KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

AVR ATmega328PB – co nowego przygotował Atmel?

AVR ATmega328PB – co nowego przygotował Atmel?

Większość z czytelników kojarzy mikrokontroler ATmega328P, np. z popularnego Arduino UNO. Niedawno Atmel zaprezentował nową wersję tego układu o nazwie ATmega328PB.

Analizując notę katalogową, można zauważyć kilka ciekawych zmian względem poprzedniej generacji. Jedną z głównych ewolucji układu jest dodanie dwóch liczników (16-bitowych).

Dzięki temu zabiegowi liczba kanałów PWM wzrosła z 6 do 10. Częstotliwość taktowania układu, ilość pamięci zarówno Flash, jak i RAM pozostały bez zmian. Wzrosła jednak dwukrotnie ilość portów szeregowych: USART, SPI oraz I2C.

avr

Ostatnią zmianą jest dodanie PTC (ang. Peripheral Touch Controller), który jest całkowicie nowym wyposażeniem dla tych mikrokontrolerów. Daje on możliwość podłączenia przycisków pojemnościowych bez dodatkowych układów scalonych.

Zestaw uruchomieniowy z nowym procesorem.

Zestaw uruchomieniowy z nowym procesorem.

Mikroprocesory są już w sprzedaży na oficjalnej stronie Atmela. W zależności od wersji ich koszt waha się od $1.14 do $1.21. Oprócz tego firma przygotowała płytkę (widoczną powyżej), na której będzie można poznać możliwości nowego układu. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze nic na temat wsparcie tego nowego układu przez Arduino IDE. 

Źródło: [1], [2]

arduino, atmel, avr, mikrokontroler

Trwa ładowanie komentarzy...