KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Hey Google! Narysuj kolorowy plakat – Google Assistant SDK

Hey Google! Narysuj kolorowy plakat – Google Assistant SDK

Asystenci głosowi mają szansę stać się kolejnym, wygodnym sposobem komunikacji ze sprzętem elektronicznym. Jednym poleceniem możemy już np. sprawdzić pogodę lub listę zapisanych zadań.

Warto jednak pójść krok dalej. Oto projekt, który demonstruje użycie asystenta głosowego Google w roli interfejsu dla plotera rysującego plakaty.

Inżynierowie z Deeplocal zbudowali ciekawe urządzenie, które demonstruje praktyczne zastosowanie dla Google Assistant SDK. Ten ogólnodostępny zestaw narzędzi pozwala na łatwą integrację asystenta głosowego z dowolnym urządzeniem - nawet typowym DIY.

Przykładem zaprezentowanym przez firmę jest ploter, który rysuje ciekawe geometrycznie plakaty. Urządzenie sterowane jest przez Raspberry Pi, do którego podłączono mały sterownik CNC. Moduł Keyestudio CNC wyposażony jest w niezbędne sterowniki silników, a na jego pokładzie znajduje się również Arduino. Raspberry Pi komunikuje się z tym sterownikiem przez USB.

Raspberry Pi, przez dodatkowy moduł audio, nasłuchuje otoczenia. Komendy głosowe, które trafiają do układu są analizowane przez oprogramowanie wchodzące w skład Google Assistant SDK. Polecenia są następnie przetwarzane w taki sposób, aby mógł powstać kolorowy plakat. Szkic powstaje w Paper.js, czyli frameworku pozwalającym na tworzenie grafik wektorowych.

Głowica z pięcioma flamastrami

Głowica z pięcioma flamastrami

Człowiek, wydając polecenia asystentowi, tworzy projekt plakatu. Za pomocą komend można wybrać np. kształt i kolor rysowanych figur. Urządzenie przenosi później grafikę na papier za pomocą ramienia, które może poruszać się w dwóch osiach. Na jego końcu znajduje się głowica z 5 flamastrami.

Poniższy film przedstawia proces budowy oraz rysowania przykładowego plakatu:

Projekt ten miał być ciekawym demem możliwości SDK od Google. Wszystkie pliki i programy zostały udostępnione. Niezbędne informacje oraz instrukcję budowy znaleźć można na Githubie tego projektu. Budowaliście już urządzenia, które reagowały na komendy głosowe? Może pora zainteresować się omawianym tu Google Assistant SDK?

Zautomatyzowany magazyn elementów z Asystentem Google
Zautomatyzowany magazyn elementów z Asystentem Google

Nie mogliście kiedyś odszukać potrzebnej części, którą na 100% mieliście już w swoim warsztacie? Może już pora, aby zatrudnić... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2], [3]. Autor wpisu: Konrad Jeznach, redakcja: Damian Szymański

asystent, google, głos, ploter, sdk

Trwa ładowanie komentarzy...