KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Arduino pracujące z częstotliwością 600 MHz? Oto Teensy 4.0

Arduino pracujące z częstotliwością 600 MHz? Oto Teensy 4.0

Arduino to niezwykle popularna platforma. Płytki oferowane w ramach tej rodziny nie są jednak demonami prędkości.

Tutaj z pomocą przychodzi najnowsze Teensy 4.0, którego mikrokontroler pracuje z częstotliwością dochodzącą do 600 MHz!

Teensy to seria płytek wydawana przez firmę PJRC. Kompatybilność z Arduino pozwala na przenoszenie projektów z jednej platformy na drugą. Prawie każdy projekt działający na Arduino będzie działał również na Teensy! Pisanie nowych programów także jest niezwykle proste, ponieważ można do tego wykorzystać dobrze znane Arduino IDE. 

Sercem opisywanej płytki jest 32-bitowy mikrokontroler wyprodukowany przez firmę NXP, oparty na rdzeniu ARM Cortex-M7. Układ ten ma wiele ciekawych interfejsów, moduł zarządzania energią oraz m.in. dwa 12-bitowe przetworniki analogowo-cyfrowe. A to wszystko w cenie 19,95 $.

Płytka Teensy 4.0

Płytka Teensy 4.0

Teensy 4.0 udostępnia całkiem pokaźny zestaw pinów. Większość z nich może pełnić różne funkcje, dzięki czemu łatwiejsze jest pełne wykorzystanie potencjału płytki. Wśród dostępnych pinów aż 31 jest zdolnych do generowania sygnału PWM, a 14 z nich może posłużyć jako wejścia analogowe.

Na płytce znalazły się dwa porty USB, każdy o szybkości do 480 MB/s. Zastosowanie rozbudowanego mikrokontrolera dało również dostęp do licznych interfejsów. Teensy 4.0 to: 3 × CAN, 3 × SPI, 3 × I2C oraz aż 7 UART-ów. Układ ten wyposażony jest w 2 MB pamięci flash oraz 1 MB pamięci RAM.

Opis wyprowadzeń na górnej i dolnej stronie płytki Teensy 4.0

Opis wyprowadzeń na górnej i dolnej stronie płytki Teensy 4.0

Możliwość zastosowania płytki o tak dużych zasobach otwiera przed entuzjastami elektroniki zupełnie nowe perspektywy: dzięki niej można tworzyć projekty wykorzystujące proste uczenie maszynowe lub nieskomplikowane przetwarzanie obrazu albo dźwięku. A Wy do czego użylibyście takiej płytki?

System wizyjny za 40 zł dzięki ESP32?
System wizyjny za 40 zł dzięki ESP32?

Chcecie zbudować urządzenie z kamerą, ale nie macie pieniędzy na drogie systemy wizyjne? Programujecie ESP i szukacie nowych wyzwań? W…... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2], [3]

arduino, premiera, teensy

Trwa ładowanie komentarzy...