KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Styropianowa kula lewituje w polu akustycznym

Styropianowa kula lewituje w polu akustycznym

Na obiekty umieszczone w polu akustycznym działa siła wypadkowa, która może sprawić, że będą one lewitować.

Naukowcy z brazylijskiego Uniwersytetu w Sao Paulo oraz szkockiego Heriot-Watt za swój cel obrali uniesienie styropianowej kuli o śr. 5 cm.

Pierwszy raz sukcesem okazała się lewitacja kuli większej niż długość fali akustycznej (14 mm). Do tej pory udało się to kilka razy jedynie w przypadku drutów oraz płaskich przedmiotów.

W eksperymencie zostały wykorzystane 3 przetworniki ultradźwiękowe. Ich liczba i kąt ustawienia nie wpływają jednak na ostateczny rezultat. Kula lewituje, ponieważ pomiędzy nią a przetwornikami wytwarzana jest fala stojąca.

Podobna metoda została wykorzystana już wcześniej. Płaski obiekt był jednak tylko pod działaniem siły pionowej i musiał być przytrzymany w miejscu – w przeciwnym razie przesuwałby się na boki.

Wcześniej obiekty lewitujące były umieszczane w węzłach fali stojącej. To właśnie dlatego musiały one być co najmniej 4 razy mniejsze niż długość fali akustycznej. Opisywana kula unosi się na wysokość ok. 7 mm. Wynalazcy przewidują, że ta sama metoda może unieść większe kule, a także przedmioty o innych kształtach.

Lewitacja akustyczna jest szczególnie przydatna do podnoszenia i posługiwania się bardzo gorącymi przedmiotami, a także do badania płynów w warunkach mikrograwitacji.

Źródło: [1]

lewitacja, ultradźwięki

Trwa ładowanie komentarzy...