KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Magnetycznie lewitująca doniczka Arduino DIY

Magnetycznie lewitująca doniczka Arduino DIY

Do tej pory Arduino w połączeniu z doniczką najczęściej było kojarzone z automatycznym podlewaniem roślin. Pora na znacznie bardziej efektowne rozwiązanie.

Oto projekt magnetycznie lewitującej doniczki, która kontrolowana jest przez Arduino.

Inspiracją dla autora tego projektu była kampania lewitującej doniczki Air Bonsai, która na Kickstarterze zebrała ponad 800 tysięcy dolarów! Projekt ten był niesamowicie dopracowany i efektowny, więcej na temat tej "magicznej" doniczki znaleźć można w wideo zapowiadającym kampanię:

Kampania ta zainspirowała autora opisywanego projektu do stworzenia własnej wersji takiej lewitującej rośliny. Nie chodziło o kopiowanie powyższego rozwiązania - był to luźny punkt odniesienia. Ostateczny efekt jest jednak równie ciekawy:

Doniczka lewitująca nad podstawą.

Doniczka lewitująca nad podstawą.

Doniczka unosi się dzięki lewitacji magnetycznej. Zarówno w podstawie jak i doniczce umieszczone są zwykłe, neodymowe magnesy. Zostały one ułożone w taki sposób, aby wzajemnie się odpychały. Dla zapewnienia równowagi w podstawie urządzenie umieszczono 4 elektromagnesy. Odpowiednie ich wysterowanie pozwala na utrzymanie balansu i pozorną lewitację.

Magnesy odpowiedzialne za utrzymanie doniczki w górze.

Magnesy odpowiedzialne za utrzymanie doniczki w górze.

Utrzymanie równowagi wymaga sprzężenia zwrotnego w postaci czujników. Idealnie sprawdzają się tu dwa sensory Halla, które pozwalają na pomiar odchylenia w osiach X oraz Y. Całością steruje Arduino z zaimplementowanym regulatorem PID, to właśnie dzięki niemu możliwe jest szybkie przełączanie magnesów w sposób, który prowadzi do równowagi.

Po przeprowadzeniu ręcznej kalibracji urządzenia można było cieszyć się już stabilną pozycją podstawy, którą należało już tylko przymocować do samodzielnie wykonanej ozdobnej doniczki.

Działające, skalibrowane urządzenie.

Działające, skalibrowane urządzenie.

Proces budowy magnetycznie lewitującej doniczki oraz efekt finalny widoczny jest na poniższym filmie:

Autor opublikował szczegółową instrukcję na Instructables. Znaleźć tam można więcej zdjęć, programy oraz opis całego procesu. Jak podoba Wam się takie połączenie Arduino z roślinami?

FarmBot – domowy ogródek na Arduino i Raspberry Pi
FarmBot – domowy ogródek na Arduino i Raspberry Pi

Hobbyści potrafią zaskoczyć swoimi pomysłami. Tym razem pora na wykorzystanie elektroniki do automatyzacji domowego ogródka. FarmBota... Czytaj dalej »

arduino, lewitacja, ogród, rośliny

Trwa ładowanie komentarzy...