KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Podwójna odpowiedź Orange Pi na Raspberry Pi Zero

Podwójna odpowiedź Orange Pi na Raspberry Pi Zero

Do premiery nowego Raspberry Pi Zero, która miała miejsce w grudniu, Orange Pi PC był jednym z najwydajniejszych systemów wbudowanych w swojej klasie cenowej.

Niedawno firma Shenzhen Xunlong Software pokazała dwie nowe płytki z serii Orange Pi. Produkty te są bezpośrednią odpowiedzią na nowe Raspberry.

Oprócz trzeciego członu nazwy różni je jedynie sposób podłączenia do internetu oraz ilość wejść USB. Tańsza – Orange Pi One – ma wejście Ethernet, tylko jedno złącze USB 2.0 i kosztuje $9.99. Natomiast druga – Orange Pi Lite – posiada moduł Wi-Fi oraz 2 złącza USB 2.0. Za ten wariant zapłacimy jednak $12.

Niestety jedyne dostępne zdjęcia przedstawiają tylko płytkę Orange Pi One i nie są zbyt wyraźne:

Orange Pi One

Orange Pi One

Obie płytki napędza układ Allwinner H3 z czterema rdzeniami Cortex A7 o taktowaniu 1.2 Ghz. Procesor wspierany jest przez 512 MB RAM-u (czyli o połowę mniej niż Orange Pi PC). Grafikę obsługuje układ ARM Mali-400MP2 taktowany zegarem do 600 MHz. Płytki wyposażone są w złącze HDMI.

Orange Pi One

Orange Pi One

Nowe Orange Pi posiadają szynę 40 wyprowadzeń GPIO w standardzie Raspberry Pi co daje możliwość podłączenia dedykowanych rozszerzeń. Cała płytka jest rozmiarów ¾ karty kredytowej. Zasilacz niezbędny do pracy płytek musi dostarczać prąd o natężeniu 2A@5V. Oprogramowanie nowych płytek będzie kompatybilne z dystrybucjami Linuxa i Androida tak samo jak Orange Pi PC.

Źródło: [1]

embedded, orange, raspberry

Trwa ładowanie komentarzy...