KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Wirtualny trener z Arduino przypilnuje odpowiedniej postawy

Wirtualny trener z Arduino przypilnuje odpowiedniej postawy

Jedną z podstaw dobrego treningu jest zadbanie o poprawne wykonywanie ćwiczeń. Kluczowa jest m.in. przyjmowana postawa.

GymSoles to projekt stworzony przez naukowców z Uniwersytetu w Auckland, który dzięki Arduino bada postawę ćwiczącego i rozkład obciążenia.

Projekt jest dziełem naukowców z wydziału, który zajmuje się szukaniem ciekawych sposobów na połączenie człowieka z komputerem. Tym razem wykonali oni niezwykłą wkładkę do butów, która jest wyposażona w czujniki rejestrujące nacisk.

Zadaniem wkładki jest ustalenie punktu, w którym znajduje się środek nacisku stopy. Informacja ta jest używana przez resztę systemu do ocenienia postawy osoby ćwiczącej np. podczas przysiadów. Sensory podłączone są do Arduino UNO, które dokonuje odpowiednich pomiarów i przesyła je do komputera.

Sposób przedstawiania wyników z wkładek do butów

Sposób przedstawiania wyników z wkładek do butów

Sama wkładka do buta może jednak nie wystarczyć. Dlatego osoba wykonująca ćwiczenia powinna wyposażyć się jeszcze w dodatkowe czujniki. Do tego celu użyto naklejanych na ciało markerów, które umożliwiają śledzenie ich przy pomocy zespołu specjalnych kamer. Wykorzystano tutaj motion-capture, czyli technologię, dzięki której np. robot Salto nauczył się zwinnie skakać po przeszkodach.

Osoba ćwicząca z naklejonymi czujnikami na nodze i rozmieszczenie kamer śledzących ich położenie

Osoba ćwicząca z naklejonymi czujnikami na nodze i rozmieszczenie kamer śledzących ich położenie

Dane z wkładki oraz systemu kamer przesyłane są do komputera, który porównuje je ze wzorcami. Aktualnie każdy wzorzec jest przygotowywany indywidualnie, dzięki czemu osoba ćwicząca nie jest narażona na żadne kontuzje.

Mogłoby się wydawać, że pomiary z wkładki umieszczonej w bucie są mniej ważne od informacji, które zbiera motion-capture - nic bardziej mylnego. Okazało się, że pomiary z wnętrza buta przyczyniają się najbardziej do poprawy postawy ciała podczas wykonywania ćwiczeń.

Więcej informacji na temat tego projektu znaleźć można obszernej pracy naukowej. Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, aby możliwe było odtworzenie tego eksperymentu w domowych warunkach. Obsługa czujników zamontowany w bucie wydaje się wręcz bardzo łatwa. Jeśli nie lubicie ćwiczyć na siłowni to może zainteresujecie się robotem, który pomaga trenować siatkarzom?

Japoński robot-siatkarz trenuje z najlepszymi
Japoński robot-siatkarz trenuje z najlepszymi

Podczas treningów siatkówki w najlepszych japońskich drużynach przeciwników zastąpiono z powodzeniem robotem. Maszyna składa się z trzech... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]. Autor: Darek Karpiński, redakcja: Damian Szymański

arduino, siłownia, trening

Trwa ładowanie komentarzy...