Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Podłączenie Arduino do sieci dalekiego zasięgu LoRa

Wiadomości 08.06.2017 Piotr Adamczyk

Podczas ostatniego Maker Faire Arduino nie poprzestało na premierze płytki Arduino Cinque. Zapowiedziano też wydanie dwóch shieldów: Arduino LoRa Gateway i Arduino LoRa Node.

Za pomocą tych nakładek zwykłe Arduino można przekształcić w urządzenie rozrastającej się sieci dalekiego zasięgu LoRa.

W ostatnim czasie urządzenia IoT coraz częściej pojawiają się na rynku. Do tej pory miały  one ograniczony zasięg i z reguły tworzyły niewielką sieć lokalną. Czy da się jednak zwiększyć zasięg takiej sieci bez stosowania dodatkowych urządzeń pośrednich?

Z pomocą przychodzi rozwijająca się od kilku lat technologia LoRa zapewniająca daleki zasięg (nawet do 11 km) przy niewielkim poborze mocy nadajnika.

Budowa sieci dalekiego zasięgu LoRa.

Podczas ostatniego Maker Faire, Arduino ogłosiło wydanie shieldów, które otwierają tradycyjną płytkę Arduino na sieć dalekiego zasięgu LoRa. Oba shieldy posiadają mikroprocesory firmy rozwijającej standard LoRa – Semtech, kolejno: SX1310 oraz SX1276.

Pierwszy z shieldów – Arduino LoRa Gateway współpracuje z płytką Arduino Tian, która wraz z osadzonym systemem Linino (Linux) umożliwia pełnienie roli pośrednika pomiędzy siecią TCP/IP, a LoRaWAN. Płytka ta idealnie nadaje się do tego celu, gdyż posiada wbudowany interfejs Ethernet oraz WiFi. Koncentrator ten wysyła zgromadzone pakiety LoRa do zewnętrznego serwera poprzez protokół UDP, jednak może również samodzielnie stanowić serwer dzięki Linuxowi zainstalowanemu na płytce bazowej.

Shieldy Arduino LoRa Gateway (od lewej), Node (od prawej).

Drugi shield – Arduino LoRa Node wykorzystywany będzie przez urządzenia końcowe sieci LoRa. Do jego uruchomienia konieczna jest płytka Arduino mająca minimalnie 32 kB flash. Szczególnie dobrze sprawdzi się tu Arduino Primo, którego sercem jest procesor Nordic nRF52.

Z pewnością sieć o tak dużym zasięgu, a zarazem niewielkim poborze prądu budzi ciekawość (nie tylko hobbystów). Nie jest to jednak idealna alternatywa dla dobrze znanej sieci TCP/IP, gdyż jej ogromną wadą jest niska przepustowość sięgająca maksymalnie 50 kb/s.

Więcej informacji na temat LoRa znaleźć można w krótkiej zapowiedzi od LoRa Alliance:

Do czego Waszym zdaniem można ciekawie wykorzystać urządzenia pracujące w sieci LoRa?

Źródła: [1], [2], [3].

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Treker
Administrator

12:04, 08.06.2017

#1

Bardzo dobra wiadomość, na pewno dzięki temu powstanie wiele ciekawych projektów korzystających z tej sieci. Nie tylko hobbyście skorzystają, firmom również będzie łatwiej zrobić pierwsze, proste prototypy. Miał ktoś z Was już styczność z taką łącznością w praktyce?

Jeśli ktoś nie spotkał się z tą technologią, to polecam jeszcze ten materiał:

sosnus

23:58, 21.06.2017

#2

"Zapowiedziano też wydanie dwóch shieldów: Arduino LoRa Gateway i Arduino LoRa Node."

Wiadomo kiedy podadzą datę premiery? ;)

Treker
Administrator

11:59, 26.06.2017

#3

sosnus, niestety nie udało mi się znaleźć takich informacji - jedynie odesłania, że "nowe informacje będą publikowane na blogu Arduino"...

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.