KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Klawiatura DIY, która przyspieszy codzienną pracę

Klawiatura DIY, która przyspieszy codzienną pracę

Klawiatury i myszki nierzadko mają dodatkowe klawisze, którym można przypisać różne akcje. Takie skróty mogą przyspieszyć naszą pracę lub uczynić ją przyjemniejszą i łatwiejszą.

Oto panel DIY, wyposażony w 8 przycisków oraz pokrętło, którym można przypisać praktycznie dowolne funkcje. 

Gary Peng podzielił się swoim projektem o nazwie Knobo. Jest to urządzenie w formie małego panelu z 8 klawiszami oraz pokrętłem, którego funkcje możemy dowolnie dopasować do własnych potrzeb. Zastosowanie takiego panelu jest niemal nieograniczone i potrafi ułatwić pracę w programach, w których trzeba używać sporo skrótów klawiszowych. Jednym z zastosowań dla takich DIY jest EAGLE:

Dedykowana klawiatura do EAGLE na bazie Arduino
Dedykowana klawiatura do EAGLE na bazie Arduino

Czy nie wydaje się wam, że czasami skróty klawiszowe bardziej utrudniają pracę niż ją ułatwiają? Do podobnego wniosku doszedł jeden…... Czytaj dalej »

Do zbudowania projektu użyte zostały: Arduino UNO (pełniące funkcję programatora), 8 przycisków mechanicznych, enkoder z przyciskiem, gniazdo mini-USB, mikrokontroler ATmega32U4 oraz specjalnie zaprojektowana płytka drukowana.

Komponenty użyte do budowy Knobo

Komponenty użyte do budowy Knobo

Konstruktor rozpoczął pracę od zaprojektowania obudowy, która powstała na drukarce 3D. Następnie przylutował przyciski mechaniczne, enkoder, mikrokontroler oraz inne niezbędne elementy. Ostatnim etapem było zaprogramowanie mikrokontrolera (w roli programatora wykorzystano Arduino UNO).

Warto zaznaczyć, że sam enkoder może pełnić 5 różnych funkcji. Jest to możliwe dzięki kombinacjom takim jak: obrót w lewo/w prawo, naciśnięcie oraz przyciśnięcie i jednoczesny obrót w lewo/w prawo.

Działanie minimalistycznej klawiatury zostało przedstawione na poniższym filmie:

Budowa urządzenia została szczegółowo opisana w przygotowanej przez autora instrukcji. Można tam znaleźć niezbędne pliki oraz kod programu. Jeśli opis ten będzie dla Was za trudny, to koniecznie sprawdźcie naszą modyfikację klawiatury numerycznej, którą wykorzystujemy do pracy z Corelem:

Klawiatura skrótów z Arduino, która ułatwia codzienną pracę
Klawiatura skrótów z Arduino, która ułatwia codzienną pracę

Czy pamiętacie niedawny artykuł o własnej klawiaturze rozwiązującej problem nieporęcznych skrótów klawiszowych w programie Eagle? Dzięki niej... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, klawiatura, programowalna, projekty

Trwa ładowanie komentarzy...