Autor ukrywający się pod pseudonimem jbumstead postanowił pochwalił się swoim projektem czytnika drewnianych płyt, na których zapisane są różne dane binarne. Urządzenie odczytuje za pomocą wiązki lasera kolejne bity, które są reprezentowane na krążku za pomocą ciągu otworów. Głównym zadaniem konstrukcji było ukazanie w uproszczeniu jak odczytywane są dane znajdujące się na płytach CD.
Do stworzenia swojego DIY, autor wykorzystał m.in.: Arduino Nano, wyświetlacz zbudowany z LED-ów, dwóch silników, fotodiod, diod IR i modułu lasera. Wszystkie podzespoły zostały ze sobą połączone na płytce prototypowej, a całość została zasilona stałym napięciem (5 V). Obudowa tego odtwarzacza została wykonana z wyciętej laserowo sklejki.
Moduł odpowiedzialny za odczyt danych
Drewniane płyty z zapisanymi danymi
Aby odczyt danych z takiej płyty był możliwy, musi ona spełniać kilka wymagań. Przede wszystkim musi zawierać blok startowy od którego następuje odczyt kolejnych bitów. Aby odczyt danych był możliwy, na powierzchni płyty musi znajdować się też ścieżka pełniąca rolę zegara.
Zadaniem ścieżki zegarowej jest informowanie odtwarzacza o tym, kiedy ma nastąpić odczyt ze ścieżki zawierającej bity danych. Stan logiczny w konkretnym miejscu płyty jest rozpoznawany za pomocą wiązki lasera, która odbija się od powierzchni płyty i trafia do fotodiody (jest to odbierane jako wysoki stan logiczny). Jeśli wiązka lasera przechodzi przez otwór w drewnianej płycie i nie trafia do odbiornika, to dany segment ścieżki jest odczytywany jako logiczne zero.
Schemat odczytywania danych z płyty
Po włożeniu płyty, urządzenie zaczyna nią obracać aż zostanie odnaleziony blok startowy. Po jego wykryciu, odtwarzacz odczytuje sygnał zegarowy i stwierdza, czy aktualny bit znajdujący się na ścieżce z danymi jest w stanie wysokim czy niskim. Informacja jest zapisywana w pamięci urządzenia, a układ przechodzi do sprawdzenia kolejnego bitu.
Rezultat odczytu jest na bieżąco zapisywany i pokazywany na wyświetlaczu, równolegle jest również odtwarzany dźwięk MIDI. Odczyt danych trwa do momentu, gdy urządzenie odczyta same stany niskie (00000), które oznaczają koniec wiadomości. Dokładne działanie oraz budowę tego DIY dobrze opisuje poniższy film:
Osoby zainteresowane tym projektem znajdą więcej informacji w instrukcji przygotowanej przez autora. Konstruktor udostępnił tam również wszystkie niezbędne pliki, które umożliwiają odtworzenie projektu we własnym zakresie. Czy Waszym zdaniem to rozwiązanie rzeczywiście może ułatwić niektórym osobom zrozumienie sposobu zapisu i odczytu danych na płytach CD?
Lubicie muzykę, ekologię oraz Rapsberry Pi? Oto projekt ciekawego instrumentu, który na pewno zaskoczy Waszych znajomych! Automabeat to mała... Czytaj dalej »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...