Małe wyświetlacze znajdują zastosowanie w wielu DIY. Ciężko jednak zbudować kieszonkowy układ, jeśli do OLEDa trzeba podłączyć inne moduły.
Na Kickstarterze ruszyła kampania Pocketscreen, czyli miniaturowego Arduino, które jest wielkości monety. Dzięki czemu dobrze współgra z małymi wyświetlaczami OLED (i to kolorowymi)!
W sprzedaży znaleźć można wiele modułów z wyświetlaczami OLED o przekątnej 0,96 cala. Niestety trudno wykorzystać je do budowy równie małych urządzeń. Po połączeniu dodatkowych modułów powstaje spora konstrukcja, w której wyświetlacz jest tylko dodatkiem.
Twórcy Pocketscreen postanowili zaprojektować małą i uniwersalną platformę, która rozmiarami będzie przypominać wyświetlacz. Tak powstała miniaturowa płytka, na której znaleźć można mikrokontroler ATSAMD21G18A, czytnik microSD, diodę RGB, 3 przyciski, układ ładowarki oraz złącze typu micro USB.
Najważniejsze peryferia na małej płytce
Grubość płytki do jedyne 5 mm
Bezpośrednio do płytki przylutowany jest wyświetlacz OLED RGB 0,95", a wolne piny mikrokontrolera wyprowadzono na goldpiny. Całość może być zasilana przez USB lub z osobnego akumulatora.
Miniaturowa konsola
Miniaturowa ramka do zdjęć
Skala miniaturyzacji robi wrażenie - jedna, mała płytka może zastąpić kilka modułów. Oczywiście można próbować samodzielnie zaprojektować jedną PCB z tymi wszystkimi komponentami, jednak nie każdy hobbysta jest w stanie wykonać taki projekt własnymi siłami.
Funkcjonalność wielu modułów w jednej płytce
Pocketscreen zawiera wszystkie niezbędne elementy, płytkę można programować bezpośrednio przez USB - nie są potrzebne żadne dodatkowe moduły. Urządzenie jest oczywiście kompatybilne z Arduino. Twórcy przygotowali przykładowe programy oraz narzędzia ułatwiające konwersję grafik.
Idealna platforma do budowy zegarka
Łatwe łączenie modułu z płytką stykową
Wykorzystany mikrokontroler ma wystarczającą moc obliczeniową, aby na wyświetlaczu możliwe było renderowanie grafiki 3D (w 30 FPS). Dużą zaletą tej platformy jest również złącze na kartę pamięci, dzięki czemu możliwe jest trzymanie na niej stosunkowo dużej liczby grafik.
Więcej informacji na temat projektu znaleźć można w filmie promującym kampanie:
Do końca kampanii pozostało jeszcze kilka tygodni, ale już dawno zebrano wystarczające środki. Teraz trwa "walka" o kolejne nieudogodnienia. Twórcy Pocketscreen zapowiedzieli, że jeśli kampania będzie cieszyła się dużą popularnością to płytka zostanie zintegrowana z ESP8266EX - dzięki temu całość zyska jeszcze bezprzewodową łączność z internetem. Aktualna wersja urządzenia została wyceniona na 35€, a więcej informacji znaleźć można na Kickstarterze. Macie pomysł na projekt z takim Arduino?
ESP32 szybko zdobyły popularność na całym świecie. Majsterkowicze i hobbyści prześcigają się w budowie coraz ciekawszych modułów. Mike... Czytaj dalej »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...