KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Czerwone, zielone czy niebieskie? Sorter M&Ms na Arduino!

Czerwone, zielone czy niebieskie? Sorter M&Ms na Arduino!

Już raz pisaliśmy o sorterze M&Msów, którego bazą było Arduino. Okazuje się, że konstruktorzy tych niezwykle przydatnych urządzeń mają stale mnóstwo pomysłów na udoskonalenia.

Twórca opisywanego sortera rozwiązał problem cukierków blokujących się wewnątrz podajnika!

Sortowanie cukierków na poszczególne kolory nie wydaje się raczej trudnym zadaniem. Wystarczy pobrać cukierek, sprawdź jaki ma kolor i włożyć go do odpowiedniego pojemnika. Proste! Okazuje się jednak, że pobrania drażetki z pojemnika może sprawiać wiele kłopotów. Autorowi tego projektu udało się jednak rozwiązać ten problem bardzo sprawnie:

Poniżej widoczny jest przykład błędnie zaprojektowanego podajnika, który może uszkodzić cukierki:

Autor sortera dostrzegł ten problem i poprzez serię eksperymentów opracował wydajny zasobnik, który nie niszczy drażetek. Mechanizm składa się z pojemnika z obracającym się, perforowanym dyskiem. Drażetki po wpadnięciu w otwory przenoszone są do dalszej części urządzenia.

Pomysł wydaje się identyczny jak poprzednie, lecz tym razem perforowany dysk ustawiony jest pod kątem. Dzięki temu zapewnione jest łagodne mieszanie zawartości i wyciąganie pojedynczych cukierków. Jeżeli jednak jakaś drażetka źle się ustawi, to po prostu spadnie z powrotem do pojemnika bez zacinania całego zasobnika.

Dalej drażetki trafiają do przegródki, gdzie odbywa się rozpoznawanie kolorów przy pomocy modułu z czujnikiem TCS34725. Proces wspomagany jest kilkunastoma potrząśnięciami przegródki, które odpowiednio układają cukierek. Czujnik szybko rozpoznaje kolor i drażetka trafia do ruchomej rury, którą dalej wlatuje do odpowiedniego pojemnika.

Projekt jest nie tylko funkcjonalny, ale również dobrze wykonany. Z pewnością byłby ciekawym urozmaiceniem w biurze zapewniając rozrywkę pracownikom (oczywiście w trakcie przerwy). Jakie są Wasze pomysły na udoskonalenie tego projektu?

Źródła: [1]

arduino, cukierki, sortowanie

Trwa ładowanie komentarzy...