W segmencie SBC najpopularniejszą płytką jest niewątpliwie Raspberry Pi. Ogromna społeczność, wiele projektów, a także szeroki wybór modułów powodują, że nie ma ona sobie równych.
Aby nie było nudno, ciągle powstają jednak nowe moduły, które próbują wyprzedzić malinę. Takim projektem ma też być MiQi od firmy MQMakrer.
Na pokładzie MiQi znajdziemy wydajny układ Rockchip RK3288, wyposażony w cztery rdzenie, o maksymalnej częstotliwości taktowania 1.8 GHz, natomiast wsparciem grafiki będzie 4-rdzeniowy układ graficzny ARM Mali-T624.
Taka moc obliczeniowa ma poradzić sobie z bezproblemowym odtwarzaniem materiałów wideo w rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli).
płytka MiQi
MiQi będzie występować w dwóch wariantach: 1 lub 2 GB pamięci RAM typu DDR3 i odpowiednio 8 lub 32 GB pamięci eMMC (Flash). Pamięć flash można będzie rozbudować dzięki obecności gniazda micro SD. Producent zapewnia wsparcie dla systemów Android 5.1 i Ubuntu 14.04.
MiQi - dostępne porty
Płytka pomimo swoich niewielkich wymiarów (85 x 56 mm) wyposażona jest w szereg portów takich jak: Gigabit Ethernet, 5 portów USB (4 porty USB 2.0 i 1 złącze micro-USB 2.0) oraz wyjście HDMI. W tego typu płytkach nie może zabraknąć też oczywiście wyprowadzeń: UART, ADC, PWM i GPIO, co pozwala na podłączenie dodatkowych modułów oraz sensorów.
Minusem na pewno jest brak wbudowanej bezprzewodowej komunikacji Wi-Fi.
Płytka zasilana jest napięciem 5V i według producenta pobór prądu nie przekracza 2A. Cena w zależności od konfiguracji wyniesie od 35$ do 69$. Kampania niebawem wystartuje na Indiegogo.
Autor: Jacek Piechociński Redakcja: Damian (Treker) Szymański
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...