KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

BeagleCore – mniejsza wersja BeagleBone Black

BeagleCore – mniejsza wersja BeagleBone Black

Pewnie większość z Was słyszała o BeagleBone Black, czyli platformie, która swoją wydajnością znacznie przewyższa RaspberryPi.

W ostatnim czasie komputery jednopłytkowe tego typu zyskały na popularności. Jednak stosowanie ich w urządzeniach produkowanych na większą skale nie było wygodne. Do teraz!

Zaprojektowanie oraz wykonanie płytki z szybkim procesorem wymaga sporych umiejętności. Stąd gotowe komputery jednopłytkowe takie jak BeagleBone Black stają się coraz popularniejsze. Nie trzeba się martwić o warstwę sprzętową tworzonego urządzenia. Zadanie konstruktora ogranicza się do podłączenia peryferiów oraz do napisania oprogramowania.

Ogólnodostępne płytki są wygodne na etapie prototypowania. Jednak niektóre cechy takie jak wyprowadzenie wszystkich GPIO sprawiają, że nie są one chętnie wykorzystywane podczas produkcji urządzeń na większą skale.

Z problemem tym postanowili zmierzyć się twórcy BeagleCore. Moduł ten, jak wskazuje nazwa, to esencja BeagleBone Black. Czyli szybki procesor, pamięć RAM oraz FLASH na małej płytce.

BeagleCore_2

Całość została znacznie zminiaturyzowana. Udało się to osiągnąć poprzez usunięcie wszelkich złącz oraz mniej ważnych elementów. Wszystkie wyprowadzenia w BeagleCore znajdują się na spodzie, a cały moduł przygotowany jest do wlutowania większą płytkę.

BeagleCore_3

Moduł ten dedykowany jest dla konstruktorów, którzy chcieliby w łatwy sposób zapewnić swojemu urządzeniu wydajną jednostkę obliczeniową. Podczas masowej produkcji urządzeń należy również pamiętać o dostępności poszczególnych komponentów. Dlatego twórcy BeagleCore wybrali do jego budowy elementy, których producenci zapewniają kontynuację produkcji minimum przez 7 lat!

Wraz z BeagleCore zaprojektowana zostanie podstawka (BeagleCore Baseboard), która będzie mogła zamienić moduł w standardowego BeagleBone Black:

BeagleCore_4

Twórcy BeagleCore dedykują swój moduł głównie dla konstruktorów zainteresowanych internetem rzeczy (IoT) dlatego podjęli się stworzenia oprogramowania BeagleSuite. Pozwala ono w łatwy sposób zaprojektować graficzny interfejs prezentujący wybrane parametry z poziomu przeglądarki.

BeagleCore_5

Koszt modułu BeagleCore szacowany jest na 49€, do osób wspierających akcję na Kikstarterze płytki powinny trafić w lutym 2016 roku. Do końca kampanii pozostało 26 dni, więc projekt jest stosunkowo nowy. Do tej pory wsparcie zostało udzielone dopiero przez 66 osób.

Jestem jednak przekonany, że BeagleCore szybko zyska znacznie większe poparcie społeczności. Produkt kierowany jest głównie z myślą o urządzeniach produkowanych na większą skalę, jednak powinien znaleźć zastosowanie również w licznych projektach amatorskich.

Jak oceniacie projekt? Czy Waszym zdaniem podczas masowej produkcji urządzeń jest miejsce na stosowanie takich modułów?

beagle, beaglecore, embedded, IoT, kickstarter

Trwa ładowanie komentarzy...