KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Budzik w stylu gier retro na Arduino

Budzik w stylu gier retro na Arduino

Lubisz gry z dawnych lat? Dla wielu osób Mario, Pacman, Donkey Kong oraz Space Invader to miłe wspomnienia z dzieciństwa.

Ten niezwykły budzik nawiązujący tematycznie do gier retro powinien trafić na biurko każdego fana klasycznych gier wideo oraz Arduino.

Budzik oprócz podstawowej funkcji (czyli wyciągania z łóżka nawet największego śpiocha) posiada coś wyjątkowego. Daje on możliwość ustawienia animowanych tapet w stylu retro. Może on również stać się podręczną konsolą do gier.

Budzik Arduino z oryginalną tapetą.

Budzik Arduino z oryginalną tapetą.

Głównym elementem budzika jest Arduino Mega, do którego podłączono:

  • ekran TFT 3,2" z oporowym panelem dotykowym,
  • zegar RTC DS3231,
  • zintegrowany dyktafon/odtwarzacz ISD1820.
Schemat połączeń modułów budzika

Schemat połączeń modułów budzika

Zadaniem ekranu jest oczywiście wyświetlanie aktualnej godziny oraz animowanych grafik, zaś dzięki oporowej nakładce możliwa jest interakcja z elementami GUI. Aby zegar nie był uciążliwy w nocy, dodano do układu czujnik zmierzchowy w postaci fotorezystora. Ważnym elementem jest moduł RTC utrzymujący poprawny czas nawet po odłączeniu zasilania. Dzięki pamięci EEPROM (wbudowanej w ATmegę) możliwy jest też zapis ustawień budzika.

Aby ten wynalazek spełniał swoją najważniejsza funkcję dodano moduł dyktafonu, dzięki któremu można nagrać wybrany przez siebie dźwięk i odtwarzać go o ustalonej godzinie w formie alarmu.

Tak połączone moduły spełniają doskonale swoje zadanie. Aby ukryć pewne estetyczne niedociągnięcia zaprojektowano dopasowaną obudowę, która następnie została wydrukowana w 3D. Autor budzika na stronie projektu udostępnił oprogramowanie budzika. Dostępne są 4 osobne programy, w których skład wchodzą animowane tapety oraz adaptacje wybranych gier.

MAKERphone – zbuduj działający telefon z ESP32
MAKERphone – zbuduj działający telefon z ESP32

Rozglądasz się za nowym telefonem? Obawiasz się, że bezduszne korporacje śledzą każdy Twój krok? Jest na to proste rozwiązanie -... Czytaj dalej »

arduino, gry, lcd, projekt, retro

Trwa ładowanie komentarzy...