KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot-arysta Arduino maluje obrazy olejne

Robot-arysta Arduino maluje obrazy olejne

W ubiegłym roku prezentowaliśmy Wam robota artystę, który tworzył na piasku obrzymie obrazy. Dziś pora na sztukę w mniejszej skali.

PENXZYL to robot malarz. Jego prace tworzone za pomocą zwykłego pędzla zaskakują precyzją.

Pomysłowy elektronik zawsze znajdzie sposób na automatyzację każdego możliwego zajęcia. Począwszy od prozaicznych czynności (jak sortowanie M&Msów), a skończywszy na tych bardziej wyszukanych (jak np. uprawa ogródka). Jednym z takich projektów jest robot PENXZYL, który potrafi malować obrazy na kartce za pomocą pędzla i zestawu olejnych farb:

Robot ten nie jest bardzo skomplikowany. Urządzenie właściwie przypomina frezarkę lub drukarkę 3D. Konstrukcja porusza się dzięki napędom z dwóch nagrywarek DVD oraz jednemu serwomechanizmowi, który odpowiada za podnoszenie pędzla.

Sercem urządzenia jest Arduino Mega, które przetwarza polecenia dostarczane w formie g-codu. Kod ten jest wcześniej generowany na komputerze. Dane zawarte w g-codzie interpretowane są jako ruch pędzla imitując w ten sposób smugi tworzone przez prawdziwych malarzy.

Autor robota udostępnił schemat, szczegóły budowy oraz cały program, dzięki czemu każdy z Was może wykonać własną wersję robota. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie stronie Arduino.

arduino, gcode, sztuka

Trwa ładowanie komentarzy...