KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Czy czeka nas koniec internetu mobilnego w Polsce?

Czy czeka nas koniec internetu mobilnego w Polsce?

Internet mobilny jest w Polsce bardzo popularny – spośród 72,7% wszystkich użytkowników sieci ponad 90 procent korzysta z tej formy połączenia z siecią w telefonie.

Jednak eksperci biją na alarm i prognozują, że w niedalekiej przyszłości czeka nas blackout internetu mobilnego. Co to oznacza?

Internet mobilny na fali wznoszącej

Pod koniec grudnia 2018 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport z badania klientów indywidualnych: „Badanie opinii publicznej w zakresie funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych oraz preferencji konsumentów”.

UKE informuje w nim, że 72,7% Polaków korzysta z internetu, a w grupie tej:

  • 90,7% korzysta z internetu mobilnego w telefonie,
  • 66,7% korzysta z internetu stacjonarnego,
  • 22,7% korzysta z internetu mobilnego innego niż w telefonie.

Do tego ponad 70% użytkowników telefonów komórkowych w Polsce wykorzystuje w nich usługę internetu w telefonie – najczęściej to osoby w wieku od 15 do 34 lat. Przeważający rodzaj usługi dostępu do sieci w telefonie to usługa w ramach abonamentu czy doładowania – 80,1% wskazań.

Z internetu mobilnego najchętniej korzystają osoby w wieku od 15 do 34 lat

Z internetu mobilnego najchętniej korzystają osoby w wieku od 15 do 34 lat

Dlaczego Polacy wybierają internet mobilny?

Również na podstawie przytoczonego raportu UKE można wysnuć wnioski dotyczące powodów, dla których Polacy korzystają z internetu mobilnego. Najczęściej, bo w niemal 50% przypadków, takim powodem jest większa mobilność i możliwość używania sieci poza domem. Wśród innych przyczyn wymieniano:

  • fakt uzyskania internetu mobilnego w pakiecie – 31,6% wskazań,
  • atrakcyjną cenę urządzenia – 13,3%,
  • atrakcyjną ofertę – 12,9%,
  • brak możliwości podłączenia stacjonarnego – 7,5%.

Cenimy wygodę korzystania z internetu mobilnego i fakt, że zawsze i wszędzie możemy być online, nawet 24 godziny na dobę. Okazuje się jednak, że nasze przyzwyczajenie do wygody i możliwości, jakie daje internet mobilny, mogą niedługo się skończyć.

Wygoda korzystania z internetu mobilnego

Wygoda korzystania z internetu mobilnego

Perspektywa mobilnego blackoutu

Instytut Łączności Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji wyliczył, że średnie miesięczne użycie danych w mobilnym internecie w Polsce wzrośnie do 2025 roku, czyli w perspektywie zaledwie 6 kolejnych lat, prawie 25-krotnie.

Jeśli obowiązujące restrykcyjne normy pola elektromagnetycznego (PEM) w naszym kraju nie ulegną zmianom, to realny wydaje się scenariusz mobilnego blockoutu. W efekcie rosnącego zapotrzebowania na internet mobilny w perspektywie już 2-3 kolejnych lat sieci nie będą w stanie obsłużyć transmisji danych. Nie będzie możliwości wdrożenia na szeroką skalę sieci nowej generacji.

Problemy z wdrożeniem na szeroką skalę sieci nowej generacji

Problemy z wdrożeniem na szeroką skalę sieci nowej generacji

PIIiT wskazuje, że internet mobilny ma 14% udziału w całkowitym ruchu internetowym w Polsce. Dla porównania średnia europejska w tym zakresie wynosi zaledwie 6%. W całym 2018 roku użytkownicy krajowych sieci mobilnych wykorzystali ponad 3 mld GB danych – dwukrotnie więcej niż 2016 roku.

Stopniowo w całej Europie będzie rósł ruch w internecie mobilnym. Amerykańskie przedsiębiorstwo branży informatycznej Cisco informuje, że w 2022 r. najprawdopodobniej udział internetu mobilnego w całkowitym ruchu internetowym osiągnie w Polsce 22%, a w Europie 10%, przy czym prędkość mobilnego internetu wzrośnie z 16 Mb/s do 50 Mb/s w Europie, a w Polsce z 11,3 Mb/s do 33 Mb/s.

Co można zrobić?

Sugeruje się, że jedynym sposobem na zatrzymanie czarnego scenariusza dotyczącego internetu mobilnego w telefonach komórkowych będzie zwiększenie liczby stacji bazowych i dodanie nowych zasobów częstotliwości przy jednoczesnym zwiększaniu limitów PEM.

Nie zapominajmy, że jednak z internetu mobilnego korzystamy przede wszystkim będąc poza domem. W swoim gospodarstwie domowym mamy możliwość użytkowania zdecydowanie szybszego internetu światłowodowego, który jest zdecydowanie najnowocześniejszą obecnie formą dostępu do sieci. Internet mobilny nie oferuje aż takich prędkości. Wspomnijmy, że np. w ramach internetu w UPC w Warszawie niektórzy mieszkańcy tego miasta mogą już korzystać ze światłowodu o prędkości 1 GB/s.

Artykuł sponsorowany dla upc.pl.
Źródła: [1], [2], [3]

internet, sieć, łączność

Trwa ładowanie komentarzy...