KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Producent odkurzaczy sprzeda mapę Twojego domu?

Producent odkurzaczy sprzeda mapę Twojego domu?

Firma iRobot, która znana jest z budowy autonomicznych odkurzaczy Roomba, ma zamiar wprowadzić nową, przełomową strategię.

Mapy, które odkurzacz tworzy podczas sprzątania pokoi, mają być wykorzystywane przez inne urządzenia! To rozwiązanie znacznie zwiększy możliwości inteligentnych domów.

Potencjał inteligentnego oświetlenia, termostatów, czy kamer do monitoringu pozostaje w dużej mierze niewykorzystany. Powodem są właśnie niewystarczające informacje o otoczeniu.

Colin Angle, prezes iRobot.

Colin Angle, prezes iRobot.

Roomba kolekcjonuje te dane, bo oprócz czujników wykrywających przeszkody posiada kamerę i oprogramowanie, które pozwalają na stworzenie mapy domu oraz śledzenie własnego położenia wśród pokoi i mebli. Dzięki temu odkurzacz może przerwać sprzątanie i odjechać, aby naładować akumulatory, a potem wrócić do pracy w tym samym miejscu.

Przykład budowanej mapy:

Z takim kompletem informacji inteligentne domy potrafiłyby o wiele więcej. Oświetlenie mogłoby np. dostosować się do położenia okien, a systemy nagłośnienia wzięłyby pod uwagę akustykę.

Roomba 980.

Roomba 980.

Te dane przydałyby się jednak także komu innemu - korporacjom takim jak Amazon, Apple czy Alphabet, które oferują interfejsy do inteligentnych domów. Ich celem, oprócz wprowadzenia ulepszeń, mogłaby być reklama.

Nowe, inteligentne zastosowanie dla odkurzacza da jego producentom przewagę nad konkurencją, która nadal skupia się przede wszystkim na sprzątaniu.

Siedziba iRobot.

Siedziba iRobot.

Jednak największą przeszkodą, przez którą stoi iRobot, jest ochrona prywatności. Angle zapewnił, że sprzedaż danych nie odbędzie się bez zgody użytkownika, ale nie podał żadnych szczegółów takiej umowy. Zakłada on także, że większość użytkowników wyrazi zgodę w zamian za dostęp do ulepszonych funkcji inteligentnego domu.

Źródło: [1] [2]

dom, IoT, irobot, odkurzacz, roomba

Trwa ładowanie komentarzy...