KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Zbuduj ekspres do kawy na bazie Raspberry Pi!

Zbuduj ekspres do kawy na bazie Raspberry Pi!

Jak przygotować najlepszą kawę? Odpowiedź nie jest oczywista. Każdy ma w tej kwestii swoje upodobania oraz własną technikę parzenia kawy.

Mugsy to zrobotyzowany ekspres do kawy open source, którego zadaniem jest dokładne trafienie w gusta każdego smakosza kawy.

Znalezienie dobrego ekspresu do kawy, który przyrządzi nasz ulubiony napój nie jest łatwym zadaniem. Producenci znanych sprzętów gwarantują wysoką jakość urządzenia, lecz zaprogramowanie go tak, aby smak napoju był odpowiedni dla wszystkich jest praktycznie niemożliwe.

Niedawno na Kickstarterze zakończyła się sukcesem kampania promująca ekspres do kawy, którego zadaniem jest trafienie w gusta nawet najbardziej wybrednych amatorów kawy. Jak to możliwe?

Powyższy film nie wyjaśnia zbyt wiele, więc przyjrzyjmy się szczegółom technicznym... Mugsy jest pierwszym ekspresem do kawy, który zaprojektowano na zasadach open source! Dzięki temu każdy może zmienić coś w procesie przygotowania napoju i dostosować go do swoich potrzeb.

Precyzyjny młynek i dystrybutor wody sterowane przez Raspberry Pi.

Precyzyjny młynek i dystrybutor wody sterowane przez Raspberry Pi.

Ekspres wykonany został w nowoczesnym stylu. Pierwsze co rzuca się w oczy to dotykowy wyświetlacz, za pomocą którego wybiera się napój. Ale to nie jedyna możliwość komunikacji z urządzeniem!

Duży, dotykowy wyświetlacz.

Duży, dotykowy wyświetlacz.

Dzięki zastosowaniu minikomputera Raspberry Pi urządzenie otwarte jest na inne metody komunikacji. Polecenia możemy wydać m.in. przez: linię poleceń, SMS, email, Twitter, Slack czy Alexe.

Komunikacja z Mugsy przez SMS.

Komunikacja z Mugsy przez SMS.

Aby dopasować sposób parzenia kawy do danej osoby dostępnych jest kilka udogodnień:

  • ekspres w czasie używania uczy się preferencji użytkownika i pór, w których pije kawę,
  • mając dostęp do sieci Mugsy porównuje preferencje użytkowników (collaborating filtering),
  • dzięki skanerowi kodów kreskowych rozpoznaje rodzaj nasion na podstawie opakowania,
  • dzięki otwartości oprogramowania i warstwy sprzętowej można dopasować grubość mielenia, temperaturę, prędkość, a nawet trajektorię wody dostarczanej do lejka.
Skaner kodów kreskowych wraz z bazą sprzedawanych nasion.

Skaner kodów kreskowych wraz z bazą sprzedawanych nasion.

Mugsy posiada też wbudowany czytnik RFID. Dzięki temu za pomocą znaczników można bardzo łatwo sprawić, że ekspres będzie samoczynnie rozpoznawał nasz kubek. Z pewnością Mugsy jest ciekawym projektem wykorzystującym nowoczesne technologie internetowe oraz algorytmy uczące. Jak widzicie przyszłość z takimi wynalazkami w każdym domu?

MaKawa wzory na piance – oryginalna polska konstrukcja
MaKawa wzory na piance – oryginalna polska konstrukcja

Wydawałoby się, że ciężko będzie zaistnieć teraz ze zwykłą drukarką, gdy wszędzie panuje trend wydruków 3D. Studenci z Politechniki... Czytaj dalej »

ekspres, kawa, kickstarter, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...