KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Wielki robot miażdży chwasty

Wielki robot miażdży chwasty

Stosowanie herbicydów to popularny sposób niszczenia chwastów. Niestety szkodliwe środki chemiczne dostają się do środowiska. Z kolei wyrywanie chwastów jest czasochłonne.

Robot stworzony przez Bosch Deepfield Robotics rozwiązuje ten problem, miażdżąc chwasty.

Narzędzie o szerokości 1 cm wgniata niepożądane rośliny w glebę na głębokość ok. 3 cm. Robot wykrywa je poprzez rozpoznawanie kształtu liści. Jest on przeznaczony głównie do niszczenia młodych chwastów, ale może też likwidować większe przez kilkukrotne miażdżenie. Czas jednego cyklu wynosi mniej niż 100 ms.

boschdeepfield02

Sukcesem okazały się testy na prawdziwym polu marchwi, gdzie odległość pomiędzy warzywami wynosiła ok. 2 cm, a średnio 20 chwastów na metr rosło również bardzo blisko.

Urządzenie niszczy 1,75 chwastów na sekundę przy 43 chwastach na metr i prędkości 3,7 cm/s. Przy niższym zagęszczeniu chwastów prędkość to nawet 9 cm/s. Robot może służyć jako moduł do wielofunkcyjnej platformy o nazwie BoniRob.

BoniRob posiada autonomiczną nawigację i umiejętności adaptacyjne. Może udźwignąć do 150 kg, a wbudowany generator pozwala na czas pracy nawet do 24 godzin. Urządzenie korzysta z systemu ROS i może mieć wiele różnych zastosowań (w tym np. obsługa dronów albo rojów składających się z mini BoniRobów).

boschdeepfield03

Gospodarstwo mogłoby kupić jedno urządzenie, a potem indywidualnie dokupić albo wypożyczyć konkretne moduły, zaoszczędzając tym samym pieniądze. Deepfield kontynuuje przeprowadzanie testów na polach, więc być może już bardzo niedługo BoniRob będzie ogólnie dostępny.

Źródło: [1]

robot, rolnictwo, ROS

Trwa ładowanie komentarzy...