Disney nie od dziś interesuje się drukiem 3D oraz robotyką. W Disney Research powstało oprogramowanie, które umożliwia projektowanie elastycznych, ruchomych mechanizmów.
Automatycznie przekształca ono tradycyjny projekt oparty na sztywnych częściach w urządzenie o tej samej funkcji zbudowane z elastycznych elementów.
Jedną z największych wad sztywności jest fakt, że praktycznie nie występuje ona w naturze. Aby maszyny były tak sprawne, wytrzymałe i precyzyjne jak organizmy posiadające kości, chrząstki i ścięgna, niezbędna jest elastyczność.
Niestety projektowanie podatnych mechanizmów to trudne wyzwanie. Trzeba bowiem dokładnie wiedzieć, jaki dany materiał zachowa się pod wpływem zmiany kształtu. Metoda stworzona przez Disney Research rozwiązuje ten problem.
Sztywne przeguby i połączenia zostają zastąpione przez ich elastyczne odpowiedniki. Jedynymi częściami, których nie można całkowicie przekształcić, są stawy zawiasowe obracające się o ponad 360 stopni.
Następnie projekt jest optymalizowany, aby przy zachowaniu tej samej funkcji osiągnąć m.in. stabilność boczną, zminimalizować przeciążenia i zapobiec zderzeniom elementów między sobą.
Najlepszym zastosowaniem dla tej metody jest druk 3D, ponieważ pozwala on na wytwarzanie części o skomplikowanej geometrii z różnego rodzaju materiałów.
Aby przedstawić możliwości tego wynalazku, wydrukowano w 3D wiele konstrukcji, m.in.: mechanizm sterujący do zabawki, skrzydła smoka oraz modele dłoni i nogi o wielu stawach. Narzędzie zostało szerzej zaprezentowane na konferencji SIGGRAPH 2017, która odbyła się w Los Angeles.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...