KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

System wizyjny za 40 zł dzięki ESP32?

System wizyjny za 40 zł dzięki ESP32?

Chcecie zbudować urządzenie z kamerą, ale nie macie pieniędzy na drogie systemy wizyjne? Programujecie ESP i szukacie nowych wyzwań?

W sprzedaży pojawiły się nowe, tanie moduły z ESP32, które wyposażone są w kamery.

Niedawno pisaliśmy o projekcie OpenMV Cam H7, a ostatnio na rynku pojawiły się też inne rozwiązania o podobnej funkcjonalności. Firma Seeed Studio wypuściła na rynek ciekawy moduł, łączący ESP32 z kamerą o rozdzielczości 2 MP.

To, co odróżnia ten moduł od innych, to dość nietypowe wykorzystanie interfejsu I2S (ang. Inter-IC Sound), najczęściej używanego w aplikacjach audio. Zastosowanie odpowiedniej konfiguracji tego interfejsu, wraz z mechanizmem DMA (ang. Direct Memory Access), odciąża procesor, umożliwiając kontrolę odbieranych i wysyłanych danych już na poziomie sprzętowym.

ESP32-CAM z zamontowaną kamerą - prototyp.

ESP32-CAM z zamontowaną kamerą - prototyp.

Jest też niestety zła wiadomość dla fanów Arduino IDE – nie ma natywnego wsparcia dla tego środowiska. Jako alternatywę, dystrybutor promuje ESP-IDF, czyli domyślny framework producenta układu ESP32. Moduł posiada rozbudowaną dokumentację w repozytoriach github oraz na stronie dystrybutora, więc nie powinien on sprawić problemów bardziej doświadczonym programistom ESP.

Udostępnione demo zamienia zeskanowany kod QR na wersję ASCII wyświetlaną w terminalu

Udostępnione demo zamienia zeskanowany kod QR na wersję ASCII wyświetlaną w terminalu

Decydując się na zakup modułu w cenie niecałych 40 złotych ($9,90) otrzymacie:

  • ESP32 z WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2 LE, wbudowaną antenę i złączę do podpięcia anteny zewnętrznej, 32 Mbit pamięci flash oraz 4 Mbit pamięci PSRAM,
  • złącze karty microSD (kompatybilne z kartami do 4 GB),
  • kamerę OV2640 z wbudowanym oświetleniem LED (złącze jest kompatybilne także z OV7670),
  • 16 pinów z wyprowadzonymi interfejsami UART, SPI, I2C i sprzętowy PWM,
  • przycisk,
  • stabilizator napięcia.

Moduł ma wymiary 40,5x27x4,5 mm i waży zaledwie 10 gramów.

Główna płytka modułu ESP32-CAM

Główna płytka modułu ESP32-CAM

Jeśli już mowa o tanich modułach ESP z kamerą, to warto również wspomnieć chociażby o module M5Stack ESP32 Camera Board (ESP32CAM), który można kupić za ok. 52 złote ($13,90).

W module brakuje co prawda gniazda na kartę SD, ale za to ma on złącze USB, wbudowaną ładowarkę akumulatorów LiPo oraz miejsce na BME280 (czujnik ciśnienia, wilgotności, temperatury) oraz MPU6050 (3-osiowy akcelerometr i żyroskop). Te dwa układy należy jednak dokupić i przylutować we własnym zakresie (jeśli będą potrzebne). Moduł ten dostępny jest na Banggood, a opisywany wcześniej, nowy układ dostępny jest w przedsprzedaży w sklepie SeeedStudio. Wysyłka planowana jest na 15.10.2018.

Źródło: [1]

ESP, esp32, Espressif, kamera, OpenMV, SeeedStudio

Trwa ładowanie komentarzy...