Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Składam drukarkę 3D – Jelwek Prusa i3 – #3 – Kalibracja

Druk 3D 25.12.2014 Damian (Treker)

wydruk_7Każdy, kto budował drukarkę przestrzenną wie jakim koszmarem może być etap kalibracji.

Z dużym prawdopodobieństwem po złożeniu urządzenia będzie ono drukowało delikatnie mówiąc „mało precyzyjnie” (zdjęcie obok). Ostatni artykuł tej serii dotyczy moich problemów z pierwszymi drukami 3D.

Nawigacja serii artykułów:
« poprzednia część

Przywieranie wydruku do podstawy

Mój największy koszmar! Do momentu pierwszego wydruku całkowicie nie zdawałem sobie sprawy z tego, że wyciskany filament najzwyczajniej nie chce przywierać do szklanego stołu. Działo się to niezależnie od materiału (PLA, ABS). Rozwiązań, które można znaleźć w Internecie było mnóstwo. Testowałem ich bardzo dużo, ostatecznie znalazłem dwa działające i na nich się skupię.

Chcesz odebrać rabat 30zł na zakup drukarki Jelwek Prusa i3? Napisz do mnie >>

Dla wydruków z PLA w moim przypadku najlepiej sprawdził się stół podgrzany do 60ºC, który pokryty został niebieską taśmą malarską. Zwykła żółta taśma niestety nie nadaje się do tego zadania. Legendy głoszą, że równie dobrze sprawdza się wymyte i odtłuszczone szkoło. Niestety metodą tą nie uzyskiwałem zadowalających efektów. Dlatego ostatecznie pozostałem przy taśmie.

Przykładowy wydruk na niebieskiej taśmie malarskiej.

Przykładowy wydruk na niebieskiej taśmie malarskiej.

W przypadku ABS stół podgrzewałem do 100ºC, a przy pierwszych warstwach czasami do 110ºC. Głównym problemem występującym podczas użytkowania tego tworzywa było odklejanie się pierwszych warstw lub ich podwijanie. W efekcie wszystkie powyższe z czasem ulegały uszkodzeniu. Przykładowy efekt podwiania się warstw widoczny jest na poniższym wydruku.

Podwijające się pierwsze warstwy wydruku

Podwijające się pierwsze warstwy wydruku

Próby wykorzystania taśmy kaptonowej nie przyniosły zadowalających efektów. Niestety jedynym dobrze działającym rozwiązaniem był sok z ABSu, czyli ABS rozpuszczony w acetonie, którym smaruje się stół. Sok sprawia również, że pierwsza warstwa ma nieco inną strukturę. Poniżej wydruk zielonego otwieracza do nakrętek na soku z niebieskiego ABSu.

Pierwsza warstwa wydruku na soku z ABS

Pierwsza warstwa wydruku na soku z ABS

Rozwiązanie jest skuteczne, jednak unoszący się w powietrzu „zapach” acetonu był dla mnie nieznośny. Szczególnie, że drukarka stała w pokoju, gdzie normalnie przebywałem. Po kilku testowych wydrukach zrezygnowałem z tej metody i skupiłem się jedynie na PLA.

Niebieska taśma malarska oraz taśma kaptonowa.

Niebieska taśma malarska oraz taśma kaptonowa.

Poziomowanie stołu

Stół musi być wypoziomowany, aby każda kolejna warstwa przylegała do poprzedniej równo i bez problemów. Kalibracja stołu jest zabiegłem, którego nie da się uniknąć. Celem tych regulacji jest ustawienie głowicy w odległości około 0,1mm od powierzchni stołu. Aby to osiągnąć możemy regulować krańcówkę oznaczającą początek osi Z oraz wysokość każdego z narożników stołu.

Stół powinien być poziomowany po jego rozgrzaniu!

W moim przypadku kalibracja przebiegała w sposób następujący:

  1. Rozgrzanie stołu
  2. Ustawienie krańcówki osi Z tak, aby w wybranym skrajnym punkcie stołu odległość głowicy od podłoża wynosiła 0,1mm
  3. Regulacja pozostałych trzech rogów, tak aby w każdym miejscu stołu odległość głowicy była stała

W teorii proces jest prosty, jednak w praktyce wymaga dużej ilości czasu oraz licznych prób. Po każdej kalibracji najlepiej wydrukować jest kilka równo rozmieszczonych sześcianów. Widać na nich dobrze wszystkie problemy.

Kalibracja osi Z

Przed przystąpieniem do poziomowania stołu warto pamiętać, że czasami problemy stwarzać może źle wypoziomowana oś Z.

W celu sprawdzenia jej poprawnego montażu polecam podnieść oś Z jak tylko to możliwe i sprawdzić w jakiej odległości od góry prowadnic znajduje się lewa i prawa część osi Y. W celu wyrównania obu wartości wystarczy przekręcić ręcznie jeden z silników poruszających osią Z.

