KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Gadżet DIY, który ukryje otwarte programy przed intruzem

Gadżet DIY, który ukryje otwarte programy przed intruzem

W biurze każdego może złapać nuda. W takiej sytuacji często odruchowo szukamy chwilowej rozrywki na komputerze. Kilka minut na YouTubie lub Facebooku, oby tylko nikt tego nie zobaczył...

Prezentowane urządzenie automatycznie ukryje okno z niewłaściwym programem, gdy tylko ktoś zbliży się w Waszą stronę.

Omawiany gadżet DIY składa się z dwóch modułów. Nadajnik, wyposażony w czujnik odległości, monitoruje przestrzeń w najbliższej okolicy. Po wykryciu ruchu wysyła informację do odbiornika, który podłączony jest do komputera. Moduł wykrywany jest przez PC jako klawiatura, dzięki czemu może on np. wywołać kombinację klawiszy minimalizującą wszystkie okna.

Działanie układu widoczne jest na poniższej prezentacji:

Głównymi procesorami obydwu modułów są małe układy z rodziny STM32. Nadajnik został dodatkowo wyposażony w sensor VL53L0X, czyli czujnik odległości typu time-of-flight. Urządzenie wyposażone jest w akumulator zapewniający do 40 godzin pracy na jednym ładowaniu.

Moduł odbiorczy (RX) łączy się z komputerem za pomocą portu USB, a wykrywany jest jako klawiatura. Przecięcie wiązki lasera emitowanej przez nadajnik (TX) powoduje wysłanie do odbiornika informacji o wykryciu ruchu. Wtedy odbiornik wysyła do komputera sekwencję klawiszy, którą można dowolnie skonfigurować. Komunikacja między modułami odbywa się za pośrednictwem układów NRF24.

Nadajnik TX przyczepiony za pomocą magnesu do metalowego elementu stołu

Nadajnik TX przyczepiony za pomocą magnesu do metalowego elementu stołu

Na płytce odbiornika znajduje się przełącznik, który pozwala użytkownikowi wybrać akcję, jaka ma zostać wykonana po wyzwoleniu nadajnika. Domyślnie do dyspozycji są funkcje pozwalające zminimalizować wszystkie okna oraz zablokować komputer. Dodatkowa opcja Custom umożliwia wykonanie innych, wcześniej zdefiniowanych akcji przez zewnętrzne oprogramowanie.

Nadajnik ustawiony przy drzwiach może wykryć ich otwarcie

Nadajnik ustawiony przy drzwiach może wykryć ich otwarcie

Po podłączeniu odbiornika do komputera oraz odpowiednim ustawieniu nadajnika system jest gotowy do użycia. Od tej chwili możecie czuć się bezpiecznie – żaden intruz nie naruszy waszej prywatności.

Jeżeli podoba się Wam ten projekt, możecie pokusić się o jego samodzielne wykonanie. Wszystkie schematy oraz instrukcje znajdziecie na Githubie, można też zamówić gotowe urządzenie na Tindie. Jeśli nie potrzebujecie aż tak rozbudowanego modułu, to zawsze możecie zbudować coś prostszego. Wystarczy zainspirować się naszym poradnikiem na temat budowy własnej klawiatury.

Jak dodać mechaniczne przyciski do telefonu (bez elektroniki)?
Jak dodać mechaniczne przyciski do telefonu (bez elektroniki)?

Przyciski fizyczne w nowoczesnych telefonach są ograniczone do niezbędnego minimum. Czasami użytkownicy mają już dość ekranów dotykowych.... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2], [3]

komputer, projekty, stm32

Trwa ładowanie komentarzy...