KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

10 najciekawszych robotów z kategorii „Inne”

10 najciekawszych robotów z kategorii „Inne”

W naszym katalogu znajdziecie opisy ponad 290 robotów zbudowanych przez czytelników Forbota.

Nie łatwo zapoznać się ze wszystkim artykułami. W związku z tym przygotowałem podsumowanie 10 najciekawszych konstrukcji, które w katalogu zostały umieszczone w kategorii "inne".

10. Go - robot klasy microsumo

Robot walczący microsumo, czyli taki, który musi mieścić się w sześcianie o boku 5cm. Mechanika zaprojektowana została w programie Autodesk Inventor. Go został wyposażony w ciekawy napęd oraz opadający pług.  To ostatnie wyróżnia go na tle innych robotów startujących w tej konkurencji.

Przeczytaj pełny opis robota >>

9. Pojazd do inspekcji kanalizacji

W porównaniu do pozostałych robotów jest to konstrukcja nietypowa. Robot zbudowany został z myślą o zastosowania przemysłowych. Jego zadaniem jest inspekcja rur kanalizacyjnych. Do robota przygotowany został specjalny panel operatorski, który pozwala na sterowanie pojazdu oraz na podgląd z kamer pokładowych.

Przeczytaj pełny opis robota >>

8. Robot "Orangutan"

Prosta, ale jakże ciekawa konstrukcja, której zadaniem jest omijanie przeszkód. Podczas jazdy robot w charakterystyczny sposób obraca "głową", na której zamontowano dwa czujniki odległości firmy SHARP. Dalmierze te pozwalają na precyzyjny pomiar odległości, a zaimplementowane algorytmy prowadzą robota skutecznie pomiędzy wszelkimi przeszkodami.

Przeczytaj pełny opis robota >>

7. Robot unikający kolizji

Spodobał Wam się robot omijający przeszkody z miejsca 6? Sprawdźcie jak może działać pojazd, który wyposażony jest tylko w jeden czujnik przeszkód. W tym przypadku zastosowano jeden cyfrowy czujnik SHARP na serwie. Ciekawostką jest specjalne ułożenie diod, które pozwalają na sygnalizacje położenia przeszkód.

Przeczytaj pełny opis robota >>

6. Robo BLUE

Blue, jak Bluetooth - stąd nazwa robota. Konstrukcja wyposażona została w liczne peryferia. Dzięki temu można ją nazwa jeżdżącym zestawem uruchomieniowy. Oprócz rzeczy oczywistych, takich jak sterownik silników znajdziemy tam: ruchomą kamerę, czujniki przeszkód oraz moduły do komunikacji radiowej.

Przeczytaj pełny opis robota >>

5. Prosty Robot FPGA v02

Konstrukcja typowo edukacyjna. Swoją wysoką pozycję zawdzięcza nietypowemu układowi, który steruje robotem. Jest to nieliczny robot, opisany na Forbocie, który do sterowania wykorzystuje układ FPGA. Płyta uruchomieniowa została wzbogacona o niezbędne peryferia, które pozwoliły na sterowanie napędami.

Przeczytaj pełny opis robota >>

4. Slider - Mecanum Drive Robot

Slider, to konstrukcja, która wykorzystuje koła wielokierunkowe. Jednak najciekawsze jest to, że zarówno robot, jak i koła zostały stworzone dzięki technologii druku 3D, o której ostatnio często piszemy na Forbocie.

Przeczytaj pełny opis robota >>

3. Balbot - Pojazd balansujacy

Najlepszą trójkę otwiera robot balansujący, który również został wykonany przy użyciu drukarki 3D. Konstrukcja bazuje na ogólnodostępnym projekcie. Robot potrafi utrzymać równowagę w miejscu oraz podczas jazdy. Możliwość kontroli robota z telefonu sprawia, że jest on idealną zabawką na długie godziny!

Przeczytaj pełny opis robota >>

2. Sarmatic - Puck Collect

Miejsce drugie, to Sarmatic, czyli niezwyciężony polski robot przygotowany do konkurencji Puck Collect. Zawody te są szczególnie popularne na największy zawodach w Europie, RobotChallenge, które rozgrywane są w Wiedniu. Zadaniem Sarmatica jest poruszanie się po specjalnej planszy oraz zbieranie krążków o właściwym kolorze.

Przeczytaj pełny opis robota >>

1. Felek - pierwszy robot klasy Femtosumo

Jak mały może być robot walczący? Okazuje się, że bardzo... Poznajcie Felka, czyli pierwszego w Polsce robota klasy femtosumo. Cała konstrukcja mieści się w sześcianie o boku 10mm. Robot wyposażony jest w dwa silniki, akumulator, czujniki przeszkód oraz linii. Dzięki temu zdolny jest on do walki na prawdziwym ringu!

Przeczytaj pełny opis robota >>

Jesteś zainteresowany kolejnymi podsumowaniami? Czekam na Wasze komentarze! Skorzystaj z poniższego formularza i zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach!

balansujący, femtosumo, fpga, inspekcja, microsumo, przeszkody, roboty, topRoboty

Trwa ładowanie komentarzy...