Efekty kalibracji

Zanim skalibrujemy naszą drukarkę podczas jej pracy naszym oczom może ukazać się poniższy widok. Jednak nie należy się przejmować.

Gdy spędzimy kilka(naście) godzin na kalibracji efekty zaczną być coraz lepsze. Poniżej moje przykładowe wydruki na skalibrowanej drukarce.

Podsumowanie

Kilka tygodni z drukarką dostarczoną przez firmę Jelwek nauczyło mnie wiele nowego o technologii druku przestrzennego. Zestaw Prusa i3 mogę polecić każdemu, kto chciałby za niskie pieniądze zacząć przygodę z drukiem 3D.

Ja niestety musiałem się już rozstać z wypożyczoną drukarką. Jednak niedługo powrócę z testami kolejnego urządzenia! Czy moja krótka seria skłoniła kogoś z Was do zainteresowania się technologią druku 3D? Czekam na Wasze komentarze!

« Poprzednia część

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

klonyyy

14:03, 25.12.2014

#1

Musze powiedzieć, że cała Twoja działalność na forum odnośnie drukarek 3d jak i konstrukcja Hudyvolta zmotywowała mnie do budowy Prusa i2. Również jak wszystkie części dojdą postaram się wszystko opisać, a przynajniej zrobić kilka zdjęć. Oczywiście drukarka ma wyjść jak najtaniej, także prowadzę na bieżąco spis kosztów :) .

press2313

19:34, 25.12.2014

#2

Mi również niedawno udało się złożyć Prusę I3. Szczerze mówiąc w tej części liczyłem na coś więcej, nie ma ani słowa o kalibracji głowicy, ustawieniach retrakcji, prędkościach, przyspieszeniach silników(!) co według mnie jest fundamentalne dla ładnych, szybkich wydruków...

P.S. Jakich slicerów używacie?

BlackJack

20:14, 25.12.2014

#3

Nie wiem czy wiesz, ale są specjalne preparaty antyadhezyjne np. Kalandrol 450 do form wtryskowych ułatwiające rozdzielenie detali od formy wtryskowej. Są w postaci sprejów, może to by się sprawdziło ?

Cytat:

Kalandrol 450 jest preparatem stosowanym w procesach,

w których wymagane jest ograniczenie adhezji (przyklejania się) stapianych tworzyw sztucznych LDPE, HDPE, PP, ABS, żywic epoksydowych, bakelitu, kauczuku, pochodnych akrylowych, poliamidów, aminoplastów, fenoplastów, PS, PCW do form wtryskowych.

Właściwości:

Pokrywanie form wtryskowych w przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Smarowanie gorącej powierzchni kolby lutowniczej.

Przy zgrzewaniu punktowym tworzyw sztucznych.

Do smarowania powierzchni metalu będącej w kontakcie ślizgowym z powierzchnią tworzywa (ekstrudery wytłaczarek).

Może być używany do smarowania zgrzewarek folii.

PS. to nie jest reklama, wziąłem pierwszy lepszy z brzegu produkt który wyszukało google.

ABS to upierdliwe niestety tworzywo, wskazane byłoby wykonanie przeddruku, aby pozbyć się przegrzanego tworzywa z dyszy drukującej, podatne na przegrzanie, i wrażliwe na temperaturę otoczenia podczas obróbki. Dodatkowo chłonie wilgoć. Normalnie suszy się je przed obróbka w temperaturze 90 stopni przez 2-3 godz.Ale pisze o granulacie, choć rolkę tez może byłby dobrze włożyć przed użyciem na godzinkę do piekarnika tak w 70 stopniach.

Z PLA nie miałem styku, nie wiem co to jest.

bladatwarz6

21:56, 25.12.2014

#4

Ja używam Repetier-Host jako hosta drukarki oraz standardowego slicera (Slic3r), a co do kalibracji to dokładnie wczoraj ja swoją od nowa kalibrowałem oraz w zasadzie w pierwszym tygodniu użytkowania (awaria krańcówki osi Z)

Treker
Autor wpisu
Administrator

23:32, 25.12.2014

#5

press2313 napisał/a:

Szczerze mówiąc w tej części liczyłem na coś więcej, nie ma ani słowa o kalibracji głowicy, ustawieniach retrakcji, prędkościach, przyspieszeniach silników(!) co według mnie jest fundamentalne dla ładnych, szybkich wydruków...

Nie było informacji o tym, ponieważ... nie robiłem takiej kalibracji. Kupując gotowy zestaw dostaje się przystosowane oprogramowanie i wszystko działa już całkiem dobrze na starcie.

Właśnie skończyłem składać moją drugą drukarkę. Jak nabiorę z nią trochę obycia, to napisze kolejne artykuły.

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.