KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak duża może być dioda? Gigantyczny LED w wersji DIY

Jak duża może być dioda? Gigantyczny LED w wersji DIY

Ogromne wersje niewielkich przedmiotów mogą zaintrygować wiele osób. Gra w szachy figurami, które są znacznie większe od tradycyjnych, może sprawić, że poczujemy się jak w bajce.

Podobnie może poczuć się elektronik, który trafi na diodę… 10 razy większą od oryginału!

Prezentowany projekt to standardowa dioda LED o średnicy 5 mm, którą powiększono aż 10 razy. Może być ona wykorzystana w standardowych obwodach elektrycznych niemal tak samo jak zwykły LED. Robert Fitzsimons, autor projektu, zainspirował się wielkim Arduino UNO (dosłownie wielkim).

Zestaw ten składa się z 10-krotnie powiększonego Arduino UNO, wielkiej płytki stykowej, diod oraz rezystorów. Robert postanowił zatem samodzielnie zbudować więcej gigantycznych diod. Sercem jego projektu jest standardowa dioda świecąca, która została umieszczona na niewielkiej płytce PCB.

Oprócz diody na płytce znajduje się także regulator prądu. Sprawia on, że ta wielka dioda może zostać zasilona bezpośrednio napięciem o wiele większym niż standardowy LED – nawet aż 40 V. Oczywiście wbudowany regulator spowodował, że dioda ta nie wymaga również żadnego rezystora.

Nóżki diody wykonano z przylutowanych do płytki PCB prętów mosiężnych o średnicy 6 mm. Podobnie jak w pierwowzorze, dłuższa nóżka oznacza anodę, a krótsza nóżka – katodę. Jednym z największych wyzwań, jakie napotkał autor, było wykonanie mechanicznych elementów diody. Nóżki (ich część nakładana na mosiężne pręty) oraz podstawa zostały wydrukowane na drukarce 3D.

Przygotowano także specjalny układ do zasilania diody

Przygotowano także specjalny układ do zasilania diody

Powiększona soczewka diody została odlana z żywicy. Stworzenie jej było dla autora najbardziej pracochłonnym procesem. Wykorzystał do tego bezbarwną żywicę z niewielką ilością białego barwnika, dodanego w celu lepszego rozpraszania światła. Konieczne było również oczywiście samodzielne wykonanie odpowiedniej formy.

Ten zupełnie niepotrzebny gadżet to kolejny dowód na to, że ogranicza nas tylko wyobraźnia. Osoby, które chciałyby wyposażyć się w taką gigantyczną diodę, mogą wykonać ją samodzielnie – wystarczy prześledzić serię filmów, które dokładnie omawiają budowę tego gadżetu. Co ciekawe, autor rozpoczął również sprzedaż wielkich LED-ów. Jedna dioda została wyceniona aż na 75 dolarów (i są osoby, które zamawiają je w tej cenie). Kto z Was podejmie się budowy takiej diody?

Sztuka, fizyka kwantowa i cyfrowe diody RGB
Sztuka, fizyka kwantowa i cyfrowe diody RGB

Fizyka kwantowa nie jest tematem prostym, ale dzięki sztuce i nowoczesnym technologiom może stać się przystępna dla przeciętnego człowieka.... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2], [3]

dioda, inspiracja, led, model

Trwa ładowanie komentarzy...