KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Więcej nowości od Arduino: MKR FPGA oraz UNO WiFi Rev 2

Więcej nowości od Arduino: MKR FPGA oraz UNO WiFi Rev 2

Niedawno pisaliśmy o dwóch płytkach IoT, które dołączyły do rodziny MKR od Arduino. Pora na kolejne nowości!

Tym razem Arduino zaprezentowało odświeżoną wersję UNO WiFi oraz zupełną nowość - płytkę, której sercem będzie FPGA!

FPGA dla każdego: Arduino MKR Vidor 4000

Za sprawą Arduino programowanie mikrokontrolerów stało się dostępne dla wszystkich - również tych, którzy nie czują się elektronikami. Projektanci tej platformy postanowili pójść o krok dalej. Tym razem ich celem jest znaczne uproszczenie startu z FPGA.

Układy programowalne to pozornie skomplikowany temat, który omówiliśmy w jednej z naszych serii artykułów. Kurs podstaw FPGA pozwolił wielu początkującym poznać najważniejsze podstawy tych niezwykle wydajnych układów. Teraz, dzięki Arduino MKR Vidor 4000, jeszcze więcej osób na pewno zainteresuje się układami programowalnymi.

Płytka Arduino MKR Vidor 4000.

Płytka Arduino MKR Vidor 4000.

Na pokładzie nowego Arduino znajdzie się mikrokontroler SAMD21, układ FPGA Cyclone 10, układ kryptograficzny oraz moduł WiFi u-blox NINA-W102, który bazuje na popularnym ESP32. Liczba komponentów robi duże wrażenie - szczególnie, że całość zaprojektowana została w standardzie MKR.

Dzięki tej płytce układy programowalne mają być dostępne dosłownie dla wszystkich. Jak zapowiadają Twórcy ma to być najbardziej uniwersalne Arduino jakie kiedykolwiek powstało. Nowe Arduino ma być  w stanie np. rozpoznawać obraz widziany przez kamerę (podłączoną przez specjalne złącze).

Wbudowany układ kryptograficzny (ECC508) będzie mógł współpracować z modułem u-blox, w celu zapewnienia bezpiecznej komunikacji z siecią lokalną oraz Internetem. Aby możliwe było wykorzystanie wszystkich peryferiów płytki przygotowano specjalne, dodatkowe złącze. Tym razem część pinów została wyprowadzona w formie małego, krawędziowego złącza w standardzie mini-PCIe.

Czy do Arduino można podłączyć kamerę? Test ArduCAM!
Czy do Arduino można podłączyć kamerę? Test ArduCAM!

Dużo osób wykorzystujących w swoich projektach Arduino chciałoby podłączyć do niego kamerę. Temat wydaje się trudny, ponieważ platforma... Czytaj dalej »

Specyfikacja MKR Vidor 4000:

 • 8MB pamięci SRAM,
 • 2MB QSPI flash (1MB dostępny dla użytkownika),
 • 8 pinów GPIO pracujących jako przerwania, 7 jako ADC, 1 jako DAC,
 • Interfejsy: UART, SPI, I2C.
 • Wbudowany układ FPGA posiada:
  • 16k elementów logicznych,
  • 504kB pamięci RAM,
  • 56x sprzętowych bloków mnożących do szybkich operacji DSP,
  • piny mogące przełączać się z częstotliwością ponad 150MHz, które być skonfigurowane do pracy jako UART, QSPI, PWM, wejścia enkoderów, I2C, I2S oraz Sigma Delta DAC.

Sprzęt to jednak nie wszystko! Arduino ogłosiło, że już niedługo swoją premierę będzie miało oficjalne graficzne środowisko. Program będzie można ułożyć w edytorze bloczkowym, który będzie dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. Kompilacja programu będzie odbywała się w chmurze, dzięki czemu cały proces zostanie znacznie uproszczony. Oczywiście bardziej doświadczeni elektronicy nadal będą mogli programować płytkę w Verilogu lub VHDL.

Odświeżona wersja Arduino UNO WiFi

Swoją premierę miała również nowa wersja Arduino UNO w wersji z wbudowanym WiFi. Tym razem zamiast popularnej ATmegi328 sercem układu będzie procesor ATmega328 z 48kB pamięci flash. Płytka ta będzie również wyposażona w układ kryptograficzny oraz moduł WiFI u-blox NINA-W102.

Płytka Arduino UNO WiFi Rev 2.

Płytka Arduino UNO WiFi Rev 2.

W chwili publikacji tego wpisu nie są jeszcze znane ceny powyższych nowości. Wiadomo jednak, że do sprzedaży mają trafią w czerwcu. Macie już pomysł jak można wykorzystać płytkę z FPGA?

Źródło: [1]

Altera, arduino, fpga, Intel, u-blox, WiFi

Trwa ładowanie komentarzy...