas się blokuje,wtedy trzeba je cofnąć i znowu pracuje jak trzeba. Wielkie dzięki za poradę 

Edytowano przez Tomek9755

@Tomek9755 jeśli ten problem nie ustąpi to zgłoś reklamację do Botlandu na pewno chętnie pomogą i wymienią serwomechanizm 🙂

(edytowany)

Cześć 👋
Co zrobiłem nie tak w sterowniku serwa, jeżeli zmiana pozycji potencjometru zmienia napięcie na pinie nr. 3?

20200521_120451.thumb.jpg.eb1c0e9386dabb9254304c7fb7d3faf1.jpg20200521_120457.thumb.jpg.f2fba69d80a7fe565fad679dae0386cb.jpg20200521_120510.thumb.jpg.125ce7a6946832dec1c378f73c060531.jpg20200521_120516.thumb.jpg.a44e239753f9f73f45fcca5914f2b243.jpg20200521_120519.thumb.jpg.3a7ce2a5913aa61a2aa06cbe6e4facd8.jpg

Edytowano przez Krzysiek_Kr

@Krzysiek_Kr witam na forum 🙂 A co dokładnie masz na myśli pisząc o zmianie napięcia? Czy serwo nie działa poprawnie? Jeśli "tylko" mierzysz napięcie miernikiem, to zmiany wypełnienia sygnału PWM będą właśnie traktowane jako zmiana napięcia (bo miernik uśrednia pomiar).

• Lubię! 1

Czy serwo dołączone do zestawu powinno zawierać takie ala śmigiełko? Bo w moim zestawie tego elementu nie ma.

@szakal11 Tak śmigiełko nazywamy orczykiem (na wyciągu narciarskim też są orczyki 🙂 i talerzyki). Jak nie ma to cóż, pozostaje reklamacja. Napisz proszę na adres reklamacje@botland.com.pl, na pewno szybko uda się wymienić element na nowy.

• Lubię! 1

@Gieneq Dzięki za odpowiedź. Kilka razy wczoraj szukałem, ale zakładam, że orczyk powinien być spakowany w jedną torebkę razem z serwo. Jeśli tak, to na pewno go nie było bo dopiero wczoraj pierwszy raz otwierałem serwo. Zamawiałem jakiś czas temu - okolice kwietnia, czy to nie będzie problem?

(edytowany)

@szakal11 Tak, powinno być gdzieś spakowane razem. Kilka orczyków, śrubki, czasem gumki albo metalowe nity.

2 godziny temu, szakal11 napisał:

Zamawiałem jakiś czas temu - okolice kwietnia, czy to nie będzie problem?

Na to pytanie nie odpowiem, bo nie wiem. Ale myślę, że w botlandzie będą wiedzieli 😉 

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1

@Gieneq Przepraszam, myślałem, że jesteś z botland też. Jak dobrze ogarniam to zaglądają tutaj chyba ich pracownicy, w ogóle to chyba taka pod-marka tego sklepu.

23 godziny temu, szakal11 napisał:

Jak dobrze ogarniam to zaglądają tutaj chyba ich pracownicy, w ogóle to chyba taka pod-marka tego sklepu.

@szakal11 współpracujemy ściśle z Bolandem, ponieważ są dystrybutorem zestawów do naszych kursów. Jesteśmy jednak niezależnymi "bytami". Niestety nie wiem czy pracownicy Botlandu zaglądają na nasze forum 🙂 Jeśli masz do nich jakieś pytania to najlepiej kontaktować się na jeden z tych sposobów: https://botland.com.pl/pl/content/4-kontakt

Super, że wrzucacie foto złożonych zestawów, właśnie rozwiązałem swój problem ze świecącą diodą LED przeglądając zdjęcia innych zestawów (nie zawsze widać wszystko na zdjęciach w kursie) ale jak napisał @Treker  artykuły były by zbyt długie i to prawda. Popełniłem błąd, nie zaglądając do noty, sugerując się poglądowym schematem podłączyłem źle diodę LED na nóżkach odbiornika podczerwieni co spowodowało, że świeciła ciągłym światłem. Wrzucam foto działającego zestawu 🙂

20200926_031431.jpg

• Lubię! 1

Czujnik przeszkód zadziałał mi dopiero po złożeniu go drugi raz, rozrysowując wszystkie połączenia na kartce. Z początku przy czujniku myślałem, że już uszkodziłem NE555 lub dioda IR była wadliwa ale na szczęście żadnej awarii w sprzęcie nie było. Takim samym sposobem udało się złożyć sterownik serwa bez żadnych problemów 😛 

IMG_20200925_202945.jpg

IMG_20200926_180359.jpg

• Lubię! 2

@Rafdal czasami bywa i tak - może był jakiś mały błąd, a może coś nie stykało na płytce. Najważniejsze, że ostatecznie udało się uruchomić układy! Powodzenia w dalszych eksperymentach 🙂